ABSL: Ženy mají podnikové služby v oblibě, jejich podíl roste i ve vedení firem

09. prosinec 2016 00:00 0 komentářů

Podle údajů ABSL, asociace sdružující firmy z oblasti podnikových služeb, pracuje v českých centrech více žen než mužů. Průměrně obsazují 59 % pozic, někde dokonce až 80 %. Počet žen roste i na vrcholových postech v těchto společnostech, meziročně zhruba o 15 %. Centra služeb totiž lákají manažerky na zajímavé benefity, které jim umožňují skloubit rodinu a kariéru. Tím tento segment výrazně předbíhá zbytek českých firem.

Z údajů ABSL vyplývá, že v managementu českých center podnikových služeb činí poměr žen a mužů 5:4. Poprvé tak letos ženy na vrcholových postech překonaly počtem muže. Není divu, firmy o ženy velmi stojí a snaží se je lákat na zajímavé benefity - například možnost práce z domova, částečné úvazky, flexibilní pracovní dobu, ale třeba i dětské koutky na pracovišti či firemní školku.

„Existuje mnoho studií, které dávají do vztahu výkonnost firmy s počtem žen ve vedení. Dle americké organizace Catalyst dokonce valná většina organizací nevyužívá potenciál vzdělaných žen dostatečně. V rámci ABSL se proto soustředíme na rozvoj příležitostí pro manažerky, vidíme v nich důležitý pilíř pro další rozvoj celého oboru,“ uvedl Jonathan Appleton, ředitel ABSL s tím, že jsou stále obory, kde ženy chybí: „V centrech, která jsou zaměřena na finance, marketing či HR, máme žen dostatek, snažíme se je však získat i pro obory, ve kterých jsou dosud ve většině muži. Typickým příkladem je IT.“ Dle organizace Byznys pro společnost je v ČR stále výrazný nedostatek žen ve vedoucích pozicích. Například v dozorčích radách 250 největších firem v ČR působí jen 13,1 procenta žen. „Segment podnikových služeb může jít v tomto ohledu jiným oborům a firmám příkladem,“ říká Jonathan Appleton.

Podle Jana Skotáka, člena představenstva ABSL a ředitele regionálního centra Infosys v České republice, je pro ženy motivací k získání manažerského postu v podnikových službách i jistota spojená s rostoucím a úspěšným oborem. „O přítomnost žen ve vedení Infosysu velmi stojíme, zejména pokud mají IT vzdělání. Dle údajů MŠMT je na českých vysokých školách stále více studentek, aktuálně tvoří přes 60 % všech absolventů bakalářského či magisterského studia, a i to se pozitivně projevuje na počtu uchazeček o manažerské posty. Našim cílem je mít alespoň 50 % zastoupení žen ve vedení společnosti. Inspiraci přitom máme například v naší mateřské společnosti v Indii,“ okomentoval Jan Skoták.

Velkým počtem žen ve vedení společnosti se může pochlubit i společnost SAP Services. Není divu, ženy v této společnosti tvoří 73 % všech zaměstnanců. Andrea Hepnerová, ředitelka SAP Services a členka představenstva ABSL, k tomu říká: „Ženy do manažerských pozic lákáme prostřednictvím nejrůznějších benefitů, které jsou nejčastěji zaměřené na flexibilitu práce a pomoc s péčí o děti. Průměrný věk našich pracovníků totiž činí 31 let, což je období, kdy se ženy často snaží skloubit rodinu a práci. O tom, že to funguje, svědčí i 67 % podíl žen v našem managementu.“

Dle Jonathana Appletona by se firmy, které stojí o ženy ve vedoucích pozicích, měly snažit udržet je v kontaktu s prací i v době rodičovské dovolené. Dle údajů MPSV na rodičovskou dovolenou v ČR odchází asi jen 2 % mužů. Jsou to tedy především ženy, které zůstávají doma s dětmi, a to nejčastěji 5-6 let. Vzhledem k tomu, že průměrný věk prvorodiček v ČR letos překročil 30 let a v podnikových službách zaměstnanci setrvají na jednom místě průměrně 4 roky, stihnou ženy po absolutoriu vysoké školy a před rodičovskou dovolenou získat zkušenosti maximálně na dvou pracovních pozicích. Pokud během rodičovské dovolené neudrží kontakt s prací, ocitnou se po návratu do zaměstnání znovu takřka na startovní čáře. „Naši členové se z tohoto důvodu snaží udržet kontakt s ženami i po celou dobu jejich rodičovské dovolené. Cílem je, aby měly stále přístup k vývoji oboru a udržely si své know-how. Po návratu jim pak zase mají pomoci četné benefity, které umožní skloubit péči o potomky s pracovními povinnostmi,“ uvedl Jonathan Appleton s tím, že ABSL plánuje v roce 2017 spolu se zaměstnavateli z oboru podnikových služeb a partnery nastartovat celou řadu strategických iniciativ a programů, které mají podpořit profesní rozvoj žen po návratu z rodičovské dovolené.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Deset minut s Einsteinem

Richard Jan Voigts , 18. listopad 2017 10:45
Richard Jan Voigts

Při návštěvě Švýcarska jsme strávili den na Eidgenoessiche Technische Hochschule Zurich – Swiss Fede...

VíceRSS 

Zprávičky

Prodeje potravin přes internet jsou v ČR třetí nejvyšší v Evropě

ČTK , 18. listopad 2017 08:00

Další inovace? Nabízí se např. doručování až domů bez přítomnosti majitele......

Více 0 komentářů

Slovenské soudy zakázaly přístup k více než 30 webům s hazardem

ČTK , 17. listopad 2017 09:00

Podobnou úpravu proti nepovoleným hazardním hrám jako Slovensko uplatňují i další členské země EU....

Více 1 komentářů

Foxconnu klesl čtvrtletní zisk o 39 %

ČTK , 17. listopad 2017 08:00

V důsledku slabého zájmu o iPhone 8 a problémům při výrobě iPhone X akcie společnosti za poslední tř...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

MPSV odstoupilo od zakázky na systém dávek za stovky milionů Kč

ČTK , 16. listopad 2017 17:45

Nový systém pro vyplácení dávek za stovky milionů korun úřady práce příští rok mít nebudou. ...

Více 0 komentářů

Europoslanci schválili větší ochranu při nákupech v e-shopech

ČTK , 16. listopad 2017 09:00

Nedůvěra spotřebitelů k nákupu v zahraničí stále přetrvává....

Více 0 komentářů

Apple ovládl trh s nositelnou elektronikou

ČTK , 16. listopad 2017 08:00

Apple v počtu prodaných kusů dosud zaostával za výrobci levnějších fitness náramků....

Více 0 komentářů

Rok 2018 bude pro kontaktní centra ve znamení automatizace a IoT

Pavel Houser , 15. listopad 2017 11:00

Bosch do svých praček montuje snímače, které odhalí, že se buben otáčí 5 000 otáček za minutu namíst...

Více 0 komentářů