Cisco představilo novou generaci switchů Nexus 7000 Series

04. únor 2008 13:04 0 komentářů

Cisco
Společnost Cisco představila novou switchovou platformu pro datová centra nové generace Cisco Nexus Series, která kombinuje funkce Ethernetu, IP a ukládání dat napříč jediným jednotným síťovým polem. Její součástí je nový operační systém NX-OS a nedávno představená bezpečnostní architektura TrustSec. Nová platforma Nexus vznikala čtyři roky, podílelo se na ní více než 500 inženýrů a znamenala investice v objemu 1 miliardy USD do výzkumu a vývoje.



Nexus 7000 Series: Na míru datovým centrům
Vlajkovou lodí nové řady switchů je Cisco Nexus 7000 Series. Nexus 7000 představuje vysoce škálovatelnou modulární platformu, která dosahuje přepínací kapacity až 15 terabitů za vteřinu v jediném šasi a podporuje až 512-krát Ethernet s rychlostí 10 gigabitů za vteřinu (Gbps), v budoucnu i Ethernet o rychlosti 40 a 100 Gbps. Jednotná architektura kombinuje funkce Ethernetu a ukládání dat do jediné platformy, která je navržena tak, aby poskytovala přístup k síťovým a skladovým zdrojům všem serverům. To umožňuje provést konsolidaci a virtualizaci datových center. Mezi klíčové prvky jednotné architektury patří společné I/O rozhraní a v budoucnu i podpora Fibre Channel přes Ethernet.

Nexus 7000 byl navržen speciálně pro datová centra, s vylepšeným prouděním vzduchu, integrovanou správou kabelů a robustní architekturou. Datová vrstva je plně distribuovaná a byla vyvinuta tak, aby v kombinaci s operačním systémem Cisco NX-OS umožňovala provádění upgradů produkčních systémů bez přerušení služby. To vše snižuje administrativu a zjednodušuje komplexní systémové operace.

Jednotná architektura
Budování datových center na základě jednotné architektury odstraňuje potřebu paralelních sítí pro ukládání a výpočetní operace, snižuje počet serverových rozhraní a výrazně omezuje požadavky na kabelovou a switchovou infrastrukturu. Jednotná architektura rovněž umožňuje zákazníkům přejít na servery s vyšší kapacitou, což zvyšuje výkon každého datového centra z hlediska IT zátěže. Společně s virtualizací pomůže tato nová technologie zákazníkům vytvářet efektivnější a udržitelná datová centra a maximalizovat tak IT zátěž každého zařízení, a tím ušetřit celkově více energie.

Architektura Nexus 7000 byla postavena na bezztrátovém jednotném poli, které dokáže zároveň zajišťovat tok pro ukládání dat, Ethernet a IP. S každým modulem se mění lineárně výkon a kapacita je logicky rozdělena pro efektivní unicasting a multicasting, což je ideální pro video data a aplikace pro vzdálenou spolupráci.

Řadu Nexus 7000 Series v současnosti testuje společnost Microsoft v laboratorním prostředí z hlediska bezpečnosti, ovladatelnosti a výkonu. „Ceníme si modulárních procesů operačního systému Cisco Nexus navržených pro řešení problémů v reálném čase bez dopadu na produkční provoz i funkcí vysoké dostupnosti pro datová centra a podporu jednotné architektury,“ řekla Debra Chrapaty, viceprezidentka divize Global Foundation Services společnosti Microsoft.

Motorem je nový operační systém: NX-OS
Srdcem Nexus 7000 Series je software NX-OS, jenž byl speciálně vyvinutý s cílem maximalizovat odolnost datového centra a konsolidovat různorodé sítě. NX-OS slučuje to nejlepší ze SAN-OS, přepínání druhé vrstvy, směrovacích protokolů třetí vrstvy a pokrokových virtualizačních funkcí společnosti Cisco do jediného spolehlivého operačního systému s dobře známým rozhraním Cisco IOS.

NX-OS poskytuje systémový upgrade bez narušení provozu. Samodiagnostické funkce neustále sledují každou softwarovou komponentu operačního systému a je-li odhalena porucha, umožní pravidla NX-OS restart procesů bez narušení služeb. Tato modulární struktura zajišťuje izolaci chyb a automatické zotavení tak, že je možné procesy vzdáleně spouštět, pozastavit a upgradovat bez lidského zásahu.

Inovativní virtualizační schopnosti, jako jsou kontexty virtuálních zařízení, umožňují systému dělení na více logických zařízení, přičemž pro každé z nich mohou procesy a rozhraní s příkazovou řádkou běžet navzájem nezávisle. Tento systém mohou využívat poskytovatelé hostingu a komplexní podnikové administrativní modely pro současné sdílení více správci, z nichž každý má své vlastní switchové prostředí.

Zabezpečení datového střediska prostřednictvím Cisco Trusted Security
Nexus 7000 Series je první platformou, která nabízí Cisco Trusted Security (TrustSec), novou architekturu představenou minulý měsíc, která integruje bezpečnost postavenou na identitách a rolích napříč datovými centry. Cisco TrustSec uplatňuje důvěryhodnou segmentaci provozu bez nutnosti komplexních adresovacích modelů a seznamů pro kontrolu neřiditelného přístupu. To umožňuje mobilitu virtuálních zařízení napříč datovým centrem a zároveň pomáhá zajistit integritu dat pomocí implementace šifrování AES-128 na každém portu Nexus 7000 bez ztráty rychlosti.

Národní laboratoř Lawrence Livermora amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost zkoumala nový switch Cisco pro datová centra pro vysoce výkonné výpočetní systémy, které vědci používají v rámci výzkumu národní bezpečnosti. Právě aplikace, jako jsou výzkum energie termonukleární reakce, atmosférické modelování a simulace dalších fyzikálních jevů, mohou z větší šířky pásma sítě pro přesun dat mezi paralelními souborovými systémy a archívem těžit nejvíce.

„Architektura této nové platformy datových středisek, která je nadčasová i z pohledu budoucího vývoje, má ohromný potenciál pro zvýšení vědeckých výpočetních schopností, jež jsou pro naše poslání v oblasti národní i globální bezpečnosti nezbytné,“ řekl Doug East, manažer pro vysoce výkonné výpočetní systémy Národní laboratoře Lawrence Livermora.

Zjednodušení operací sítě datových center: Cisco Data Center Network Manager
Cisco Data Center Network Manager (DCNM), který podporuje platformu Cisco Nexus 7000 Series, zajišťuje viditelnost napříč sítěmi datových center. DCNM, jenž byl vyvinut na základech Cisco Fabric Manager pro skladovací sítě, poskytuje funkce odhalování a vizualizaci topologie pro vyšší provozní efektivitu a přehled o systémech. Ovládací rozhraní Nexus 7000 jsou plně kompatibilní s datovým centrem Cisco VFrame Data Center, organizační platformou, která využívá síťovou inteligenci ke společnému poskytování zdrojů ve formě virtualizovaných služeb. VFrame DC bude klíčovým prvkem umožňujícím organizaci služeb na platformě Nexus.

„Díky nové platformě Nexus 7000 je Cisco na dobré cestě naplnit svoji vizi pro datová centra příští generace, tím, že zjednoduší operace datových center a zajistí podporu přechodu na jednotné pole,“ řekl Zeus Kerravala, senior viceprezident Enterprise Research, Yankee Group. „Podle vzoru modelu Catalyst brala společnost Cisco při návrhu platformy Nexus v potaz dlouhou životnost a zajistila tak snadnou migraci, ochranu investice a jasný plán dalšího vývoje budoucích nových verzí, které pomohou virtualizovat IT služby v síti,“ dodal Kerravala.

Cena a dostupnost
Ceny Nexus 7000 Series začínají na 75 000 USD, již nyní je možné je na celém světě objednávat a podle plánu budou obecně k dispozici v druhém čtvrtletí kalendářního roku 2008.

Společnost Cisco dnes rovněž představila rozšíření skupiny produktů Catalyst o novátorské doplňky ke svým modulárním, pevným a blade platformám. Více viz http://newsroom.cisco.com/dlls/2008/prod_012808.html.

Další informace a zdroje o zprávě naleznete v online tiskovém balíčku Cisco na adrese http://newsroom.cisco.com/DataCenter_3.

Další informace a zdroje o dnes představované platformě Cisco Nexus 7000 Series naleznete na adrese www.cisco.com/go/nexus.

O Cisco Systems

Cisco je největším světovým poskytovatelem řešení v oblasti přenosu dat, hlasu a obrazu a v oblasti drátových a bezdrátových sítí. Mezi řešení společnosti patří například nástroje pro týmovou spolupráci a obchodní jednání na dálku typu TelePresence nebo WebEx, kompletní řešení pro firemní komunikace, zařízení a aplikace pro multimédia, datové sklady a řada dalších. Prostřednictvím divize Linksys nabízí i produkty určené pro domácnosti.
V současné době Cisco zaměstnává po celém světě více než 63 tisíc lidí. Za poslední fiskální rok společnost dosáhla čistého prodeje ve výši 34,9 miliard dolarů, tedy asi 625 miliard korun. Téměř veškerý provozu Internetu je směrován produkty Cisco Systems.

Více informací na http://www.cisco.com.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Deset minut s Einsteinem

Richard Jan Voigts , 18. listopad 2017 10:45
Richard Jan Voigts

Při návštěvě Švýcarska jsme strávili den na Eidgenoessiche Technische Hochschule Zurich – Swiss Fede...

Více







RSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli Uberu data 57 milionů zákazníků a řidičů

ČTK , 22. listopad 2017 09:15

Incident společnost rok tajila a hackerům zaplatila....

Více 0 komentářů

Tuzemské banky útok trojského koně nezaznamenaly

ČTK , 22. listopad 2017 09:00

Banky ČSOB, Sberbank a Air Bank nezaznamenaly útok trojského koně BankBot na své aplikace mobilního ...

Více 0 komentářů

ODS chce otevřít diskusi o zavedení elektronických voleb

ČTK , 22. listopad 2017 08:00

Komisaři by také např. už při vkládání výsledků měli kontrolovat, zda na lístcích není nějaký abnorm...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Vláda USA se snaží zablokovat spojení AT&T a Time Warner

ČTK , 21. listopad 2017 10:55

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu s cílem zablokovat spojení telekomunikační společn...

Více 0 komentářů

Ve 3. čtvrtletí se prodeji PC v ČR dařilo

ČTK , 21. listopad 2017 09:00

Za první tři čtvtletí jako celek ale trh meziročně klesl o 3 % na 679 800 kusů. Stagnují i tradičn...

Více 0 komentářů

"Čínský Facebook" Tencent má hodnotu přes 500 miliard dolarů

ČTK , 21. listopad 2017 08:00

Tencent je známý hlavně díky své mobilní aplikaci WeChat....

Více 0 komentářů

Výrobce čipů Marvell kupuje za 6 mld. USD rivala Cavium

ČTK , 20. listopad 2017 14:57

Cavium využívá technologii ARM a snaží se narušit pozici Intelu na trhu mikroprocesorů pro servery....

Více 0 komentářů