Test: bezdrátové myši pro notebooky

Michal Polák , 10. červen 2008 08:32 0 komentářů
Rubriky: Hardware

Test
V redakci ITBIZ.cz jsme otestovali dvojici bezdrátových mobilních myší. První z vyvolených je od společnosti Verbatim, konkrétně se jedná o model s výmluvným označením Optical Wireless Travel Mouse. Tou druhou počítačovou myší je pak Benq S700, která se liší od prvně jmenované především svým atypickým vzhledem. Kromě běžného komentáře a zhodnocení parametrů jsme u obou optických hlodavců provedli testy na celkem pěti površích: světlém dřevu, tmavém dřevu, časopise a také běžné podložce pod myš.


Verbatim
Verbatim   Verbatim   Verbatim  Verbatim

Myš Verbatim Optical Wireless Travel Mouse


Nenápadně vypadající myš z dílen společnosti Verbatim nevyniká ničím. Naopak se spíše snaží zapadnout do segmentu levných bezdrátových myší a nepoutat na sebe příliš velkou pozornost. Svou ergonomií a vlastnostmi rozhodně už podle fotografií a technických údajů nezaujme, ale je jako stvořená pro ty, kteří hledají bezdrátovou myš pro občasné použití a na vzhledu svých periferií si příliš nezakládají. To ovšem neznamená, že by zevnějšek myši byl ošklivý. To rozhodně není, ale na druhou stranu působí až moc obyčejným dojmem. Pojďme se tedy na ní podívat blíže.

Technické specifikace

typ připojení USB vysílač (rádiově 2,4 GHz)
snímač optický, rozlišení 1000 dpi
rozměry 95.3 x 54.1 x 31.8 mm
hmotnost není uvedena
počet tlačítek 3. (pravé, levé, rolovací kolečko)
cena prodává za cenu okolo 430 korun


Obsah balení, dodávaný software


V balení toho najdeme o něco více než v myši od Benqu (viz. dále). Po myši a bezdrátovém USB vysílači je uvnitř také napájecí kabel (opět přes USB) pro nabíjení dvou AAA baterií. Ten je sice malý a skladný, ale ihned při první použití se jeho navíjecí část zamotáním zadrhla a nemálo času zabralo právě odmotání napájecí tenké šňůrky. Bohužel ani poté se systém navíjení nechoval dobře. Dále byl přibalen samozřejmě jednoduchý návod k rychlému použití, který byl i v českém jazyce u něhož mě nedošlo proč vlastně výrobce nechal na tisknout čísla pro technickou podporu pro Argentinu, ale o jakémkoliv čísle pro Evropu není zmínka. Nicméně mnohem dokonalejší byl návod ve formátu PDF vypálený na přiloženém osmicentimetrovém CD. Tady jsme se setkali s další "mezinárodní" patálií a to když v menu u české vlajky byl popisek v Maďarštině a po spuštění se objevil návod v češtině a samozřejmě opačně u maďarské vlajky.

Vzhled a ergonomie


O vzhledu myši bylo řečeno dost už v předešlé části. Po ergonomické stránce jde o naprosto běžnou myš, pro pohodlné uchopení však musí jezdit velkou částí ruky spolu s myší po stole, jinak musíte ruku držet nad myší, jak je u menších hlodavců nezbytné a to rozhodně není pohodlné. Ale to není nic, co bychom mohli výrobci v této kategorii myší mobilního segmentu vytknout. Pochválit se rozhodně musí rolovací kolečko, které pracuje bez problémů a hlavně nevydává žádný nežádaný zvuk.

Názor testera:

Původní zakřiknutý pocit z příliš střídmého vzhledu vyprchal, nicméně brzy na to nastal rozporuplný pocit. Její typ povrchu totiž nepůsobí proti oškrábání odolně. Nicméně velmi sympatická je možnost dobíjet baterie přes rozhraní USB.

Testování na různých površích


Stejně jako u druhé testované, toho nejvíce najezdila tato myš na světlém povrchu, se kterým také neměla problém. Mnohem lepší vlastnosti však dokazovala na černém dřevu, kde pracovala takřka stejně dobře jako na světlém povrchu. Jako doma se cítila na podložce, ale nutno říci, že podložky pro běžné kancelářské využití často ztrácejí význam a žádné viditelné zlepšení nenastalo. Pokud už se stane, že na cestách narazíte na horší povrch, pak se bez problému použije časopis. Z testů nejlépe vyšel křídový s rovným a tvrdým povrchem. Na závěr testu jsme obě myši zkoušeli na textilové sedačce a koberci. Právě na zmíněné sedačce reagoval náš hlodavec poměrně dobře, nicméně pomaleji než na klasickém dřevě. Na druhou stranu jsem tuto vlastnost spíše přivítal. Na koberci to bylo podobné, nutné je zmínit fakt, že fyzický povrch má velký vliv.Benq
Benq   Benq   Benq  Benq

Benq S700


By se dala charakterizovat jako myš nezvyklého tvaru a ještě méně obvyklými vlastnostmi. Hned teď na začátku musím říci, že slova propagovaná na stránkách výrobce se do posledního splnila. Velkou zvláštností a zřejmě největší výhodou je skladnost myši. Při testu pracovala bez problémů a samotná instalace zabrala jen několik sekund. Po vložení vysílače do USB portu vše proběhlo rychle a jak je dnes již zvykem, automaticky. Myš se mohla okamžitě bez nutnosti jakéhokoliv nastavení anebo instalace ovladačů používat. Potěšující je také to, že RF vysílač, který má mít podle údajů výrobce dosah 1 m, neměl problém pracovat při vzdálenosti okolo 2 m. O něco horší to už bylo ve směru vertikálním, kdy byl notebook na sedačce a s myší jsme jezdili po koberci - kurzor často vypadával a pohyb rozhodně nebylo to pravé ořechové.

typ připojení USB vysílač (rádiově 2,4 GHz)
snímač optický, rozlišení 1000 dpi
rozměry 90 x 55 x 13 mm (ve složeném stavu)
hmotnost není uvedena
počet tlačítek 3. (pravé, levé, rolovací kolečko)
cena prodává za cenu okolo 420 korun


Obsah balení, dodávaný software


V krabici samozřejmě kromě myši a vysílače najdete ještě praktické plátěné pouzdro zabraňující při cestách poškrábání myši. Nám do redakce byla myš dodána s dvojicí baterií, ale bohužel na stránkách výrobce není uvedeno zda jsou i běžně přibaleny. K myši není dodáván žádný software, což nicméně není na škodu. Instalace už tak naštěstí se provede automaticky po zasunutí vysílače do USB portu a na základních tlačítkách ani není co nastavovat. Nejzákladnější vlastnosti i tak lze nastavit pomocí operačního systému a tak absenci jakéhokoliv dalšího softwaru velmi oceňuji.

Vzhled a ergonomie


Již z fotografie je patrné, že tvar myši je opravdu atypický. Z počátku jsem k němu byl dosti skeptický, nicméně se časem ukázala práce s myší poměrně přijatelnou, ale pouze po určitou dobu a především pro potřeby práce s internetem a kancelářským balíkem. Na zdvihnutí běžně sklopené vrchní části myši je závislý i její stav, jakmile totiž sklopíte horní část a srovná se do kvádru, pak se myš automaticky vypne a šetří tak baterie. Použití běžných tlačítek pak bylo naprosto bezproblémové, stejně tak prostřední rolovací kolečka. U toho bych však vytknul cvakavý zvuk, který bych hodnotil jako nežádoucí, ale na druhou stranu je to jediné, co lze tlačítkům vytknout. I ze střední vzdálenosti vypadá myš poměrně luxusním dojmem, pohledem z blízka se každý přesvědčí, že materiálově není to nic sahajícího ze zaběhlosti. Nicméně snad nejvíce praktická je přihrádka ve spodní straně, která je určená pro vysílací adaptér. Ten pak nikde nepřekáží a při použití myši se nemusí hledat. Je k ní jednoduše připevněn.

Názor testera:

S myší jsem pracoval i po testu a musím říci, že se opravdu povedla. Nicméně je opravdu vhodná na cesty, kde ve své ergonomii předčí ostatní malé myši s běžným profilem. Dosah ani použití na různých druzích povrchů nedělalo problém a výborný dojem na mě zanechalo bezdrátové připojení, které si se vzdáleností ani úhlem od vysílače nedělalo hlavu. Jestliže však nepotřebujete maximálně skladnou myš, pak se zřejmě poohlédněte po jiné.

Testování na různých površích


Nejvíce toho u nás najezdila myš Benq S700 na světlém dřevu, se kterým neměla žádný problém, podobně mohu vlastnosti ohodnotit i na dřevě černém. Na podložce podávala také dobrou způsobilost k práci, ale pokud máte světlý stůl, pak podložka ztrácí svůj smysl. Hop a trop. Asi tak bych nazval vlastnosti při testování na různých časopisech, které se v případě potřeby dají za splnění podmínky rovnosti použít. Kromě toho velkou měrou přispívá k rychlosti pohybu samotná hrubost a lesklost povrchu, nicméně vesměs časopisy pohyb kurzoru myši zpomalovaly. Na sedačce jezdil kurzor při pohybu myši svižně.Konečný verdikt
Srovnávat tyto dvě myši je těžké. Sice obě spadají do stejné kategorie a to co se ceny týče, ale svým zevnějškem se pasují někam úplně jinam. Při bližším pohledu se však rozdíly smazávají a zůstávají především v ergonomii a vzhledu. Rozhodování tedy závisí na představě zákazníka samotného, zda chce myš klasické koncepce, se kterou bude nenápadný anebo myš atypické koncepce velmi moderního vzhledu, která rozhodně bude poutat pozornost. Během celého testu se s nimi pracovalo dobře. U myši Benq S700 sice chybí USB napájení baterií, ale nadruhou stranu toto příslušenství od Verbatimu zanechalo asi nejhorší dojem z celého testu.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Bezpečnost IT a tygří logika

Pavel Houser , 14. únor 2017 11:00
Pavel Houser

Jak praví známý vtip, běží-li za vámi tygr, netřeba se pohybovat rychleji než šelma – stačí předběhn...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
25. 03. INSPO 2017
28. 04. Oracle Code 2017
RSS 

Zprávičky

Náramky pro vězně dodá firma SuperCom za 93 milionů korun

ČTK , 23. únor 2017 10:00

Elektronické monitorovací náramky pro domácí vězně a některé obviněné dodá firma SuperCom. Vítěze so...

Více 0 komentářů

Blokování nelegálního hazardu na internetu není protiústavní

Pavel Houser , 22. únor 2017 13:22

Plénum Ústavního soudu zamítlo návrh skupiny 21 senátorů Senátu Parlamentu České republiky na zruš...

Více 0 komentářů

Amazon otevře v Polsku své páté logistické centrum

ČTK , 22. únor 2017 13:03

Česká pobočka firmy uvedla, že letos nabere v Dobrovízi u Prahy a ve své pražské kanceláři 1000 stál...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

SpaceX a Boeing se možná zpozdí s dopravou lidí na ISS

ČTK , 22. únor 2017 09:30

Společnosti SpaceX a Boeing se možná zpozdí s nasazením svých lodí pro dopravu posádek na Mezinárodn...

Více 0 komentářů

Verizon koupí aktivity Yahoo za sníženou cenu 4,48 miliardy USD

ČTK , 21. únor 2017 16:05

Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl na nových podmínkách převzetí zák...

Více 0 komentářů

Jen desetina SMB firem těží z digitální transformace

ITBiz.cz , 21. únor 2017 09:00

Studie IDC a SAP ukázala, že čtyři z pěti SMB firem vidí v digitální transformaci značné výhody včet...

Více 0 komentářů

Trump si nechal registrovat tisíce internetových domén

ČTK , 21. únor 2017 08:30

Málokterá veřejná osoba je tak aktivní ve skupování internetových domén jako americký prezident Dona...

Více 4 komentářů