Speciál o Windows 7: Jak šel čas ve vývoji nejnovějšího systému Microsoftu

David Budai, 01. říjen 2009 14:02 2 komentářů

Windows
Přesně za tři týdny, tedy ve čtvrtek 22. října, budou do prodeje vypuštěna dlouho očekávaná Windows 7. Nejnovější operační systém Microsoftu má velké ambice a v mnoha směrech se o něm hovoří jako o reparátu po nepovedených Windows Vista. Mnoho firem a dalších uživatelů navíc zvažuje, že na Windows 7 přejdou přímo z dnes již zastaralých Windows XP. Jaká však byla cesta Windows 7 z programátorských dílen Microsoftu až na disky nových počítačů? Nabízíme vám krátký pohled do minulosti.

Windows 7

Píše se konec ledna 2007 a společnost Microsoft na trh uvádí svůj dlouho vyvíjený operační systém Windows Vista. Reklamní kampaň se nás snaží přesvědčit o dokonalosti tohoto systému, každý kdo si jej spustí, by podle ní měl otevřít ústa nadšením a vydechnout „Wow!“. Co však následovalo je už dnes zapsáno černým písmem v kronice počítačového softwaru, potažmo Microsoftu.

Kdyby Visty nebylo…

Windows Vista sice přinesla celou řadu vylepšení, ať už v oblasti uživatelského rozhraní či zabezpečení, jenomže zákazníky nenadchla. Kromě nepřiměřeně vysokých hardwarových nároků a celkové „lenosti“ systému i na výkonnějších počítačích však největší problém představovala nekompatibilita aplikací. Firmy, které neměly možnost na Vistách provozovat potřebný software, zkrátka nemohly na tuto verzi přejít. Vše navíc dokreslovaly další „drobnosti“, například nedoladěná funkce UAC.

Zájem o nová Windows zkrátka nebyl takový, jaký Microsoft očekával. Lidé zůstávali u uvěřených a vyladěných Windows XP a přechod na novou verzi odložili na neurčito. Samotný Microsoft později přiznal, že Visty byly omyl a Windows 7 by měly vše napravit. To, že se jich dočkáme už na podzim tohoto roku, je nepochybně důsledkem toho, že Visty zklamaly na celé čáře. Kdyby se prodávaly lépe, Microsoft by jistě s uvedením nové verze Windows tolik nespěchal. A možná by ji ani nevěnoval tolik pozornosti. Alespoň tolik k světlé stránce Visty.

Šťastná sedmička

Už před vydáním Windows Vista byl v Microsoftu vyvíjen nový systém pod kódovým označením Blackcomb, později Vienna. V polovině roku 2007 bylo oznámeno, že se kódové označení opět mění a to na Windows 7 (Seven). Toto pojmenování pak nakonec zůstalo. Představitelé Microsoftu to zdůvodnili snahou o zjednodušení. Windows 7 je zkrátka úderný a snadno zapamatovatelný název, který navíc říká, že jde o sedmá Windows v pořadí.

Za vůbec první sestavení, které bylo možné určitým způsobem otestovat, je považováno sestavení 6519, které bylo nabídnuto partnerům Microsoftu v lednu 2008. Následovalo ještě několik nevýznamných a interních sestavení. Microsoft o připravovaném systému zcela mlčel až do podzimu, aby se vyvaroval u něho typického jevu „sliby chyby“, který navíc u Windows Vista platil dvojnásob. Na veřejnost však proniklo několik screenshotů a nepodložených spekulací o vylepšených funkcích.

Windows 7

Šum začíná na podzim

Ani množící se spekulace však nejsou tím, co by si vedení Microsoftu zrovna přálo, a proto v polovině října oznamuje oficiální název a několik nových vlastností, jako je nové Centrum akcí (Action Center) pro údržbu systému, přepracovaný hlavní panel nebo podporu multidotykových displejů.

Sestavení 6801, označované jako Pre-Beta, které exkluzivně získávají návštěvníci konference Professional Developers Conference (PDC) konané v říjnu 2008, během krátké doby uniká na internet. V tomto okamžiku také startuje doslova éra úniků, kdy téměř každé nové sestavení se dříve či později objeví také na P2P sítích. První zkušenosti s Windows 7 tak mohou poprvé zakusit i běžní uživatelé.

První beta a veřejně

Klíčovou se ve vývoji Windows 7 stala nepochybně beta verze, tedy sestavení 7000. Volně na internet uniklo už koncem roku, což šéfy Microsoftu nepochybně dopálilo. Už 7. ledna 2009 však byla beta verze zpřístupněna předplatitelům služeb MSDN a TechNet a o tři dny později pak poprvé oficiálně také široké veřejnosti. Hlad po nových Windows 7 byl tak obrovský, že servery Microsoftu nápor zájemců o stažení nevydržely a stahování muselo být na pár dnů pozastaveno.

První ohlasy jak odborníků, tak běžných uživatelů byly vesměs pozitivní a Microsoft si tak ověřil, že se ubírá správnou cestou. Světlo světa pak v následujících týdnech spatřily další sestavení a vývojáři postupně zveřejňovali další novinky (například podpora vypalování ISO souborů, přepracování bezpečnostní funkce UAC, podpora formátu MOV či XP mód). Současně se v plném nasazení pracovalo na Release Candidate (RC) verzi, jejíž vydání pro veřejnost bylo posunuto na květen. Toto období jsme na ITBiz.cz částečně zmapovali v březnovém článku Windows 7: Jak se svět těší na nový operační systém.

RC verze jako kandidát uspěla

5. května pak Microsoft opravdu RC verzi pro veřejnost uvolnil a na webu ji nechal až do srpna. Nechtěl totiž opakovat kolaps svých serverů, proto dobu dostupnosti oproti beta verzi výrazně prodloužil. RC verze opět potvrdila, že Windows 7 představují operační systém s velkým potenciálem. Už v této fázi byl stabilní a dokonce rychlejší než Windows Vista. Podrobně jsme se této verzi věnovali v rozsáhlém článku.

Červen, ale i další měsíce jsou už ve znamení velkého očekávání, které jen částečně tlumí začínající dovolené. Šokující je proto oznámení Mircosoftu, že v Evropě bude Windows 7 distribuovat bez prohlížeče Internet Explorer. Rozhodnutí přichází v souvislosti s probíhajícím s Evropskou komisí, podle které integrace IE do Windows porušuje antimonopolní zákony. Této problematice jsme se věnovali například v článku Microsoft versus Evropská unie: Válka o Internet Explorer v plném proudu.

Windows 7
Steve Ballmer vkládá do Windows 7 velké naděje

Nakonec však Microsoft koncem července přichází s novým řešením: ve Windows 7 se uživateli po prvním spuštění zobrazí nabídka s možností instalace alternativních internetových prohlížečů. Tento návrh se podle dostupných informací zamlouvá i komisi a mohl byt tak dlouhotrvající spor ukončit. Zda tomu tak bude, zatím není jisté, stále se totiž objevují nové překážky.

Drama se šťastným koncem?

Jisté naproti tomu je, že během července také vývojáři Microsoftu Windows 7 dokončili a RTM (Release to manufacturing) verzi začali distribuovat mezi výrobce počítačů, aby měli dostatek času připravit se na říjnové finální uvedení do prodeje. Náladu už nikomu nemohl zkazit fakt, že tato verze opět unikla na internet a někteří obchodníci začali prodávat počítače s předinstaloavnou RC verzí. Také v Číně byly pirátské verze v obchodech k dostání za zhruba 6 dolarů.

Podstatné nicméně je, že Microsoft dotáhl vývoj do konce a hlavně podle plánu. Žádné další odklady, žádný pomalý a nedokonalý systém. Windows 7 běží mílovými kroky do velkého finále a my, uživatelé, možná konečně budeme moci vykřiknout ono avizované „Wow!“.

Speciál o Windows 7 na ITBiz.cz


Speciál o Windows 7: Upgrade přinese firmám řadu výhod i úsporu prostředků


Komentáře

Eduard Hlava #1
Eduard Hlava 01. říjen 2009 20:34

Potvrzuji - zatím to vypadá, že se to ubírá správným směrem. Používal jsem jak XP, Vista a teď už přes 2 měsíce Win 7 a ze všech těchto tří hodnotím nejlépe W7. Stabilní, rychlé a na novinky v ovládání, které leckterého XPčkáře na první pohled překvapí, se velmi rychle zvyká. :-)

Mloke One #2
Mloke One 02. říjen 2009 01:46

Pouzivam stale jednu instalaci systemu uz od ledna 2009. Prosla jen windows updatem a 1 mensim upgradem na RC.
Jako networker davam systemu po celou dobu zabrat skutecne na maximum. Proto me velmi prijemnym zpusobem sokovalo, ze za uplynulych 9 mesicu jsem, i pres ruzne silene experimenty se skriptovanim, zazil jen JEDINOU modrou smrt... (ktera skoncila temer absolutne bez ztraty dat) I presto si vsak uzivam i dnes stejne svizny chod systemu jako cerstve po instalaci. Na rozdil od pomalu retardujicich se Win XP, ktere by po stejnych utrapach a bez ruznych cisticu a urychlovacu, snad uz ani neslo spustit... :-)
Za sebe tedy rozhodne rikam Wow uz dnes.
Po dosavadnich zkusenostech si myslim, ze tenhle system tu s nami na domacich stanicich i v bussiness domenach bude jeste hodne, hodne dlouho.... Takze zaverem preji: Win7 všem.... :-)

P.S.:Snad to zase casem updaty neproderavi jako cednik jmenem XP...

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

USA vyšetřují manipulace s cenami kryptoměn

ČTK , 26. květen 2018 08:00

Podezření na falešné obchody, kdy investor současně prodává a nakupuje stejné finanční nástroje, aby...

Více 0 komentářů

Hospodářská komora: Zavedení GDPR vyjde české firmy na 25 miliard korun

ČTK , 25. květen 2018 16:00

Podle komory by podnikatelům pomohlo, kdyby jim stát průběžně sděloval, jaké nedostatky v rámci kont...

Více 1 komentářů

IBM v čele celosvětové iniciativy na využití cloudu, dat, AI a blockchainu

Pavel Houser , 25. květen 2018 13:57

Firma IBM dnes se svými partnery spustila iniciativu Call for Code. ...

Více 0 komentářů

Kalendář

25. 05.

27. 05.
openSUSE Conference 2018
29. 05.

31. 05.
Reklama Polygraf 2018
29. 05. F5 Forum Praha 2018

Starší zprávičky

Baterie lithium-síra mají vystřídat li-ion

Pavel Houser , 25. květen 2018 10:00

Ještě pravděpodobně přijde jedna generace li-ion, která opět navýší kapacitu, ale pak už začne naráž...

Více 0 komentářů

Lenovo: propad do ztráty

ČTK , 25. květen 2018 09:00

Tržby ale ve finančním roce do konce března stouply o 5 % na 45,35 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh IT i kancelářské techniky v ČR klesl

Pavel Houser , 25. květen 2018 08:00

V rámci přenosných počítačů se podle GfK dařilo segmentu ultratenkých a herních zařízení....

Více 0 komentářů

Nové telefony Android mají předinstalovaný malware

Pavel Houser , 24. květen 2018 15:25

Infikovány jsou telefony ve více než 100 zemích světa, včetně ČR, Německa, Velké Británie, Ruska, It...

Více 0 komentářů