IT byznys: kdo získá miliardový tendr Ministerstva obrany?

Štěpán Beneš, 13. září 2007 00:45 1 komentářů

Klic
Ministerstvo obrany vypsalo miliardový tendr na komunikační infrastrukturu. Zájem již projevily telekomunikační firmy GTS Novera, Telefónica, MobilKom a České Radiokomunikace. • IT divize britské televizní a rozhlasové sítě BBC přešla pod správu společnosti Siemens. • Intel představil čtyřjádrový procesor pro servery.

Ministerstvo obrany vypsalo miliardový tendr na poskytovatele telekomunikačních služeb. V otevřeném výběrovém řízení bude rozhodovat hlavně nabídnutá cena. Vítěz tendru by měl zajišťovat satelitní a hlasové služby spolu se službami elektronické komunikace na další čtyři roky. Jedná se o projekt Komunikační infrastruktury veřejné správy, nebo-li zkráceně KIVS.

Na kolik ministerstvo odhaduje objem zakázky? Oblast zajištění hlasových služeb vyjde na 256 milionů korun, elektronická komunikace v rámci resortu na 980 milionů, za pronájem a provoz mezinárodních okruhů pro satelitní komunikaci bylo vyčleněno 30 milionů. Celkové plánované náklady na zajištění telekomunikačních služeb dosáhly 1,7 miliardy korun. Na tuto sumu je také tendr vypsán.

Kdo z tohoto koláče získá nejvíc? Ve hře jsou společnosti Telefónica O2, GTS Novera, MobilKom, a České radiokomunikace. "Podmínky tendru teprve studujeme, ale náš zájem je jasný - získat z tohoto státního telekomunikačního koláče co největší část," prozrazuje cíle operátora Pavel Kaidl, tiskový mluvčí GTS Novera. Firma by ráda zajišťovala celý projekt KIVS.

Také Telefónica O2 má velký zájem. Firma zatím obdržela podklady od Ministerstva obrany a po jejich prostudování rozhodne, zda se výběrového řízení zúčastní. "Společnost Telefónica O2 před ani v průběhu jakýchkoli výběrových řízení nezveřejňuje detaily jednání," uvedl za firmu pro ITBIZ tiskový mluvčí Martin Žabka. Telekomunikační operátor v srpnu oznámil, že bude zajišťovat část telekomunikačního řešení pro státní správu. Podle vyjádření dokázala firma obhájit 55 z 58 vypsaných katalogových listů zahrnující telekomunikační služby, počínaje fixními hlasovými službami a datovou infrastrukturou konče. "Podmínky soutěže byly velmi tvrdé a náročné především z pohledu parametrů požadovaných služeb," prohlásil Tomáš Ječný, výkonný ředitel pro prodej - korporátní segment a veřejná správa společnosti Telefónica O2 Czech Republic.

Ufoni mají také zájem


Společnost MobilKom, patřící pod finanční skupinu Penta, také potvrdila svůj zájem. "Požádali jsme o poskytnutí detailních podmínek tendru, tyto vyhodnotíme a poté se rozhodneme, zda se budeme tendru účastnit. Podmínkou naší účasti je, abychom byli schopni přijít se zajímavou a konkurenceschopnou nabídkou," řekl Marek Spáčil, Chief Marketing & Sales Office u MobilKomu.

MobilKom nemá se stání správou příliš zkušeností. Historie firmy je však z hlediska technologií poměrně zajímavá. V roce 1993 uvedla do provozu první trunkový systém (rádiová komunikace) v Praze pod názvem SmartNet. Následně ho zavedla ve Třineckých železárnách, později také v Brně a v Jižních Čechách. V roce 1998 získala společnost povolení k přístupu do veřejné telekomunikační sítě. Znáte ji spíše pod značkou U:fon, pod kterou nedávno vstoupila na trh jako čtvrtý mobilní operátor v ČR.

Vyjádření Českých radiokomunikací k dispozici nemáme, ale tato společnost už potvrdila svůj zájem v jiných médiích. Tendru se naopak neúčastní T-mobile, protože není vypsán na poskytnutí mobilních služeb a operátor nemá většinu z poptávaných služeb ve své nabídce.

Zatím se nám nepodařilo zjistit, zda se výběrového řízení zúčastní také společnost Vodafone. Tato telekomunikační firma totiž představila službu Vodafone OneNet, která velkým firemním zákazníkům poskytuje mobilní, pevné a datové připojení. Na poskytování pevných linek spolupracuje Vodafone se společností Radiokomunikace a.s. a s dalšími partnery. V rámci služby je například poskytováno neomezené bezplatné vnitrofiremní volání, které zahrnuje mobilní i pevné linky.

Aktualizace, 13. září 13:59
Podle našich informací operátor Vodafone vyhodnocuje podmínky tendru. Jeho služba Vodafone OneNet je však určena pro firmy o velikosti 50 - 200 zaměstnanců.

IT divize BBC v rukou Siemensu

Televizní a rozhlasové sítě BBC rozhodla o převzetí své IT divize BBC Technology firmou Siemens. Kontrakt má hodnotu dvou miliard liber. Zvláštní IT oddělení vzniklo v roce 2001 a jeho náplní je dodávka služeb a technologii pro BBC i pro ostatní poskytovatele. Tuto práci ale nyní převezme Siemens, který by měl zajistit technologická řešení pro BBC v dalších deseti letech.

BBC se již delší dobu chystá zajistit digitální vysílání na území Velké Británie. Podobně jako jiné státy, také BBC už rozjela informační kampaň na svých stránkách, které seznámí s úskalím digitálního vysílání. Spojení se Siemensem by mělo přinést do roku 2012 takový vysílací výkon, který pokryje 98,5 procenta britské populace. Tuto hypotézu potvrzují i slova Johna Smitha, ředitele BBC: "Tento obchod snoubí naši zkušenost s tvorbou vynikajících programů se zdroji a odbornými zkušenostmi globálního hráče na poli IT. Souhra těchto dvou faktorů zajistí BBC důstojnou roli v nastupujícím období digitalizace."

Na potvrzení kontraktu ihned reagovaly akcie Siemens AG, a to nárůstem o 1,3 procenta na 91,12 Eur. Společnost BBC by měla navíc ročně ušetřit až 30 milionů liber, což představuje 300 milionů za celou dobu trvání kontraktu.

Technologické novinky krátce: Intel Tigerton

Společnost Intel nově představila čtyřjádrový procesor s názvem Quad-Core Xeon 7300, známý jako Tigerton.

Procesor by měl být zdatnou konkurencí pro AMD a jeho model Barcelona. Právě oproti AMD by měl nový produkt ještě více posilnit postavení firmy Intel. Očekává se nasazení v serverech Dell, Hewlett-Packard, IBM či Unisys. Cena procesoru by se měla pohybovat od 850 do 2 300 dolarů za kus v závislosti na verzi a na objednaném množství.

Související


IT Byznys: Domažlice přešli na digitální vysílání
IT byznys: Nokia spouští Mosh - betaverzi


Komentáře

Ludek #1
Ludek 14. září 2007 17:39

Bohužel Ufoun nemůže být označen jako 4. mobilní operátor, jak se to děje v tomto článku.

RSS 

Komentujeme

Jak srovnávali jablka s hruškami

Pavel Houser , 27. květen 2017 14:30
Pavel Houser

Absurdní patent či ochranná známka, respektive absurdní výsledek sporu? A že je hloupost srovnávat j...

Více

RSS 

Zprávičky

Výdaje na reklamu na webech v dubnu stouply na 652 milionů Kč

ČTK , 27. květen 2017 09:04

Seznam získal 240 milionů, Mafra inkasovala 118 milionů a Economia 76 milionů korun....

Více 0 komentářů

Dell EMC podporuje transformaci IT s novými produkty pro open networking

Pavel Houser , 26. květen 2017 14:46

Přepínače Dell EMC pro Open Networking tvoří spolu se servery PowerEdge čtrnácté generace a špičkový...

Více 0 komentářů

Hodnota bitcoinu stoupla na nový rekord přes 2400 dolarů

ČTK , 26. květen 2017 09:23

K růstu bitcoinu přispívá příliv nového kapitálu a růst poptávky po dalších digitálních měnách....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Tři zranitelnosti a opravy: Samba, Joomla, videopřehrávače

Pavel Houser , 25. květen 2017 16:30

Vektorem útoku může být i soubor s titulky....

Více 0 komentářů

Lenovo opět v zisku

ČTK , 25. květen 2017 15:32

Lenovo se snaží omezit svou závislost na trhu s PC a rozšiřuje aktivity v oblasti chytrých telefonů ...

Více 0 komentářů

Zákon o elektronické identifikaci Sněmovna asi schválí beze změn

ČTK , 25. květen 2017 09:00

Jedním z cílů nových občanských průkazů je poskytnout držitelům elektronický podpis....

Více 0 komentářů

PayPal rozšiřuje ochranu prodejců v ČR

Pavel Houser , 25. květen 2017 08:00

Tento program se dříve v České republice vztahoval jen na hmotné zboží, nyní se rozšiřuje i o služby...

Více 1 komentářů