• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Jak se dělá cloud computing

Petr Švec
5. 3. 2010
| Články
cloud

Spojení cloud computing v posledních měsících proniká do našich životů stále intenzivněji a rychleji. Málokdo z nás si pod těmito dvěma slovy dokáže představit něco konkrétního, nebo určitého. V sérii tematických článků, které budou na ITBiz.cz vycházet v průběhu celého března, se vám filosofii, principy a samozřejmě východy a nevýhody technologie cloud computingu pokusíme co nejlépe přiblížit.

Server
Cloud computing, fenomén dnešní doby.

Co je to vlastně „Cloud“

Abychom si pod spojením cloud computing mohli představit něco alespoň trochu hmatatelného, musíme si jej nějak, byť nedostatečně, definovat. Pro zjednodušení, tak budeme, alespoň v rámci tohoto článku, jako cloud computing brát takové technologie a postupy, které se používají pro zajištění dodávek aplikací a dat přes internet. Na mysli tak máme především komunikaci mezi terminálem, respektive zákazníkem-odběratelem dat a datovým centrem, které stojí za všemi výpočty. Principem technologie tak je v podstatě přenos veškerých aplikací, operací a výpočtů někam na internet, kamsi pryč, do oblak. Odsud ostatně vzešel i název služby jako takový.

Některým tak princip cloud computingu může připomínat neúspěšný pokus ASP (Application Service Provider), v rámci kterého mělo dojít na poskytování aplikací přes internet, ale který ovšem v minulosti moc nezaujal. Pokusy o degradaci klasických PC na síťové terminály, které by se připojovaly k lokálnímu serveru, se už také objevily, ovšem bez valného výsledku.

Proč by tedy cloud computing měl uspět, když něco velmi podobného zmizelo v propadlišti dějin? Hlavním důvodem je značný technologický skok, kterým si IT odvětví v minulých letech prošlo. Rapidně se zvýšil výkon pracovních stanic a serverů, nové technologie byly na trhu stále dostupnější a cena zařízení dlouhodobě klesala. O skoku v rozšíření, rychlosti a stabilitě internetového připojení ani nemluvě. To co bylo před 10 lety bráno jako vysokorychlostní internet je dnes na úrovni, nebo dokonce i pod ní, běžného domácího připojení. A je to především právě dramatický vývoj v oblasti internetu a internetového připojení, který dává cloud computingu šanci uspět tam, kde předchozí snahy ztroskotaly.

Hlavní výhody cloud computingu

Na otázku proč mají zákazníci o cloud computing vůbec zájem, existuje velmi jednoduchá odpověď. Jako vždy, i tento krok je o penězích, respektive o úsporách nákladů. Využití cloud computingu je v případě některých služeb jednoduše daleko levnější variantou, než in-house řešení těchto problémů vlastními silami. Firmy jednak nemusí samy investovat do nákladného hardwaru a softwaru plus se obvykle také zbaví nutnosti zabývat se udržováním a funkčností dané služby. Tento závazek na sebe ve většině případů přebírá dodavatel. Převod některých procesů na cloud computing tak neznamená pouze materiálovou, ale i lidskou úsporu.

Vcelku neočekávaným, ale o to pravděpodobně důležitějším faktorem snížení nákladů může do budoucna být i úspora elektrické energie. Klasická kancelářská PC sice moc velkou spotřebu nemají, několik serverů dedikovaných pro zajištění firemních potřeb už ale ano. Právě možnost snížit spotřebu elektřiny „vytěsněním“ energeticky náročných procesů do cloud computingu je další výhodou těchto služeb.

Server
Přenos firemních aplikací do cloudu může znamenat významnou
finanční úsporu.

Samozřejmě ne všechny služby je takto možné vyřešit. Tedy, slušelo by se říct, že alespoň v této chvíli. Zatímco v současnosti je poměrně jednoduché na cloud computing převést například vnitrofiremní komunikaci (viz dále), u některých jiných činností může nastat problém. Nutno ovšem podotknout, že spolu s tím, jak přibývají noví poskytovatelé služby, roste i nabídka dostupných řešení.

CaaS, SaaS a to ostatní

Cloud computing lze zjednodušeně rozdělit na dvě hlavní součásti, CaaS (Communication as a Service) a SaaS (Software as a Service). Tyto dvě nelogicky znějící zkratky v podstatě představují základní dělení cloud computingu a ke svému provozu využívají další služby, konkrétně IaaS (Infrastructure as a Service), MaaS (Monitoring as a Service) a PaaS (Platform as a Service). Spousta zvláštně znějících názvů, ve skutečnosti ale skrývá poměrně jednoduché a snadno pochopitelné principy.

Jak už bylo zmíněno, na vrcholku pomyslné pyramidy stojí služby CaaS a SaaS. V případě prvního jmenovaného se jedná o využití technologie cloud computingu pro zajištění komunikačních potřeb zákazníka. Pod tím se může skrývat cokoliv od zajištění mailserverů, přes VoIP komunikaci, až po provoz firemních kolaboračních nástrojů. Služba je přitom stejně jako hardware a jeho provoz zajištěna poskytovatelem služby a zákazník ji tak pouze využívá a nestará se o ni.

Druhým zmíněným pojmem je Saas, Software as a Service, neboli software jako služba. V rámci ní si zákazník v podstatě pronajímá vybraný software od poskytovatele, přičemž ten je mu dodán přesně na základě jeho požadavků, nikoliv tedy rozsáhlejší řešení, které by pro jeho nároky bylo příliš velké. V rámci SaaS lze ovšem získat přístup k aplikacím prakticky libovolného rozsahu, od základního textového editoru a emailového klienta až po rozsáhlá CRM řešení. Především v případě rozsáhlejších řešení platí, že jejich získání formou SaaS bývá v dlouhodobém horizontu levnější, než pořízení a nasazení vlastní verze.

Výhodou SaaS oproti klasickému, krabicovému, softwaru jsou také jeho častější aktualizace. Ty probíhají prakticky okamžitě a v jednom sledu je aktualizován software používaný všemi uživateli. Přístup k aplikacím obvykle probíhá prostřednictvím internetového prohlížeče, což eliminuje nutnost jakýchkoliv instalací a přidává tak další výhodu cloud computingu jako takového, a to jednoduchost. Platby za využívání SaaS mohou být v zásadě trojího typu, a to podle počtu uživatelů, podle rozsahu požadavků (např. počet databází, apod.) a podle míry používání.

Jak už bylo zmíněno dříve, jak Caas, tak i Saas využívají ke svému provozu některé další služby. Konkrétně se jedná především o PaaS, mohou sem ale spadat i zmíněné služby IaaS a MaaS. Nemá cenu zabíhat do detailů, pojďme jen shrnout hlavní rozdíly mezi těmito třemi přístupy. V rámci služby IaaS si má zákazník možnost pronajmout virtuální počítač, nebo server. Virtuální proto, že pronajímány nejsou většinou de facto jednotlivé počítače, ale pouze části výkonu nějakého většího celku. Zákazník si poté může zvolit, jak bude s daným výkonem nakládat, je také ovšem na něm, aby si vlastními silami nainstaloval veškerý software. V případě IaaS se výška platby vypočítává buď podle velikosti požadovaného výkonu, případně času, po které byl výkon využíván, často ovšem také pomocí koeficientu, který porovnává obě tyto hodnoty.

Na rozdíl od IaaS je v rámci služeb PaaS alespoň v krátkodobém horizontu nutné počítat s omezením v podobě předvolené platformy. Na tu lze nahrát, zprovoznit a používat libovolné přičemž jejich zajištění a implementace je opět na zákazníkovi samotném. Princip práce se službou je pak velmi podobný klasickému internetovému hostingu. Podobně jako v případě IaaS jsou i u PaaS platby založeny na využitém výkonu platformy. Špatnou zprávou je ovšem poměrně malá dostupnost těchto služeb, poskytuje je například Google v rámci svého Google App Engine.

Server
O trh cloud computingu je ze strany poskytovatelů zájem.

Posledním zástupcem jsou služby MaaS, neboli Monitoring as a Service. Jak už název napovídá, hlavním smyslem těchto služeb je monitoring a vyhodnocování dat ve všech představitelných podobách. Služby MaaS jsou poměrně důležité pro všechny ostatní a dříve zmíněné typy služeb, protože poskytuje komplexní přehled o fungování jednotlivých aplikací, jejich výpočetních potřebách, stejně jako o využití výkonu, který je k dispozici.

Význam cloud computingu pro firmy

Jak se k fenoménu cloud computingu staví firemní zákazníci, budeme podrobněji rozebírat v návazném článku, který vyjde v průběhu příštího týdne. Pár slov si ale neodpustím už dnes.

Na jednu stranu bezesporu velkým lákadlem jsou možné úspory nákladů spojené s převodem části firemních potřeb do cloudu. Na stranu druhou ale panují obavy ohledně dat, respektive místa jejich uložení. Legislativy zemí v tom sice nejsou jednotné, podle většiny z nich musí ale například finanční instituce mít veškerá svá citlivá data uložena v zemi svého původu. Stejně tak v některých zemích existují zákony, podle kterých musí být některá data striktně oddělena od jiných.

Stejně tak se objevují obavy, že cloud computing oproti podobným iniciativám, které skončily nezdarem, nepřináší v zásadě nic moc nového. Jak bylo ale řečeno dříve, minulé iniciativy ztroskotaly především na nedostatečné technologické úrovni své doby, což je něco, v čem má „dnešní“ cloud computing bezesporu výhodu. Na jeho masivnější rozšíření si ale ještě budeme muset minimálně několik let počkat.

TIP: V pátek 12. března vyjde další článek, věnovaný cloud computingu jako trendu pro firemní IT.

Přečtěte si také

Microsoft míří do oblasti cloud computingu, uvedl Windows Azure
Obchodní trendy podněcují rozvoj cloud computingu
Výpočetní centrum za pár dolarů

Rubriky: ByznysCloudHardwarePodnikový software

Související příspěvky

Zprávičky

Objem investic do českých startupů se loni zdvojnásobil na tři miliardy

19. 1. 2021
Helios Pantheon
Články

Helios Pantheon: Digitální chrám pro veřejnou správu

19. 1. 2021
Zprávičky

Foxconn má ve Vietnamu zelenou na továrnu za 270 milionů doalrů

19. 1. 2021
Články

Digitalizace zrychlila s koronavirem raketově

19. 1. 2021

Zprávičky

Objem investic do českých startupů se loni zdvojnásobil na tři miliardy

ČTK
19. 1. 2021

Praha má potenciál stát se jedním z předních evropských technologických center. Investoři loni vložili

Foxconn má ve Vietnamu zelenou na továrnu za 270 milionů doalrů

ČTK
19. 1. 2021

Na žádost Applu přesouvá Foxconn výrobu některých přístrojů iPad a MacBook z Číny do

Počet datových zpráv loni stoupl o 13 % na 112 milionů

ČTK
19. 1. 2021

Za posledních deset let se využívání datových schránek ztrojnásobilo. Češi poslali v minulém roce

Dědic Samsungu I Če-jong dostal dva a půl roku vězení za korupci

ČTK
18. 1. 2021

Rozhodnutí vrchního soudu bude mít značný dopad na vedení technologického giganta. Na dva a

České i světové organizace čelí nejčastěji útokům malwaru Emotet

Pavel Houser
18. 1. 2021

Emotet začal jako bankovní trojan, nyní funguje univerzálněji. Následují škodlivé kódy Trickbot a FormBook.

Ripple 20 představuje nebezpečí pro stovky tisíc zařízení

EMA: Hackeři zveřejnili ukradené e-maily o vakcíně, pozměnili je

ČTK
17. 1. 2021

Při kybernetickém útoku na Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) se pachatelům podařilo získat

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování podle asociace nevěděli

ČTK
15. 1. 2021

Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti

USA umístily Xiaomi na černou listinu, akcie firmy prudce klesly

ČTK
15. 1. 2021

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu podniků spojených s ozbrojenými silami

Wikipedia je po 20 letech existence jedním z nejpopulárnějších webů

ČTK
15. 1. 2021

Původně měla Wikipedia jen podporovat jiný projekt nazvaný Nupedia - tradičněji pojatou encyklopedii. Vybraná

Tiskové zprávy

Pandemie ransomware v Česku. Víte, na co se ptát, pokud jste obětí kyberútoku?

Fortinet kupuje společnost Panopta, dodavatele inovativních řešení pro monitoring a diagnostiku sítí

Sophos odhalil androidové aplikace změněné na spyware

Český startup Memsource kupuje německou společnost Phrase

Alienware představil vylepšené herní stroje

Acer a PrinterLogic poskytují pro podniky řešení pro tisk bez serveru

Zpráva dne

Šťastný celý rok 2021 s levným softwarem!

Šťastný celý rok 2021 s levným softwarem!

Redakce
6. 1. 2021

Nabídka levného a hlavně legálního softwaru od GoodOffer24.com, od nástrojů produktivity od Microsoftu přes...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Největší rizika umělé inteligence

Pavel Houser
26. 12. 2020

Tak jako dosud skoro každá technologie, i umělá inteligence se dostane do rukou zločincům. Jak s...

Slovník

Decay Effect

.JPG

Kontokorent

Nejpopulárnější články

Jak se dělá cloud computing

Petr Švec
5. 3. 2010

Analytici: Cena bitcoinu dál poroste, může ale přijít korekce

ČTK
17. 12. 2020

Operátoři musí nově uvádět přesnou rychlost internetu

ČTK
3. 1. 2021

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

ČTK
12. 1. 2021

Zákony informatiky: Návštěva u Annie DeCaprio s Hofstadterem a Cheopsem

Zákony informatiky: Návštěva u Annie DeCaprio s Hofstadterem a Cheopsem

Petr Zavoral
24. 12. 2020

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Linux na Apple Siliconu
  • Kritické zranitelnosti v Orbit Fox pluginu pro WordPress
  • bladeRF-wiphy, open source IEEE 802.11 / Wi-Fi kompatibilní SDR VHDL modem

RSS Sciencemag.cz

  • Červí díra by mohla být vidět jako dva fotonové prstence
  • Počítání zvířat: Vlčí smečka má představu, kolik jich je
  • Podchlazená voda může být stabilní

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.