• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Speciál o Windows 7: Jak šel čas ve vývoji nejnovějšího systému Microsoftu

itbiz
1. 10. 2009
| Články
Windows

Přesně za tři týdny, tedy ve čtvrtek 22. října, budou do prodeje vypuštěna dlouho očekávaná Windows 7. Nejnovější operační systém Microsoftu má velké ambice a v mnoha směrech se o něm hovoří jako o reparátu po nepovedených Windows Vista. Mnoho firem a dalších uživatelů navíc zvažuje, že na Windows 7 přejdou přímo z dnes již zastaralých Windows XP. Jaká však byla cesta Windows 7 z programátorských dílen Microsoftu až na disky nových počítačů? Nabízíme vám krátký pohled do minulosti.

Windows 7

Píše se konec ledna 2007 a společnost Microsoft na trh uvádí svůj dlouho vyvíjený operační systém Windows Vista. Reklamní kampaň se nás snaží přesvědčit o dokonalosti tohoto systému, každý kdo si jej spustí, by podle ní měl otevřít ústa nadšením a vydechnout „Wow!“. Co však následovalo je už dnes zapsáno černým písmem v kronice počítačového softwaru, potažmo Microsoftu.

Kdyby Visty nebylo…

Windows Vista sice přinesla celou řadu vylepšení, ať už v oblasti uživatelského rozhraní či zabezpečení, jenomže zákazníky nenadchla. Kromě nepřiměřeně vysokých hardwarových nároků a celkové „lenosti“ systému i na výkonnějších počítačích však největší problém představovala nekompatibilita aplikací. Firmy, které neměly možnost na Vistách provozovat potřebný software, zkrátka nemohly na tuto verzi přejít. Vše navíc dokreslovaly další „drobnosti“, například nedoladěná funkce UAC.

Zájem o nová Windows zkrátka nebyl takový, jaký Microsoft očekával. Lidé zůstávali u uvěřených a vyladěných Windows XP a přechod na novou verzi odložili na neurčito. Samotný Microsoft později přiznal, že Visty byly omyl a Windows 7 by měly vše napravit. To, že se jich dočkáme už na podzim tohoto roku, je nepochybně důsledkem toho, že Visty zklamaly na celé čáře. Kdyby se prodávaly lépe, Microsoft by jistě s uvedením nové verze Windows tolik nespěchal. A možná by ji ani nevěnoval tolik pozornosti. Alespoň tolik k světlé stránce Visty.

Šťastná sedmička

Už před vydáním Windows Vista byl v Microsoftu vyvíjen nový systém pod kódovým označením Blackcomb, později Vienna. V polovině roku 2007 bylo oznámeno, že se kódové označení opět mění a to na Windows 7 (Seven). Toto pojmenování pak nakonec zůstalo. Představitelé Microsoftu to zdůvodnili snahou o zjednodušení. Windows 7 je zkrátka úderný a snadno zapamatovatelný název, který navíc říká, že jde o sedmá Windows v pořadí.

Za vůbec první sestavení, které bylo možné určitým způsobem otestovat, je považováno sestavení 6519, které bylo nabídnuto partnerům Microsoftu v lednu 2008. Následovalo ještě několik nevýznamných a interních sestavení. Microsoft o připravovaném systému zcela mlčel až do podzimu, aby se vyvaroval u něho typického jevu „sliby chyby“, který navíc u Windows Vista platil dvojnásob. Na veřejnost však proniklo několik screenshotů a nepodložených spekulací o vylepšených funkcích.

Windows 7

Šum začíná na podzim

Ani množící se spekulace však nejsou tím, co by si vedení Microsoftu zrovna přálo, a proto v polovině října oznamuje oficiální název a několik nových vlastností, jako je nové Centrum akcí (Action Center) pro údržbu systému, přepracovaný hlavní panel nebo podporu multidotykových displejů.

Sestavení 6801, označované jako Pre-Beta, které exkluzivně získávají návštěvníci konference Professional Developers Conference (PDC) konané v říjnu 2008, během krátké doby uniká na internet. V tomto okamžiku také startuje doslova éra úniků, kdy téměř každé nové sestavení se dříve či později objeví také na P2P sítích. První zkušenosti s Windows 7 tak mohou poprvé zakusit i běžní uživatelé.

První beta a veřejně

Klíčovou se ve vývoji Windows 7 stala nepochybně beta verze, tedy sestavení 7000. Volně na internet uniklo už koncem roku, což šéfy Microsoftu nepochybně dopálilo. Už 7. ledna 2009 však byla beta verze zpřístupněna předplatitelům služeb MSDN a TechNet a o tři dny později pak poprvé oficiálně také široké veřejnosti. Hlad po nových Windows 7 byl tak obrovský, že servery Microsoftu nápor zájemců o stažení nevydržely a stahování muselo být na pár dnů pozastaveno.

První ohlasy jak odborníků, tak běžných uživatelů byly vesměs pozitivní a Microsoft si tak ověřil, že se ubírá správnou cestou. Světlo světa pak v následujících týdnech spatřily další sestavení a vývojáři postupně zveřejňovali další novinky (například podpora vypalování ISO souborů, přepracování bezpečnostní funkce UAC, podpora formátu MOV či XP mód). Současně se v plném nasazení pracovalo na Release Candidate (RC) verzi, jejíž vydání pro veřejnost bylo posunuto na květen. Toto období jsme na ITBiz.cz částečně zmapovali v březnovém článku Windows 7: Jak se svět těší na nový operační systém.

RC verze jako kandidát uspěla

5. května pak Microsoft opravdu RC verzi pro veřejnost uvolnil a na webu ji nechal až do srpna. Nechtěl totiž opakovat kolaps svých serverů, proto dobu dostupnosti oproti beta verzi výrazně prodloužil. RC verze opět potvrdila, že Windows 7 představují operační systém s velkým potenciálem. Už v této fázi byl stabilní a dokonce rychlejší než Windows Vista. Podrobně jsme se této verzi věnovali v rozsáhlém článku.

Červen, ale i další měsíce jsou už ve znamení velkého očekávání, které jen částečně tlumí začínající dovolené. Šokující je proto oznámení Mircosoftu, že v Evropě bude Windows 7 distribuovat bez prohlížeče Internet Explorer. Rozhodnutí přichází v souvislosti s probíhajícím s Evropskou komisí, podle které integrace IE do Windows porušuje antimonopolní zákony. Této problematice jsme se věnovali například v článku Microsoft versus Evropská unie: Válka o Internet Explorer v plném proudu.

Windows 7
Steve Ballmer vkládá do Windows 7 velké naděje

Nakonec však Microsoft koncem července přichází s novým řešením: ve Windows 7 se uživateli po prvním spuštění zobrazí nabídka s možností instalace alternativních internetových prohlížečů. Tento návrh se podle dostupných informací zamlouvá i komisi a mohl byt tak dlouhotrvající spor ukončit. Zda tomu tak bude, zatím není jisté, stále se totiž objevují nové překážky.

Drama se šťastným koncem?

Jisté naproti tomu je, že během července také vývojáři Microsoftu Windows 7 dokončili a RTM (Release to manufacturing) verzi začali distribuovat mezi výrobce počítačů, aby měli dostatek času připravit se na říjnové finální uvedení do prodeje. Náladu už nikomu nemohl zkazit fakt, že tato verze opět unikla na internet a někteří obchodníci začali prodávat počítače s předinstaloavnou RC verzí. Také v Číně byly pirátské verze v obchodech k dostání za zhruba 6 dolarů.

Podstatné nicméně je, že Microsoft dotáhl vývoj do konce a hlavně podle plánu. Žádné další odklady, žádný pomalý a nedokonalý systém. Windows 7 běží mílovými kroky do velkého finále a my, uživatelé, možná konečně budeme moci vykřiknout ono avizované „Wow!“.

Speciál o Windows 7 na ITBiz.cz

Speciál o Windows 7: Upgrade přinese firmám řadu výhod i úsporu prostředků

Související příspěvky

Zprávičky

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

12. 7. 2025
Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

11. 7. 2025
Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

11. 7. 2025
Zprávičky

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

11. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

ČTK
10. 7. 2025

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

ČTK
10. 7. 2025

Na Slovensku včera skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí v historii země. Vynesla rekordní

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

ČTK
9. 7. 2025

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na

Nvidia jako první firma na burze dosáhla tržní hodnoty 4 bilionů dolarů

ČTK
9. 7. 2025

Americký výrobce čipů Nvidia se stal celosvětově první firmou s akciemi na burze, jejíž

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Kalendář

Zář 22
22. září @ 8:00 - 26. září @ 17:00

EMO Hannover 2025

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

Ku Band

1G

MVNE

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Střevní mikrobiom mohl ovlivnit i růst mozku předků člověka
  • 3I/ATLAS: Mezihvězdný objekt je možná nejstarší kometou, kterou jsme kdy spatřili
  • Úpadek vědy a konec civilizací

RSS AbcLinuxu RSS

  • Počítačová hra DOGWALK
  • AI řešení náboru pracovníku pro McDonald's mělo přihlašovací jméno 123456 a heslo 123456
  • Visual Studio Code a VSCodium 1.102
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.