Průšvihy datových schránek

Jana Budinská, 12. listopad 2009 06:00 4 komentářů

Schranky
Datové schránky jsou od 1. listopadu povinné. Jak se dalo čekat, převážná většina firem se necítila příliš motivována k jejich dobrovolné aktivaci, a už vůbec ne ve zkušebním provozu od prvního července. Jaký chaos s jejich nuceným zavedením nastal? A jak z něho ven?

dorucene
Datová schránka: doručené (klikněte pro zvětšení).
V říjnu byly podle údajů z obchodního rejstříku obeslány obálkou se žlutým pruhem a přihlašovacími údaji k datové schránce plošně všechny právnické osoby (mimo některých skupin – např. neziskové organizace, občanská sdružení nebo advokáti a daňoví poradci). Těm z nich, kdo si schránky neaktivovali sami, byla schránka k 1. listopadu aktivována automaticky a nadále s nimi budou úřady komunikovat už pouze prostřednictvím datových schránek. Poslaná zpráva se za deset dnů považuje za doručenou (nahrazuje doporučené zásilky, včetně těch do vlastních rukou) a po devadesáti dnech se navíc zprávy z datové schránky mažou.

Problémy, problémy, problémy

V zavádění datových schránek je příliš mnoho „ale“. První neobratnost státní správa prokázala, když ohlásila plán na zavedení datových schránek, aniž by měla zaregistrované příslušné domény. Výchozí portál k datovým schránkám tak sídlí poněkud trapně na adrese datoveschranky.info a stránka určená k přihlašování má zase ultradlouhé mojedatovaschranka.cz. Některé z falešných domén zaregistrovaných při této příležitosti se už dokonce pokusilo o podvrhy certifikátů a zástupci ministerstva vnitra důrazně upozorňují, že jinde než na oficiálních stránkách není radno zadávat přihlašovací údaje.

S tím souvisí počáteční potíže s certifikáty, zajišťovanými certifikační autoritou Post Signum. Ty nejsou mezi standardním souborem certifikátů běžných prohlížečů, proto je potřeba provést jejich import (a nenechat se zlákat bezhlavým odkliknutím položky „přidat výjimku“, protože u prostředku oficiální komunikace s českými úřady by skutečně nebylo radno riskovat podvržení certifikátu). Přidání kořenového certifikátu do prohlížeče sice není příliš složité, ale není to ani nic triviálního a je v tomto případě s podivem, proč české úřady neinvestovaly do některého uznávaného certifikátu.

Zdarma. Ale pozor

Založení datové schránky a odesílání zpráv je pro právnické a fyzické osoby zdarma. Ale pokud budete chtít komunikovat s úřady (s nikým jiným to vlastně ani nejde, vzájemná komunikace mezi fyzickými a právnickými osobami přes datovou schránku možná není), musíte si pořídit elektronický podpis, což je investice v řádu stokorun. Podstatnější výdaje vás ale čekají, pokud budete chtít zprávy z datové schránky archivovat. Běžně se totiž po 90 dnech samy smažou.

Archivace datových zpráv probíhá prostřednictvím aplikace elektronické archivní nebo spisové služby. Tyto aplikace nabízí různí dodavatelé informačních systémů nebo komplexních řešení pro práci s datovou schránkou, ani v jednom případě to však pochopitelně není zadarmo. Úřady přitom během přechodného období v následujících třech letech budou dokumenty vyřízené elektronickou poštou skladovat i v papírové podobě.

Pro některá jednání budou navíc firmy potřebovat písemný originál datové zprávy, jehož vytištění a ověření na Czech Pointu stojí 30 Kč za stránku. Např. přihlášku do výběrového řízení je nutno podávat v zalepené obálce. Úředníci však tvrdí, že úřad má povinnost uznat i podání zalepené do obálky na nosiči CD.

Jde to bez Windows? A bez počítače?


prihlaseni
Datová schránka: přihlášení (klikněte pro zvětšení).

Hlavním prostředkem ke zpracování zpráv v datové schránce je (nesvobodný a uzavřený) software 602 XML Filler. Je to program určený nativně pro Windows, v rámci přístupnosti schránek i na jiných operačních systémech byly uvolněny i verze pro Linux a Mac OS X. Principem je „obalení“ programu emulátorem Wine, což je řešení komplikované a nevyhovující (např. je v současnosti k dispozici pouze pro 32bitové unixové systémy). Objevila se proto aktivita směřující k vytvoření otevřeného software pro datové schránky. (Stávající návod na zprovoznění datových schránek v Linuxu najdete zde.)

Některé právnické osoby (např. bytová družstva) však mají ještě větší problém. Vůbec nedisponují počítačem, protože ho ke svému fungování nepotřebují. Podle mluvčí České pošty je v takovémto případě možné vybírat si schránku na jakémkoli počítači s přístupem k Internetu (dodejme, že všechny funkce datové schránky budou přístupné jen tam, kde je nainstalován 602 XML Filler).

Co bude dál?


KSČM navrhuje souběh datových schránek a starého způsobu doručování, tento systém však pravděpodobně kvůli vysokým nákladům zaveden nebude. Ministr vnitra Martin Pecina minulý týden připustil rozdělení zavádění datových schránek do etap v závislosti na tom, kolik subjektů začne během tohoto měsíce datové schránky používat. Veřejné oznámení, zda systém funguje, chystá Pecina po dvou týdnech ostrého provozu, tedy na pondělí 16. 11. Pokud bude procento doručených zpráv příliš nízké, ministerstvo by navrhlo vládě změnu zákona umožňující odsunutí povinnosti používání datových schránek pro právnické osoby (nikoli však pro úřady). Podle předběžných údajů se však procento doručení pohybuje kolem 80 %, odložení se tak pravděpodobně nedočkáme.

Zainteresovaní většinou považují za optimální jejich ponechání jako dobrovolného, nikoli jediného prostředku komunikace právnických a fyzických osob se státní správou. Podobný přístup je ve většině zemí, kde se datové schránky zaváděly – Česká republika je první, která zavedla datové schránky pro všechny právnické osoby povinně.

Přečtěte si také


ČSÚ: Internet využívají téměř všechny organizace veřejné správy
Datové schránky


Komentáře

Karel #1
Karel 12. listopad 2009 14:07

Mě osobně se stalo, že díky shodě jmen mi několik dnů po zavedení datových schránek chodila pošta pro právníky stejného jména od mnoha Pražských soudů, aniž by se mě jakkýmkoliv způsobem týkala.

shadow #2
shadow 12. listopad 2009 22:12

tohle docela zavadi prusvihem. dokazu si predstavit firmu co si schranku nevybira a nekdo to zneuzije aby ji poskodil. dotcena firma ani nebude vedet, ze dostala platebni rozkaz.

Karel Klep #3
Karel Klep 30. listopad 2009 20:42

Nedávno jsem četl hezký vtip:
"Datová schránka Vám ušetří nervy, čas a peníze."
:-)))
Opravdu?


Budoucnost mám nulovou,
nechci schránku datovou.
Pane Langře smějte se mi,
ostudou jsem naší zemi....
...Ale nikde v cizině
nemaj schránky povinně. :-)


Papír skončí natotata,
potomkům předáme data....
V muzeích maj na ukázku
děrný štítek nebo pásku.:-)
Kdo mi garantuje k dnešku,
za sto let, že přečtou flešku?


Naše data skvěle chrání,
podpisy a šifrování...
Všichni trochu pochybují,
klíče stále prodlužují..
Když to praskne, končí hned
bezpečných dat dnešní svět.
Nový Einstein když se zrodí,
závislosti neodvodí???


Reklama mi říká zas,
schránka šetří prachy, čas...
Je to blbost! Budu platit,
pokud nechci data ztratit.
Drahý archiv datový
bude brzo hotový.


Úřad píše že jsem v právu,
- datovou posílá zprávu...
Na CzechPOINT poputuji,
tam si zprávu "zkonvertuji".
Ne zadarmo Ivánku,
chtěj tři pětky za stránku! :-(


...Já, ač je to k nevíře,
chci mít vše na papíře!
Svých práv domohu se hned,
i když smlouvu sepsal děd....
Zkus to jinde Ivánku,
já nestojím o schránku!!!
:-)

Karamel #4
Karamel 13. duben 2012 12:12

Dobrý den. Po neustálych problémech s datovou schránkou. jsem to vyřešil na datovkadomailu.cz Bez problému mi chodí všechny emaily s datové schránky do emailu. takže mám přehled a emaily se mi nemažou.


RSS 

Komentujeme

Zákaznické karty čekají změny

Pavel Houser , 17. leden 2017 13:00
Pavel Houser

Jedna z technologií, která se už po léta prakticky nezměnila, i když by mohla? Prý karty zákazníků d...

Více

Kalendář

06. 02.

07. 02.
konference G2B TechEd
15. 02. IDC Predictions 2017
22. 02. IT mezi paragrafy
RSS 

Zprávičky

ÚOOÚ za nevyžádaná obchodní sdělení uložil i půlmilionovou pokutu

ČTK , 18. leden 2017 14:00

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) v souvislosti s nevyžádanými obchodními sděleními udělil loni...

Více 0 komentářů

O2 spustila volání přes rychlé mobilní sítě LTE

ČTK , 18. leden 2017 12:00

Operátor O2 spustil službu volání v rychlé mobilní síti LTE. Největšími výhodami VoLTE jsou velmi kr...

Více 1 komentářů

Průměrná rychlost mobilního internetu loni stoupla na 23,8 Mbit/s

ČTK , 18. leden 2017 07:00

Průměrná rychlost mobilního internetu v Česku se v loňském roce zvýšila o 39 procent na 23,8 Mbit/s....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Telefónica má zaplatit 1,7 miliardy Kč Tykačovým firmám

ČTK , 17. leden 2017 15:00

Španělská telekomunikační společnost Telefónica má zaplatit firmám podnikatele Pavla Tykače 1,7 mili...

Více 0 komentářů

Embarcadero oznamuje podporu Desktop Bridge v produktu RAD Studio

ITBiz.cz , 17. leden 2017 12:00

Společnost Embarcadero Technologies (divize společnosti Idera), vedoucí dodavatel softwarových řešen...

Více 0 komentářů

Pokrytí LTE loni stouplo na 98 procent populace

ČTK , 17. leden 2017 07:00

Pokrytí Česka rychlými mobilními sítěmi LTE se loni zvýšilo na 98 procent populace, což je o čtyři p...

Více 0 komentářů

Reuters: Hlavní příčinou potíží telefonů Galaxy Note 7 je baterie

ČTK , 16. leden 2017 14:00

Hlavní příčinou samovzněcování některých chytrých telefonů Galaxy Note 7 byla baterie. Podle zdroje ...

Více 0 komentářů