margin-top: 125px; border: 1px solid gray; } -->

Štefan Szabó: Logica nikdy nejde do zakázek, kde si nejsme jisti, že nabízí nejlepší řešení

Karel Wolf , 01. listopad 2010 11:00 2 komentářů

logica

V čem se řídící struktura společnosti liší od svých konkurentů, jaké ambice má Logica v České republice a co zde tvoří současné jádro jejího byznysu, na tyto a další otázky odpovídá její ředitel pro střední a východní Evropu.Štefan Szabó
Štefan Szabó
Kdybyste měl Logicu a její působnost v Česku představit řekněme v deseti větách, co byste o ní řekl?

Logica je evropská IT firma, 95 % procent jejích příjmů pochází z regionu a zaměstnává zde na 39 000 lidí. Poskytujeme konzultační služby, systémovou integraci a služby v oblasti outsourcingu IT a firemních procesů. Do České republiky jsme přišli v devadesátých letech a vstup na trh nám velmi usnadnil jistý obří SCADA projekt. Dnes se ale již řídícím systémům nevěnujeme, důvod je ten, že se snažíme nabízet jen taková řešení, kde jsme si jasně vědomi toho, že nabízíme to nejlepší na trhu, nemáme ambici být jen jedni z řady. Logicu naleznete kótovanou na Londýnské burze cenných papírů (LSE: LOG) a dělí se na několik samostatných jednotek. Logica CEE má centrálu v Praze, pobočky v Bratislavě, Brně, Plzni a Budapešti. Realizuje projekty pro nejvýznamnější společnosti a organizace v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a dalších zemích střední a východní Evropy.BIO


Na pozici generálního ředitele v Logice se Štefan Szabó dostal z funkce ředitele pro strategii ve slovenské Telefónice O2. Svou profesní kariéru zahájil ve společnostech Benzinol či BICC Transmitton, kde se věnoval řídicím systémům v ropném a plynárenském průmyslu.

V roce 1993 stál u zrodu slovenské společnosti TTC, která se zabývala komplexními službami v oblasti automatizace průmyslových procesů. Roku 1999 nastoupil do tehdejšího Českého Telecomu jako ředitel oddělení analýz nákladů a ziskovosti, o dva roky později přešel do společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), kde se zaměřil na konzultační činnost. Poté, co konzultační divizi PwC koupila v roce 2002 společnost IBM, byl Szabó jmenován nejprve vedoucím slovenské divize Business Consulting Services, později hlavním konzultantem firmy IBM Global Business Services pro telekomunikace v zemích střední a východní Evropy.

Szabó je absolventem Elektrotechnické fakulty SVŠT v Bratislavě a MBA studia na University of Pittsburgh.


Co dnes tvoří hlavní byznys společnosti?
Jsou zde dva klíčové kanály, tím prvním jsou IT implementace, které tvoří necelé dvě třetiny příjmů, druhým klíčovým kanálem, jenž navíc kontinuálně roste, je outsourcing služeb, tradiční byznys konzultace jsou u nás jen menšinová záležitost.

Outsourceing je hodně široký pojem, co si pod ním mohu ve vašem případě představit?
Outsourceing já člením na technologický outsourcing, na technologický management a byznys proces outsourceing. Máme sice nějaká datová centra po světě, ale tím klíčovým bodem je spíše právě byznys proces outsourceing, kde vidíme potenciál největšího růstu.

Je Česko vůbec pro outsourceování služeb perspektivní, říká se, že jsme jeden z nejkonzervativnějších trhů.
Máte pravdu v jedné věci a to v tom, že zde zatím panuje nedůvěra v přesouvání aktivit někam, kde je nemáme plně pod kontrolou. K tomu se přidává ještě jeden aspekt a to obecně relativně nižší náklady, než jsou obvyklé více na západ, takž zatím není až zase takov důvod dávat některé procesy z ruky. Objevují se ale firmy, které s tímto modelem začínají pracovat, uvědomují si totiž zejména to, že pokud pustí ze své správy tu část provozu firmy, která není jejich hlavní kompetence (v daném případě technologie), tak vedle primární úspory radikálně sníží také zátěž svého managementu. Další model, který nám funguje, je outsourceování námi dodaných řešení, tedy nejprve technologie a následně si firma uvědomí, že se jí k tomu vyplatí i outsourceing technologického managementu.

Máte v České republice nějaké veřejné zakázky?
Veřejný sektor v ČR tvoří jen velmi malou část našeho byznysu, ale spolupracujeme s energetickým operátorem OTE, což je de facto státem vlastněná společnost a zde nám funguje spolupráce velmi dobře.

Mohu tomu rozumět tak, že se vyhýbáte se veřejným zakázkám? To je velmi neobvyklé, jaký to má důvod?
Ve veřejné sféře fungují rozhodovací procesy úplně jinak, než v běžném byznysu, teď nenarážím na různé fámy, které okolo přidělování státních zakázek kolují, ale chci říci, že je zde všechno mnohem pomalejší, což velmi komplikuje plánování. Dalším faktorem, který nás od toho odrazuje, je fakt, že naší firemní filosofií je pouštět se pouze do projektů, kde víme, nebo si alespoň myslíme, že máme k dispozici nejlepší řešení. Odmítáme jít cestou supervize nějakých subdodávek, pak již totiž z hlediska daného byznysu nejste technologickou firmou, ale jen pojišťovnou na projekt.

Koho chápete jako své tržní konkurenty?
Určitě jsou to dva nejvýznamnější tržní hráči IBM a HP, dále Accenture a SAP. V případě SAPu je situace trochu dvojznačná, neboť jsme jedním z klíčových implementátorů SAP řešení, ale zároveň si konkurujem v některých velkých zakázkách. V poslední době zaznamenáváme také posilující pozici některých lokálních společností. Příkladem může být například Asseco, nebo Autocont, z čistě regionálních pak třeba slovenský Datalan.

Již jste to trochu naznačil, ale jaký je vztah firmy a subkontraktorů?
Je to případ od případu jiné, jsou projekty, kde dodáváme vlastního know how menšinu, ale také velké množství projektů, kde dodáváme pouze vlastní řešení. Globálně by měl trend vlastnící řešení převažovat, ale přesná čísla vám neřeknu. Samozřejmě neumíme všechno, nebo alespoň ne všechno nejlépe, a tak často stavíme i na produktech třetích stran. Nikdy ale nejdeme do projektů, kde jsme plně závislí pouze na subkontraktorech, to je strašlivě nebezpečná věc a odporuje to filsofii společnosti.

Co tvoří jádro vašeho současného portóflia?
Jsme jedním z největších implementátorů SAPu v České republice, v rámci regionu máme velmi silné kořeny v TELCO segmentu (zejména billing), energetice a finančním sektoru. S tím, že se dnes snažíme profilovat více na energetický a finanční sektor. Dále disponujeme velmi schopnými IT architekty a bezpečnostní řešení (spolupacujeme s několika českými bankami).

Proč ustupujete z TELCO trhu?
Výdaje TELCO firem na IT klesají s polu s nižšími maržemi operátorů každý rok o dvouciferné hodnoty, takže je zde nejistá návratnost. Drůhým nepříjemným trendem je centralizace rozhodování, což v důsledku znamená, že například Telefonica vyčerpá svůj rozpočet již přímo v Madridu (Deutche Telecom v Bonu) a my jim zde již nemáme co nabídnout. Celkově je to z našeho pohledu stagnující trh.

Na které sektory byste se chtěli orientovat přímo zde v ČR?
Určitě je to energetika, kde dodáváme zejména SAP, transport a průmysl, dále bychom se také chtěli více orientovat na finančí sektor.

Jste v Logice přibližně rok, jaký je rozdíl mezi firemní kulturou TO2 a IBM, tedy vašimi předchozími zaměstnavateli?
Asi největší rozdíl je v nezvykle ploché řídící struktuře, nejsou zde žádné 100% neprostupné hierarchie. Dále jsou v Logice velmi zeslabovány centralizační tendence. Osobně cítím, že zde mám daleko větší rozhodovací pravomoci a vliv na vedení společnosti, než jsem měl dříve, kde bylo rozhodnuto někde nahoře a vy jste byl jen vykonavatelem.

Co považujete za současný největší lokální obchodní úspěch společnosti?
V České republice by šlo asi o projekt státních maturit, na Slovensku o projekt podatelny pro ministersto financí.

Děkuji za rozhovor.Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 15. listopad 2010 19:52

Dobrý den,

zajímalo by mě, proč je uzavřená diskuse pod krásným PR článkem o tom, jak pracuje personální ředitelka paní Jana Novosadová ve firmě Assecco Solutions viz odkaz

http://www.itbiz.cz/jana-novosadova-spoluprace-s-vysokymi-skolami-je-trochu-nevdecna

Nejde náhodou o snahu znemožnit nějakým lidem svobodně vyjádřit svůj názor na její profesionální kvality způsobem, který je též znám jako propagandistická technika "dynamic silence" (http://www.wikinfo.org/index.php/Dynamic_silence) ?

Prosím admina a redakci ITBIZu o veřejné vyjádření zde.
Děkuji.

Karel Wolf 22. listopad 2010 23:07

Dobry den,

diskuzi pod clanekem: <a href="http://www.itbiz.cz/jana-novosadova-spoluprace-s-vysokymi-skolami-je-trochu-nevdecna">Jana Novosadová: spolupráce s vysokými školami je trochu nevděčná, studenti často ještě nevědí, co od své kariéry chtějí</a> jsme skutecne museli uzavrit a to z toho duvodu, ze se nam zacaly mnozit stiznosti na mnozstvi vulgarnich prispevku v diskuzi.

Jedinou dalsi moznosti bylo diskuzi zacit moderovat, coz se ovsem prici nasim demokratickym zasadam, dali jsme tedy Assecu jeste posledni moznost reagovat na vytky v diskuzi a tu pak v cele jeji puvodni podobe zmrazili.

Dekujeme za pochopeni.


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více

Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Prodej iPhonů opět klesl, tržby Applu spadly poprvé za 15 let

ČTK , 27. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých telefonů iPhone od přední americké technologické společnosti Apple klesl v posledním...

Více 0 komentářů

Číňané chtějí do roku 2021 na silnicích samořízené automobily

ČTK , 27. říjen 2016 10:00

Čína chce do roku 2021 prodávat samořízené automobily. Počítá s tím strategie pro rozvoj odvětví do ...

Více 0 komentářů

Konica Minolta letos zdvojnásobí investice v ČR na 90 milionů Kč

ČTK , 26. říjen 2016 18:00

Japonský výrobce tiskáren Konica Minolta letos investuje v ČR do rozvoje nových produktů a služeb ví...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

IDC: Prodej chytrých hodinek ve čtvrtletí klesl o 51,6 procenta

ČTK , 26. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých hodinek se ve třetím čtvrtletí podle údajů analytické společností IDC snížil o 51,6 ...

Více 0 komentářů

T-Mobile zvýšil do září pokrytí LTE na 93 procent populace

ČTK , 26. říjen 2016 10:00

T-Mobile zvýšil ve 3. čtvrtletí pokrytí rychlou mobilní sítí LTE meziročně z 62 na 93 procent popula...

Více 0 komentářů

Microsoft kvůli slabé libře zvýší ceny pro britské podniky

ČTK , 25. říjen 2016 19:00

Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl zvýšit ceny softwaru a služeb pro britské podniky až...

Více 2 komentářů

Sdílení sítí mezi O2 a T-Mobile vyšetřuje Evropská komise

ČTK , 25. říjen 2016 15:30

Evropská komise začala vyšetřovat dohodu o sdílení mobilních sítí mezi českými operátory O2 Czech Re...

Více 0 komentářů