Programu Adobe Photoshop je dvacet

19. únor 2010 15:53 0 komentářů

Praha, 19. února 2010 – Software Adobe® Photoshop®, který změnil definici kreativity v digitální éře, oslavuje dnes dvacáté výročí. Fanoušci Photoshopu na celém světě oslavují dopad, jaký měl jejich oblíbený software na všechny oblasti fotografie, umění, designu, publikování a obchodu. Ve Spojených státech bude dnes Národní asociace profesionálních uživatelů Photoshopu (NAPP) pořádat v divadle Palace of the Fine Arts v San Francisku speciální oslavu 20. výročí Photoshopu pro více než tisíc návštěvníků. Této akce se zúčastní hlavní viceprezident pro kreativní řešení u Adobe John Loiacono, stejně jako viceprezident pro management produktu Photoshop Kevin Connor, spolutvůrce Photoshopu Thomas Knoll a známý creative director Adobe a evangelista Photoshopu Russell Brown. Chcete-li být součástí těchto oslav a sledovat jejich živé webové vysílání, navštivte web http://www.photoshopuser.com/photoshop20th.

Oslavy budou dále pokračovat v Japonsku, jihovýchodní Asii a po celé Evropě. Na počest tohoto 20. výročí bude pobočka Adobe Germany pořádat speciální dvacetihodinový online maratón, ve kterém vystoupí více než 15 místních expertů na Photoshop, kteří budou pro fanoušky programu živě předvádět své oblíbené tipy a triky. V Indii a ve Francii se pořádají digitální tvůrčí soutěže, které předvedou práci uživatelů programu Photoshop. Televize Adobe TV bude v den výročí vysílat speciální pořad na webu http://tv.adobe.com/go/photoshop-20th-anniversary, kde se poprvé po 18 letech znovu sejde původní „tým Photoshopu“, bude diskutovat o své práci v počátcích tohoto softwaru a předvede Photoshop 1.0 na renovovaném počítači Macintosh.

Komunita kolem programu Photoshop také online zveřejňuje své oblíbené historky na stránce programu na Facebooku s více než 400 000 fanoušky, která představuje centrum pro posouzení celosvětového významu tohoto produktu. Nová záložka „Celebrate“ (Oslavujte) nabídne uživatelům logo 20. výročí, které si již mnozí ve Photoshopu přizpůsobili a použili jako náhradu svého obrázku v profilu uživatele. S týmem programu Photoshop se můžete spojit na stránkách http://www.facebook.com/Photoshop nebo http://twitter.com/photoshop. Na Twitteru přidejte ke svým příspěvkům o tomto výročí tag #PS20.

„Celých 20 let hrál Photoshop mnoho různých rolí – dal kreativním lidem možnost vytvářet úžasné obrazy, které měly vliv na každou součást naší vizuální kultury, a zpochybnil naše vidění svou schopností transformovat fotografie,“ řekl Shantanu Narayen, prezident a výkonný ředitel společnosti Adobe. „Bez přehánění můžeme říci, že Photoshop díky miliónům tvůrčích zákazníků změnil způsob, jak se svět na sebe dívá.“

Vliv Photoshopu je všude – na tabulích billboardů, obálkách časopisů, v úspěšných filmech, a dokonce i na hrnečku, ze kterého každé ráno pijete kávu. To vše pravděpodobně přišlo do styku s tímto softwarem. Více než 90 % kreativních profesionálů má na svém počítači Photoshop a tento program dnes využívají profesionální fotografové, grafici nebo zadavatelé reklamy, stejně jako architekti, technici a dokonce i doktoři. Ať je to oživení filmových vizuálních efektů v kasovním trháku Avatar, pomoc při záchraně životů ve spolupráci s odděleními soudního lékařství a Centrem pro pohřešované a zneužívané děti, nebo vytváření obrazů, u kterých je obtížné prostým okem poznat, zda jsou reálné nebo umělé, Photoshop nadále nachází nová využití a nové příznivce.

Jak to všechno začalo

V roce 1987 vyvinul Thomas Knoll program zobrazující obrazové body, nazvaný Display. Byl to jednoduchý program pro předvádění obrazů ve stupních šedi na černobílém monitoru. Ale ve spolupráci se svým bratrem Johnem Knollem začali přidávat další funkce, které umožnily zpracovávat soubory digitálních obrazů. Program nakonec upoutal pozornost vlivných lidí oboru a v roce 1988 se společnost Adobe rozhodla licencovat tento software, pojmenovala ho Photoshop a v roce 1990 vydala jeho první verzi.

„Před dvaceti lety společnost Adobe předpovídala, že se bude měsíčně prodávat 500 kopií programu Photoshop,“ řekl Thomas Knoll, spolutvůrce programu Photoshop u Adobe. „Snad můžeme prohlásit, že jsme tyto odhady zdaleka překonali! Je úžasné si představit, že dnes tento software používají milióny lidí. Věděli jsme, že máme ve svých rukou převratnou technologii, ale nikdy jsme neočekávali, jak moc to poznamená všechny obrazy, které kolem sebe vidíme. Možnost umístit někoho věrohodně do obrazu byla jen začátkem kouzelnických triků programu Photoshop.“

V průběhu své dvacetileté historie se Photoshop podstatně rozvinul, z původního jednoduchého zobrazovacího programu na široce populární aplikaci, která má na celém světě přes 10 miliónů uživatelů. S každou další verzí přinesla společnost Adobe další technologické inovace, které popírají pojem „nemožné“. Vrstvy, zavedené ve verzi Photoshop 3.0, dávají návrhářům možnost vytvářet složité kompozice snadněji než dříve. Nástroj retušovací štětec, další převratná funkce zavedená ve verzi Photoshop 7.0, umožnila uživatelům magicky retušovat obrazy a odstranit kazy nebo pomačkání předlohy se zachováním osvětlení a textury. Názvy nástrojů programu Photoshop, jako je oříznutí, guma, rozostření a ztmavení nebo zesvětlení se staly součástí vyjadřování tvůrčích pracovníků na celém světě.

Tým Photoshopu těží ze svého rozvinutého programu beta testování, s aktivními a hlasitě se projevujícími uživateli, kteří již po léta posílají své požadavky a pomáhají formovat vývoj nových funkcí. Společnost

Rodina produktů Adobe Photoshop

Společnost Adobe nabízí pod značkou Photoshop celou řadu standardních i na webu hostovaných řešení pro všechny úrovně uživatelů, vycházejících z historie inovací a vedoucího postavení Photoshopu. Každý produkt v rodině Photoshopu dává uživatelům z celého spektra digitálních zkušeností možnost spravovat, upravovat, vytvářet a předvádět obrazy.

Srdcem rodiny produktů Photoshop jsou programy Photoshop CS4 a Photoshop CS4 Extended, poskytující nesrovnatelný výkon a volnost úprav. Program Photoshop Lightroom® se zaměřuje na potřeby pracovních postupů pokročilých amatérů a profesionálních fotografů, kterým pomáhá spravovat, vyhledávat, vylepšovat a působivými způsoby předvádět jejich obrazy. Software Photoshop Elements poskytuje snadno dostupné nástroje a volby sdílení pro ty, pro které je fotografování koníčkem. Občasní fotografové mohou snadno a rychle sdílet a upravovat fotografie pomocí jednoduchých gest na svých telefonech iPhone nebo Android. Webová služba Photoshop.com doplňuje řadu produktů Photoshop a nabízí online sdílení fotografií, jejich úpravy a možnosti hostování pro každého.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Bezpečnost IT a tygří logika

Pavel Houser , 14. únor 2017 11:00
Pavel Houser

Jak praví známý vtip, běží-li za vámi tygr, netřeba se pohybovat rychleji než šelma – stačí předběhn...

Více


Kalendář

22. 02. IT mezi paragrafy
20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
25. 03. INSPO 2017
RSS 

Zprávičky

Blokování nelegálního hazardu na internetu není protiústavní

Pavel Houser , 22. únor 2017 13:22

Plénum Ústavního soudu zamítlo návrh skupiny 21 senátorů Senátu Parlamentu České republiky na zruš...

Více 0 komentářů

Amazon otevře v Polsku své páté logistické centrum

ČTK , 22. únor 2017 13:03

Česká pobočka firmy uvedla, že letos nabere v Dobrovízi u Prahy a ve své pražské kanceláři 1000 stál...

Více 0 komentářů

SpaceX a Boeing se možná zpozdí s dopravou lidí na ISS

ČTK , 22. únor 2017 09:30

Společnosti SpaceX a Boeing se možná zpozdí s nasazením svých lodí pro dopravu posádek na Mezinárodn...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Verizon koupí aktivity Yahoo za sníženou cenu 4,48 miliardy USD

ČTK , 21. únor 2017 16:05

Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl na nových podmínkách převzetí zák...

Více 0 komentářů

Jen desetina SMB firem těží z digitální transformace

ITBiz.cz , 21. únor 2017 09:00

Studie IDC a SAP ukázala, že čtyři z pěti SMB firem vidí v digitální transformaci značné výhody včet...

Více 0 komentářů

Trump si nechal registrovat tisíce internetových domén

ČTK , 21. únor 2017 08:30

Málokterá veřejná osoba je tak aktivní ve skupování internetových domén jako americký prezident Dona...

Více 4 komentářů

Mall Group ovládla internetový obchod s elektrem CZC.cz

ČTK , 20. únor 2017 16:39

Skupina Mall Group se stala jediným vlastníkem e-shopu CZC.cz. Od zakladatele obchodu Josefa Matějky...

Více 2 komentářů

AbcPráce