Cisco představilo novou generaci switchů Nexus 7000 Series

04. únor 2008 13:04 0 komentářů

Cisco
Společnost Cisco představila novou switchovou platformu pro datová centra nové generace Cisco Nexus Series, která kombinuje funkce Ethernetu, IP a ukládání dat napříč jediným jednotným síťovým polem. Její součástí je nový operační systém NX-OS a nedávno představená bezpečnostní architektura TrustSec. Nová platforma Nexus vznikala čtyři roky, podílelo se na ní více než 500 inženýrů a znamenala investice v objemu 1 miliardy USD do výzkumu a vývoje.Nexus 7000 Series: Na míru datovým centrům
Vlajkovou lodí nové řady switchů je Cisco Nexus 7000 Series. Nexus 7000 představuje vysoce škálovatelnou modulární platformu, která dosahuje přepínací kapacity až 15 terabitů za vteřinu v jediném šasi a podporuje až 512-krát Ethernet s rychlostí 10 gigabitů za vteřinu (Gbps), v budoucnu i Ethernet o rychlosti 40 a 100 Gbps. Jednotná architektura kombinuje funkce Ethernetu a ukládání dat do jediné platformy, která je navržena tak, aby poskytovala přístup k síťovým a skladovým zdrojům všem serverům. To umožňuje provést konsolidaci a virtualizaci datových center. Mezi klíčové prvky jednotné architektury patří společné I/O rozhraní a v budoucnu i podpora Fibre Channel přes Ethernet.

Nexus 7000 byl navržen speciálně pro datová centra, s vylepšeným prouděním vzduchu, integrovanou správou kabelů a robustní architekturou. Datová vrstva je plně distribuovaná a byla vyvinuta tak, aby v kombinaci s operačním systémem Cisco NX-OS umožňovala provádění upgradů produkčních systémů bez přerušení služby. To vše snižuje administrativu a zjednodušuje komplexní systémové operace.

Jednotná architektura
Budování datových center na základě jednotné architektury odstraňuje potřebu paralelních sítí pro ukládání a výpočetní operace, snižuje počet serverových rozhraní a výrazně omezuje požadavky na kabelovou a switchovou infrastrukturu. Jednotná architektura rovněž umožňuje zákazníkům přejít na servery s vyšší kapacitou, což zvyšuje výkon každého datového centra z hlediska IT zátěže. Společně s virtualizací pomůže tato nová technologie zákazníkům vytvářet efektivnější a udržitelná datová centra a maximalizovat tak IT zátěž každého zařízení, a tím ušetřit celkově více energie.

Architektura Nexus 7000 byla postavena na bezztrátovém jednotném poli, které dokáže zároveň zajišťovat tok pro ukládání dat, Ethernet a IP. S každým modulem se mění lineárně výkon a kapacita je logicky rozdělena pro efektivní unicasting a multicasting, což je ideální pro video data a aplikace pro vzdálenou spolupráci.

Řadu Nexus 7000 Series v současnosti testuje společnost Microsoft v laboratorním prostředí z hlediska bezpečnosti, ovladatelnosti a výkonu. „Ceníme si modulárních procesů operačního systému Cisco Nexus navržených pro řešení problémů v reálném čase bez dopadu na produkční provoz i funkcí vysoké dostupnosti pro datová centra a podporu jednotné architektury,“ řekla Debra Chrapaty, viceprezidentka divize Global Foundation Services společnosti Microsoft.

Motorem je nový operační systém: NX-OS
Srdcem Nexus 7000 Series je software NX-OS, jenž byl speciálně vyvinutý s cílem maximalizovat odolnost datového centra a konsolidovat různorodé sítě. NX-OS slučuje to nejlepší ze SAN-OS, přepínání druhé vrstvy, směrovacích protokolů třetí vrstvy a pokrokových virtualizačních funkcí společnosti Cisco do jediného spolehlivého operačního systému s dobře známým rozhraním Cisco IOS.

NX-OS poskytuje systémový upgrade bez narušení provozu. Samodiagnostické funkce neustále sledují každou softwarovou komponentu operačního systému a je-li odhalena porucha, umožní pravidla NX-OS restart procesů bez narušení služeb. Tato modulární struktura zajišťuje izolaci chyb a automatické zotavení tak, že je možné procesy vzdáleně spouštět, pozastavit a upgradovat bez lidského zásahu.

Inovativní virtualizační schopnosti, jako jsou kontexty virtuálních zařízení, umožňují systému dělení na více logických zařízení, přičemž pro každé z nich mohou procesy a rozhraní s příkazovou řádkou běžet navzájem nezávisle. Tento systém mohou využívat poskytovatelé hostingu a komplexní podnikové administrativní modely pro současné sdílení více správci, z nichž každý má své vlastní switchové prostředí.

Zabezpečení datového střediska prostřednictvím Cisco Trusted Security
Nexus 7000 Series je první platformou, která nabízí Cisco Trusted Security (TrustSec), novou architekturu představenou minulý měsíc, která integruje bezpečnost postavenou na identitách a rolích napříč datovými centry. Cisco TrustSec uplatňuje důvěryhodnou segmentaci provozu bez nutnosti komplexních adresovacích modelů a seznamů pro kontrolu neřiditelného přístupu. To umožňuje mobilitu virtuálních zařízení napříč datovým centrem a zároveň pomáhá zajistit integritu dat pomocí implementace šifrování AES-128 na každém portu Nexus 7000 bez ztráty rychlosti.

Národní laboratoř Lawrence Livermora amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost zkoumala nový switch Cisco pro datová centra pro vysoce výkonné výpočetní systémy, které vědci používají v rámci výzkumu národní bezpečnosti. Právě aplikace, jako jsou výzkum energie termonukleární reakce, atmosférické modelování a simulace dalších fyzikálních jevů, mohou z větší šířky pásma sítě pro přesun dat mezi paralelními souborovými systémy a archívem těžit nejvíce.

„Architektura této nové platformy datových středisek, která je nadčasová i z pohledu budoucího vývoje, má ohromný potenciál pro zvýšení vědeckých výpočetních schopností, jež jsou pro naše poslání v oblasti národní i globální bezpečnosti nezbytné,“ řekl Doug East, manažer pro vysoce výkonné výpočetní systémy Národní laboratoře Lawrence Livermora.

Zjednodušení operací sítě datových center: Cisco Data Center Network Manager
Cisco Data Center Network Manager (DCNM), který podporuje platformu Cisco Nexus 7000 Series, zajišťuje viditelnost napříč sítěmi datových center. DCNM, jenž byl vyvinut na základech Cisco Fabric Manager pro skladovací sítě, poskytuje funkce odhalování a vizualizaci topologie pro vyšší provozní efektivitu a přehled o systémech. Ovládací rozhraní Nexus 7000 jsou plně kompatibilní s datovým centrem Cisco VFrame Data Center, organizační platformou, která využívá síťovou inteligenci ke společnému poskytování zdrojů ve formě virtualizovaných služeb. VFrame DC bude klíčovým prvkem umožňujícím organizaci služeb na platformě Nexus.

„Díky nové platformě Nexus 7000 je Cisco na dobré cestě naplnit svoji vizi pro datová centra příští generace, tím, že zjednoduší operace datových center a zajistí podporu přechodu na jednotné pole,“ řekl Zeus Kerravala, senior viceprezident Enterprise Research, Yankee Group. „Podle vzoru modelu Catalyst brala společnost Cisco při návrhu platformy Nexus v potaz dlouhou životnost a zajistila tak snadnou migraci, ochranu investice a jasný plán dalšího vývoje budoucích nových verzí, které pomohou virtualizovat IT služby v síti,“ dodal Kerravala.

Cena a dostupnost
Ceny Nexus 7000 Series začínají na 75 000 USD, již nyní je možné je na celém světě objednávat a podle plánu budou obecně k dispozici v druhém čtvrtletí kalendářního roku 2008.

Společnost Cisco dnes rovněž představila rozšíření skupiny produktů Catalyst o novátorské doplňky ke svým modulárním, pevným a blade platformám. Více viz http://newsroom.cisco.com/dlls/2008/prod_012808.html.

Další informace a zdroje o zprávě naleznete v online tiskovém balíčku Cisco na adrese http://newsroom.cisco.com/DataCenter_3.

Další informace a zdroje o dnes představované platformě Cisco Nexus 7000 Series naleznete na adrese www.cisco.com/go/nexus.

O Cisco Systems

Cisco je největším světovým poskytovatelem řešení v oblasti přenosu dat, hlasu a obrazu a v oblasti drátových a bezdrátových sítí. Mezi řešení společnosti patří například nástroje pro týmovou spolupráci a obchodní jednání na dálku typu TelePresence nebo WebEx, kompletní řešení pro firemní komunikace, zařízení a aplikace pro multimédia, datové sklady a řada dalších. Prostřednictvím divize Linksys nabízí i produkty určené pro domácnosti.
V současné době Cisco zaměstnává po celém světě více než 63 tisíc lidí. Za poslední fiskální rok společnost dosáhla čistého prodeje ve výši 34,9 miliard dolarů, tedy asi 625 miliard korun. Téměř veškerý provozu Internetu je směrován produkty Cisco Systems.

Více informací na http://www.cisco.com.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Facebook zvýšil zisk o 63 %, má 2,2 miliardy uživatelů

ČTK , 26. duben 2018 12:44

Tržby i zisk překonaly očekávání analytiků, akcie firmy v reakci umazaly část letošních ztrát....

Více 0 komentářů

Twitter vykázal další čtvrtletní zisk

ČTK , 26. duben 2018 10:00

Celkové tržby společnosti v 1. čtvrtletí meziročně vzrostly o 21 % na 664,9 milionu dolarů....

Více 0 komentářů

Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele

ČTK , 26. duben 2018 09:00

Amazon koncem loňského rok zahájil službu doručování balíčků do prázdného bytu, nyní nabízí doručení...

Více 1 komentářů

Kalendář

30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018
01. 05.

03. 05.
IFS World 2018
14. 05.

17. 05.
TechEd-DevCon 2018

Starší zprávičky

Správa phishingových kampaní pro každého

Pavel Houser , 26. duben 2018 08:00

S phishingovou sadou nové generace se prý i naprostí amatéři mohou úspěšně věnovat kybernetické krim...

Více 0 komentářů

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů