IT byznys: kdo získá miliardový tendr Ministerstva obrany?

Štěpán Beneš, 13. září 2007 00:45 1 komentářů

Klic
Ministerstvo obrany vypsalo miliardový tendr na komunikační infrastrukturu. Zájem již projevily telekomunikační firmy GTS Novera, Telefónica, MobilKom a České Radiokomunikace. • IT divize britské televizní a rozhlasové sítě BBC přešla pod správu společnosti Siemens. • Intel představil čtyřjádrový procesor pro servery.

Ministerstvo obrany vypsalo miliardový tendr na poskytovatele telekomunikačních služeb. V otevřeném výběrovém řízení bude rozhodovat hlavně nabídnutá cena. Vítěz tendru by měl zajišťovat satelitní a hlasové služby spolu se službami elektronické komunikace na další čtyři roky. Jedná se o projekt Komunikační infrastruktury veřejné správy, nebo-li zkráceně KIVS.

Na kolik ministerstvo odhaduje objem zakázky? Oblast zajištění hlasových služeb vyjde na 256 milionů korun, elektronická komunikace v rámci resortu na 980 milionů, za pronájem a provoz mezinárodních okruhů pro satelitní komunikaci bylo vyčleněno 30 milionů. Celkové plánované náklady na zajištění telekomunikačních služeb dosáhly 1,7 miliardy korun. Na tuto sumu je také tendr vypsán.

Kdo z tohoto koláče získá nejvíc? Ve hře jsou společnosti Telefónica O2, GTS Novera, MobilKom, a České radiokomunikace. "Podmínky tendru teprve studujeme, ale náš zájem je jasný - získat z tohoto státního telekomunikačního koláče co největší část," prozrazuje cíle operátora Pavel Kaidl, tiskový mluvčí GTS Novera. Firma by ráda zajišťovala celý projekt KIVS.

Také Telefónica O2 má velký zájem. Firma zatím obdržela podklady od Ministerstva obrany a po jejich prostudování rozhodne, zda se výběrového řízení zúčastní. "Společnost Telefónica O2 před ani v průběhu jakýchkoli výběrových řízení nezveřejňuje detaily jednání," uvedl za firmu pro ITBIZ tiskový mluvčí Martin Žabka. Telekomunikační operátor v srpnu oznámil, že bude zajišťovat část telekomunikačního řešení pro státní správu. Podle vyjádření dokázala firma obhájit 55 z 58 vypsaných katalogových listů zahrnující telekomunikační služby, počínaje fixními hlasovými službami a datovou infrastrukturou konče. "Podmínky soutěže byly velmi tvrdé a náročné především z pohledu parametrů požadovaných služeb," prohlásil Tomáš Ječný, výkonný ředitel pro prodej - korporátní segment a veřejná správa společnosti Telefónica O2 Czech Republic.

Ufoni mají také zájem


Společnost MobilKom, patřící pod finanční skupinu Penta, také potvrdila svůj zájem. "Požádali jsme o poskytnutí detailních podmínek tendru, tyto vyhodnotíme a poté se rozhodneme, zda se budeme tendru účastnit. Podmínkou naší účasti je, abychom byli schopni přijít se zajímavou a konkurenceschopnou nabídkou," řekl Marek Spáčil, Chief Marketing & Sales Office u MobilKomu.

MobilKom nemá se stání správou příliš zkušeností. Historie firmy je však z hlediska technologií poměrně zajímavá. V roce 1993 uvedla do provozu první trunkový systém (rádiová komunikace) v Praze pod názvem SmartNet. Následně ho zavedla ve Třineckých železárnách, později také v Brně a v Jižních Čechách. V roce 1998 získala společnost povolení k přístupu do veřejné telekomunikační sítě. Znáte ji spíše pod značkou U:fon, pod kterou nedávno vstoupila na trh jako čtvrtý mobilní operátor v ČR.

Vyjádření Českých radiokomunikací k dispozici nemáme, ale tato společnost už potvrdila svůj zájem v jiných médiích. Tendru se naopak neúčastní T-mobile, protože není vypsán na poskytnutí mobilních služeb a operátor nemá většinu z poptávaných služeb ve své nabídce.

Zatím se nám nepodařilo zjistit, zda se výběrového řízení zúčastní také společnost Vodafone. Tato telekomunikační firma totiž představila službu Vodafone OneNet, která velkým firemním zákazníkům poskytuje mobilní, pevné a datové připojení. Na poskytování pevných linek spolupracuje Vodafone se společností Radiokomunikace a.s. a s dalšími partnery. V rámci služby je například poskytováno neomezené bezplatné vnitrofiremní volání, které zahrnuje mobilní i pevné linky.

Aktualizace, 13. září 13:59
Podle našich informací operátor Vodafone vyhodnocuje podmínky tendru. Jeho služba Vodafone OneNet je však určena pro firmy o velikosti 50 - 200 zaměstnanců.

IT divize BBC v rukou Siemensu

Televizní a rozhlasové sítě BBC rozhodla o převzetí své IT divize BBC Technology firmou Siemens. Kontrakt má hodnotu dvou miliard liber. Zvláštní IT oddělení vzniklo v roce 2001 a jeho náplní je dodávka služeb a technologii pro BBC i pro ostatní poskytovatele. Tuto práci ale nyní převezme Siemens, který by měl zajistit technologická řešení pro BBC v dalších deseti letech.

BBC se již delší dobu chystá zajistit digitální vysílání na území Velké Británie. Podobně jako jiné státy, také BBC už rozjela informační kampaň na svých stránkách, které seznámí s úskalím digitálního vysílání. Spojení se Siemensem by mělo přinést do roku 2012 takový vysílací výkon, který pokryje 98,5 procenta britské populace. Tuto hypotézu potvrzují i slova Johna Smitha, ředitele BBC: "Tento obchod snoubí naši zkušenost s tvorbou vynikajících programů se zdroji a odbornými zkušenostmi globálního hráče na poli IT. Souhra těchto dvou faktorů zajistí BBC důstojnou roli v nastupujícím období digitalizace."

Na potvrzení kontraktu ihned reagovaly akcie Siemens AG, a to nárůstem o 1,3 procenta na 91,12 Eur. Společnost BBC by měla navíc ročně ušetřit až 30 milionů liber, což představuje 300 milionů za celou dobu trvání kontraktu.

Technologické novinky krátce: Intel Tigerton

Společnost Intel nově představila čtyřjádrový procesor s názvem Quad-Core Xeon 7300, známý jako Tigerton.

Procesor by měl být zdatnou konkurencí pro AMD a jeho model Barcelona. Právě oproti AMD by měl nový produkt ještě více posilnit postavení firmy Intel. Očekává se nasazení v serverech Dell, Hewlett-Packard, IBM či Unisys. Cena procesoru by se měla pohybovat od 850 do 2 300 dolarů za kus v závislosti na verzi a na objednaném množství.

Související


IT Byznys: Domažlice přešli na digitální vysílání
IT byznys: Nokia spouští Mosh - betaverzi


Komentáře

Ludek #1
Ludek 14. září 2007 17:39

Bohužel Ufoun nemůže být označen jako 4. mobilní operátor, jak se to děje v tomto článku.


RSS 

Komentujeme

Chatbot mluví za mrtvého – od nápadu k realizaci

Pavel Houser , 30. listopad 2016 13:00
Pavel Houser

Na webu The Verge popsala Casey Newton příběh dvou přátel (Eugenia Kuyda a Roman Mazurenko). Peripet...

Více

Kalendář

RSS 

Zprávičky

Tchajwanský Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit v USA

ČTK , 07. prosinec 2016 15:00

Tchajwanská společnost Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit ve Spojených státech. Oznámila to dne...

Více 0 komentářů

Nejvyšší soud USA se postavil na stranu Samsungu proti Applu

ČTK , 07. prosinec 2016 12:30

Americký nejvyšší soud se v mnohaletém patentovém sporu mezi výrobci chytrých telefonů Apple a Samsu...

Více 0 komentářů

Evropská komise Microsoftu schválila převzetí sítě LinkedIn

ČTK , 07. prosinec 2016 10:30

Evropská komise schválila americké softwarové společnosti Microsoft záměr koupit za 26 miliard dolar...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Porozumění větám, konkurence pro Turingův test

Pavel Houser , 06. prosinec 2016 18:00

Konverzační roboti mají stále problémy pochopit věty, kde smysl nelze vyvodit ze samotné gramatické ...

Více 0 komentářů

Americká GoDaddy koupí evropský webhosting Host Europe

ČTK , 06. prosinec 2016 16:00

Americký registrátor internetových domén GoDaddy, který je ve svém oboru největší na světě, se dohod...

Více 0 komentářů

Ruská Centrální banka oznámila masivní útok hackerů

ČTK , 06. prosinec 2016 11:00

Do systému ruské Centrální banky se letos dostali hackeři a s pomocí zfalšovaných hesel se pokusili ...

Více 0 komentářů

CETIN vydal dluhopisy za 25 miliard Kč

ČTK , 05. prosinec 2016 18:00

Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) upsala dluhopisy v eurech a korunách v celkovém objemu ...

Více 1 komentářů