Přichází IT revoluce na úřady a soudy?

, 05. duben 2007 06:00 4 komentářů

Soud
Konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) představila mimo jiné velkolepé plány Ministerstva vnitra a informatiky v oblasti eGovermentu. Například žadatel o stavební povolení by v budoucnu mohl navštívit pouze místní poštu. Na poště mu pomohou vyplnit elektronickou žádost, zdigitalizují přílohy a odešlou ke zpracování. Úřady si všechny potřebné dokumenty zasílají mezi sebou. Výsledek jednání obdrží do své elektronické datové schránky, která slouží výhradně pro úřední záznamy.

Ve dnech 2. - 3. dubna se v Hradci Králové uskutečnil již desátý ročník odborné konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS). Podle předběžných odhadů navštívilo konferenci více než dva tisíce zájemců. V rámci výstavní části konference se představila asi stovka firem a v šesti sálech zaznělo 250 přednášek a prezentací. Hlavní téma se týkalo především využití informačních technologií pro usnadnění života občanům České republiky.

Maskot eGON
Maskot eGON a Ivan Langer (vlevo)
Ministr vnitra a informatiky Ivan Langer seznámil účastníky setkání s plány ministerstva v oblasti elektronické komunikaci úřadů s občany a podnikateli. Během zahájení konference si ke svému řečnickému místu přinesl nafukovacího panáčka eGONa, který se stal novým symbolem eGovernmentu. Na velkoplošné obrazovce se zároveň začal promítat kód z filmu Matrix. „Naším cílem je navázat na to, co udělali naši předchůdci a uvést věci do pohybu tak, aby dávaly smysl,“ prohlásil Langer. Podle něj by mělo následná řešení používat nejen pět procent technologických nadšenců.

Bývalý premiér Jiří Paroubek připomenul, jak podporovala rozvoj informatiky předchozí vláda: „Po celou dobu osmi let existovala první jednotná komunikační infrastruktura státní správy, byl realizován projekt Internet do škol, zahájen Národní program počítačové gramotnosti. V oblasti širokopásmového přístupu k internetu byly z prostředků získaných z privatizace Českého Telecomu podpořeny projekty na rozšíření broadbandu.“ Kritizoval také plánované zrušení Ministerstva informatiky a varoval před možným zneužitím osobních údajů v souvislosti s převodem úřední správy pod Ministerstvo vnitra.

Sci-fi ministerstva informatiky

Na tiskové konferenci Ministerstva vnitra a informatiky dostali novináři materiál, který blíže představuje chystané změny ve veřejné správě a na první pohled vypadá jako science fiction. Místo obíhání úřadů navštívíte kontaktní místo Czech Point na příslušné postě nebo úřadě, kde s vámi vyplní žádost, přílohy převedou do elektronické podoby a odešlou ke zpracování na úřad. Prostřednictvím tohoto kontaktního místa bude také možné zjistit, jak dlouho a jaký úřad se žádostí zabýval. Výsledek jednání úřadů se dozvíte ve své speciální elektronické schránce.

Aby bylo možné tuto vizi převést do reality, musí české úřady sdílet čtyři základní registry s potřebnými údaji. Jedná se o registry osob, obyvatel, územní identifikace, adres, nemovitostí, práv a povinností. Umožnit by to měl nový zákon označovaný jako eGoverment Act, který odstraní dnes nepříjemnou situaci, kdy občan v podstatě obchází úřady s dokumenty. Uvnitř úřadů a mezi nimi bude probíhat výměna informací elektronicky, lidé si však budou moci zvolit takový způsob komunikace, jaký jim nejvíce vyhovuje.

Ministerstvo se již nyní může pochlubit první vlaštovkou v podobě projektu Czech Point, což je místo pro získání úředně ověřených údajů z obchodního, živnostenského rejstříku a katastru nemovitostí. Dříve přitom tyto dokumenty nebylo možné získat na jednom místě. Pilotní projekt bude podle prvních odhadů stát kolem deseti milionů korun, rozšíření na dalších 205 úřadů do konce roku si vyžádá částku 60 – 70 milionů korun. Ivan Langer na tiskové konferenci prohlásil, že žádný úřad přitom nucen, aby tuto službu poskytoval. „Počítáme s příspěvky obcím na vybavení. Jsem přesvědčen, že jí úřad bude chtít poskytovat, protože to bude jiná kvalita služeb pro občany,“ řekl ministr novinářům.

Zajímali jsme se také, proč si ministerstvo vybralo název Czech Point a nepoužilo spíše srozumitelnější české označení. „Myslíme si, že nemá smysl ustrnout pouze na území České republiky. Jedna z věcí, kterou chystáme v nejbližší době, je otevření prvních Czech Pointů na zastupitelských úřadech v zahraničí, kde název bude vyznívat o něco lépe,“ odpověděl na dotaz ITBIZ.cz první náměstek ministra Zdeněk Zajíček.

Místo soudce počítač

Část témat se týkala moderní justice 21. století. Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti, upozornil na stále zvyšující se počet případů, které české soudy řeší. „Jen za poslední rok máme více než sto tisíc trestních obžalob, 330 tisíc civilních věcí a přes sto tisíc případů, které řeší otázky výchovy a výživy nezletilých dětí.“ Zároveň dodal, že se česká justice při takto velkém množství informací bez moderních technologií neobejde. Současná vláda uvolnila na elektronizaci české justice pro tento rok téměř 300 milionů korun. Z toho je 165 milionů korun vyčleněno na zavedení a spuštění rejstříku dlužníků a správců (insolvenční rejstřík) a 135 milionů korun na další projekty eJustice.

Insolvenční rejstřík by měl být spuštěn od prvního ledna příštího roku. Komunikace mezi věřiteli, dlužníky a konkurzním soudem se nově obejde bez papírování. Občané i firmy budou moci využívat služeb elektronické podatelny a spisu. Ministerstvo rovněž připravilo novou právní úpravu pro elektronický platební rozkaz. Pokud bude tato novela občanského soudního řádu schválena, bude možné přibližně čtvrt milionů soudních sporů o peněžité pohledávky řešit počítač.

Soudní řízení je v takovém případě zkrácené, probíhá bez jednání, dokazování a slyšení žalovaného. Ten se samozřejmě může proti elektronickému platebnímu rozkazu do patnácti dnů odvolat a soud v takovém případě nařídí jednání. Podobně se postupuje například v Německu nebo Rakousku.


Můj názor


Plány obou ministerstev vypadají velmi slibně a pokud se opravdu povedou, mají se občané i podnikatelé na co těšit. Jen jsem velmi zvědavý, jak ministerstvo využije možností open source řešení. Vzpomínám si totiž na projekty typu INDOŠ, které jsou ještě dnes plné otazníků.

Pospíšil také slíbil zřízení elektronických podatelen, které umožní dodávat následné podklady pro soudní řízení elektronickou cestou. Soudní řízení pomůže mimo jiné urychlit elektronický spis, jehož spuštění je plánováno na rok 2008. Elektronický spis umožní samotné přeposlání všech dokumentů mezi soudy v řádu několik sekund a zároveň se vyřeší ztráty některých částí spisu. Zkrátit by se rovněž měla doba mezi rozhodnutím soudu prvního stupně a zahájením odvolacího řízení, která nyní trvá nejméně půl roku.Zejména právníkům by měla usnadnit život elektronická deska. Veškeré údaje o soudní činnosti, které občan potřebuje, se dozví na internetu z pohodlí pokoje.


Komentáře

martyone #1
martyone 05. duben 2007 17:50

Jen "tiše" doufám, že zvolené řešení není závislé na platformě Microsoft Windows, a nestane se tak dalším článkem řetězu, poutajícího naši státní správu a samosprávu (a tudíž i nás občany) k jednomu dodavateli, jedné neblaze známé rodiny operačních systémů.

Radim Hasalík #3
Radim Hasalík 05. duben 2007 19:16

Vidíte - to je celkem dobrá připomínka a zároveň dobrý námět na článek. Děkuji Vám za něj. Zkusíme to prověřit.

Vovka #2
Vovka 06. duben 2007 16:50

Myslím, že toho eGona udělali podle obrazu Váni Langera na námět hry "Najdi pět rozdílů".

Diablo_WZ #4
Diablo_WZ 07. duben 2007 20:00

Niiice koment :-D,... ja teda nevidim zadny rozdil :-)


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více

Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Podíl uživatelů stolních PC ve firmách klesl na 73 procent

ČTK , 24. říjen 2016 14:00

Podíl zaměstnanců menších firem, kteří používají v práci stolní PC, se letos proti loňsku snížil o d...

Více 0 komentářů

AT&T dohodla převzetí Time Warner, souhlas státu ale není jistý

ČTK , 24. říjen 2016 11:30

Americká telekomunikační společnosti AT&T v noci na dnešek SELČ oznámila, že se dohodla na převzetí ...

Více 0 komentářů

ČR byla v září častěji terčem kyberútoků

ČTK , 24. říjen 2016 10:00

Česká republika se v žebříčku zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků, posunula o 16 míst dopř...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Nejrychleji rostoucí českou IT firmou je letos DataSpring

ČTK , 21. říjen 2016 18:00

Nejrychleji rostoucí technologickou firmou v ČR je letos společnost DataSpring, která poskytuje clou...

Více 0 komentářů

Představitelé firem AT&T a Time Warner prý jednali o možné fúzi

ČTK , 21. říjen 2016 13:00

Vedoucí představitelé americké telekomunikační společnosti AT&T a mediálního konglomerátu Time Warne...

Více 0 komentářů

Tržby i zisk Microsoftu překonaly odhady, akcie jsou na rekordu

ČTK , 21. říjen 2016 10:00

Společnost Microsoft hospodařila v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku s vyššími tržbami i ziskem...

Více 0 komentářů

O2 zvýší od listopadu rychlost xDSL až na dvojnásobných 80 Mbit/s

ČTK , 20. říjen 2016 12:00

Operátor O2 od listopadu zvýší rychlost pevného připojení k internetu přes telefonní linky xDSL až n...

Více 2 komentářů