Televize Nova: velké plány a hodně otazníků

, 20. únor 2008 10:14 4 komentářů

Televize
TV Nova se chce stát druhým významným hráčem na internetovém trhu. Přitom podle našeho zdroje z mediální branže firmě zatím chybí internetoví odborníci a zřejmě i jasná strategie. Přesto je již rozpočet dosažení vytyčeného cíle schválený. Čekají návštěvníky českého Internetu velké změny? Dočkáme se přetahování odborníků z konkurenčních českých portálů?

Výkonný ředitel televize Nova Petr Dvořák prohlásil v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že je novým cílem televize hrát výraznější roli na Internetu „nejen z hlediska uživatelů“, ale také reklamních výnosů. Podobný záměr má rovněž vlastník televize mediální společnost CME. Ta plánuje investovat 10 milionů dolarů do rozvoje aktivit, které přímo nesouvisejí s televizním vysíláním. Ředitel také potvrdil, že se brzy rozhodne o koupi internetového portálu. Vzápětí se objevily spekulace o majetkovém vstupu do portálů Centrum.cz a Atlas.cz, přičemž hodnotu prvního z portálů odhadoval časopis Týden na 2,8 až 2,9 miliard korun. Prodejní cena Atlasu byla odhadována na 750 milionů korun.

Oba portály by pro televizi byly svým způsobem zajímavé, protože kromě okamžité návštěvnosti by mohla Nova získat také stávající tým zaměstnanců. Odpadlo by tím nákladné přetahování odborníků od konkurence a postupné budování vlastního webového portálu. Dohady nakonec ukončila koupě portálu firmy NetCentrum, s. r. o., provozovatele portálu Centrum.cz. Kupujícím byla nadnárodní private equity společností Warburg Pincus. „Uživatelé budou mít užitek z příchodu nového investora, který se projeví zkvalitněním jejich oblíbených služeb. Chceme vylepšit a inovovat naše základní služby, neplánujeme žádný prodej,“ odpověděl za investora Tomáš Perman z public relations agentury Cook Communications. Jedna z posledních informací hovoří o zájmu této investiční firmy koupit také portál Atlas.cz.

Ke změnám ve vlastnické struktuře Atlasu zatím nedošlo. „Epic je finanční investor, jednou nás určitě budou chtít výhodně prodat. Z toho vycházejí i všechny spekulace o prodeji Atlasu. Nás uvnitř firmy se to nedotýká, my pracujeme bez ohledu na to, jestli jsme nebo nejsme na prodej,“ řekl nám v rozhovoru generální ředitel a předseda představenstva Pavel Doležal. O možném prodeji TV Nova informoval 15. listopadu minulého roku zpravodajský server iDNES. Uzavření obchodu mělo být známo do konce roku. Podle neoficiálních informací, které má ITBIZ.cz k dispozici, nebyla jednání o možném prodeji portálu televizi Nova stále uzavřena. Společnost Epic se však odmítla zcela vyjádřit.

Zemětřesení v internetové divizi

Také televize Nova své záměry blíže neupřesnila. „Televize Nova se v roce 2008 chystá výrazně posílit své aktivity na Internetu. Zatím ale není možné říci více a cokoliv prozrazovat. Vše se ale včas dozvíte,“ slíbila místo odpovědi na otázky tisková mluvčí Veronika Šmítková. Určitým náznakem tak zůstává nová posila v podobě osoby Daniela Grunta. Ten působil dříve jako marketingový a později produktový ředitel internetového portálu Centrum.cz. Řídil více než sto zaměstnanců a nesl odpovědnost za celkovou strategii, marketingovou komunikaci, rozvoj produktů, služeb a technologií. Ve firmě působil v době, kdy portál spustil vlastní zpravodajský server Aktuálně.cz. Jako důvod pro změnu zaměstnání uvedl, že firmu opustil z vlastních důvodů, aby vyzkoušel něco nového. Probíhající změna firemní struktury a údajně chybějící vize managementu prý nebyly příčinou jeho odchodu.

Ve svém následujícím zaměstnání získal zkušenost s trhem mobilních telefonů. Z portálu totiž odešel pracovat na pozici multimedia bussiness manager do společnosti Nokia Czech republic. Odtud již vedla jeho cesta do křesla ředitele internetové divize, kde pracuje od začátku ledna letošního roku. "Úkolem Daniela Grunta bude posílit pozici nejsledovanější televize také v nové oblasti, na kterou se chce Nova v roce 2008 více zaměřit, a to na poli Internetu," komentoval personální změnu Petr Dvořák, generální ředitel televize.

Zatím žádné výrazné změny nejsou vidět, a tak můžeme jen spekulovat, že se čeká na závěr jednání s některým z českých internetových portálů a ty největší práce probíhají tiše uvnitř televize. Dokonce nezačalo ani viditelné hledání nových zaměstnanců, protože webové stránky s inzeráty volných míst již několik měsíců obsahují v části věnované Internetu pouze několik málo pozic. Podobné je to s inzercí Novy na jednom z největších portálů pracovních příležitostí Jobs.cz. Je však také možné, že nábor probíhá skrytě pod hlavičkou některé personální agentury. Jisté je, že pokud chce televize Nova získat výraznější místo na internetovém trhu, bez silného týmu zkušených zaměstnanců se neobejde.

Strategie na prvním místě

"Dobrých IT specialistů i marketérů v oblasti Internetu je vskutku nedostatek a Nova to nebude mít jednoduché. Není pro tuto cílovou skupinu zatím atraktivním zaměstnavatelem, ale to se může změnit," myslí si Petr Šrámek, HR marketing manager ze společnosti LMC. Podle něj mohou specialisty přilákat dobré podmínky a náležitě oceněná motivující práce.

Podařilo se nám získat informace od zdroje z mediální branže. Z jeho vyjádření vyplývá, že se Nova údajně zpočátku potýkala s personálními problémy a zároveň chyběla jasná vize, jak spustit životaschopný internetový server. „Oni nevědí, jak je pracné připravit projekt tak, aby měl smysl a nekopíroval ostatní. A když už ho dostanou, tak se jim zdá investice příliš velká,“ uvádí zdroj. Ve vyjádření, které máme k dispozici, je dále zmíněna neochota personálního oddělení najmout pro chystaný projekt dostatek vývojářů. V televizi údajně panovala představa, že by to mohli zvládnout se stávajícím počtem dvou programátorů. TV Nova přitom zřejmě hodlá vytvořit zpravodajský server, komunitní web a podporovat značku používanou v televizi. Na spolupráci však zatím nejsou nebo nebyly připraveni ostatní zaměstnanci, protože internetové oddělení působilo odděleně a bez propojení s ostatní redakcí. Jiný zdroj však potvrzuje, že již byl rozpočet na projekt schválen.

Ověřovali jsme si tyto zjištěné informace přímo u zdroje, ale nikdo ze zaměstnanců televize nám nebyl oficiálně ochoten vyvrátit nebo potvrdit jejich pravdivost. Jako nejvíce pravděpodobná varianta se však jeví spolupráce s některým z českých portálů. Stejný názor zastává také mediální odborník a novinář Jan Potůček, šéfredaktor DigiZone.cz. "Nemyslím si, že web bude natolik bulvární, spíš bych čekal hodně zábavy a multimédií. Přesně to, co přitahuje k Internetu mladé lidi a udrží to jejich pozornost," odhaduje budoucí zaměření. Přístup televizních stanic je podle něj dvojí. Buď si uvědomují důležitost Internetu anebo s tímto médiem nemají žádné zkušenosti a jejich weby doslova "živoří".

Nova se také může poučit u konkurenční televize Prima, která má zkušenosti se spoluprací s portály, konkrétně serverem Centrum.cz. „Máme vlastní internetový portál, který je primárně podporou našeho televizního vysílání. Ve spojení se silným partnerem, který má jasně danou pozici na trhu, jsme si mohli otestovat různé obchodní modely a projekty,“ komentuje tuto spolupráci Ladislav Pavlík, tiskový mluvčí TV Prima. V lednu televize spustila nový web a přestože je podle mluvčího "otevřena každé příležitosti", pravděpodobně se do internetového souboje s Novou nepustí.

Související
Do Česka přichází fenomén jménem internetová TV
Průzkumy: za pokles sledovanosti televize může Internet
Nahradí internetové vysílání televizi?
Televize Nova: velké plány a hodně otazníků (Česká Média.cz)


Komentáře

Plucnar Hynek #1
Plucnar Hynek 02. březen 2008 22:26

Vzkaz vedení TV NOVA.
Nikdy jsem nebyl ani u KSČ.Přesto. Z toho, co slyším v poslední době na TV NOVA je mi na zblití.Ve snaze zalíbit se svým chlebodárcům - lžete a mlžíte o době tzv. totality, schvalujete vyznamenání Mašínů a blbnete mladým hlavy, aby jste odpoutali pozornost od toho, co se teď v ČR děje. Netvrdím, že tady dříve nebyl bordel, ale ten SUPER bordel, který tu je teď postihuje, deprimuje a systematicky ničí statisíce - až milióny lidí / a bude hůř- pokud budou u moci takoví nechopní šmejdi, kteří bezostyšně hrabou pod sebe a pro své prachaté kámoše/.Dokonce stavíte na stejnou úroveň období ČSSR s Protektorátem B und M. V tom je , ale SAKRA rozdíl. Jenže to se vám nehodí říkat, že ?! Neměli by jste být neutrální ? Vlastně to nejde,musíte lézt do zadku prachatým a vlivným, jo tak to dneska funguje . . .

Mikeš #3
Mikeš 21. březen 2008 13:11

Každý soukromý subjekt může dělat to, co je v souladu se zákonem. Jsem rád za každého, kdo pranýřuje dobu jakékoliv totality. Jen tak dál a nejen na Nově. Neutrální by ovšem měla být veřejnoprávní média. Když si to po sobě přečtete, uvidíte příspěvek ukřivděného plebejce z malinké země. Rozhodně nejsem na vaší straně.

Chalan #4
Chalan 15. duben 2009 20:21

TV Nova je Sebjektivně zaměřená televize, hlavně na zrovná vládnoucí stranu, prahu a další velice podotýkám VELICE duležité věci :-/ takže to nemá ani cenuu komentovat.

Zuzana Hořejší #2
Zuzana Hořejší 04. duben 2008 07:42

Zdravím, mám zájem o "Proměny" , ale nedaří se mi dohledat nějaké info. Ráda bych se příhlásila. Děkuji Hořejší

RSS 

Komentujeme

V datových centrech už nejde o Windows?

Pavel Houser , 22. březen 2017 12:47
Pavel Houser

Trevor Pott si na The Register pokládá otázku o budoucnosti serverových Windows na platformě ARM. ...

Více


RSS 

Zprávičky

Vloni bylo pravidelně na internetu 77 % Čechů

ITBiz.cz , 28. březen 2017 17:00

V roce 2016 používalo internet 6,7 miliónu obyvatel České republiky starších 16 let, tj. 76,5 %. Ve ...

Více 0 komentářů

Microsoft v Evropě investoval do datových center tři miliardy USD

ČTK , 28. březen 2017 15:30

Americká softwarová firma Microsoft investovala v Evropě do datových center a další infrastruktury, ...

Více 0 komentářů

T-Mobile od dubna nabídne nové neomezené tarify s více daty

ČTK , 28. březen 2017 13:24

Mobilní operátor T-Mobile od 2. dubna nabídne novou řadu neomezených tarifů se zvýšeným objemem dat....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

XS3200: nové úložné systémy SAN pro firmy

Pavel Houser , 28. březen 2017 13:00

Nová řada společnosti QSAN nabízí až 26 hotswap pozic SFF 2,5“ v 2U rack skříni....

Více 0 komentářů

Co Češi objednávají nejčastěji online

ITBiz.cz , 28. březen 2017 11:00

Oblečení, kosmetika a knihy. To jsou tři nejpopulárnější druhy zboží, jak je na internetu nakupují ž...

Více 0 komentářů

Brněnští vývojáři Konica Minolta testují metodiku scrum

Pavel Houser , 28. březen 2017 08:00

Moderní metodiky očekávají vysokou míru automatizace, která začíná už při psaní kódu....

Více 0 komentářů

Do Prahy dnes poprvé přijede šéf Microsoftu Satya Nadella

ČTK , 28. březen 2017 07:00

Nadella do české metropole přijede poprvé v roli výkonného ředitele firmy. ...

Více 0 komentářů