ABSL: Ženy mají podnikové služby v oblibě, jejich podíl roste i ve vedení firem

09. prosinec 2016 00:00 0 komentářů

Podle údajů ABSL, asociace sdružující firmy z oblasti podnikových služeb, pracuje v českých centrech více žen než mužů. Průměrně obsazují 59 % pozic, někde dokonce až 80 %. Počet žen roste i na vrcholových postech v těchto společnostech, meziročně zhruba o 15 %. Centra služeb totiž lákají manažerky na zajímavé benefity, které jim umožňují skloubit rodinu a kariéru. Tím tento segment výrazně předbíhá zbytek českých firem.

Z údajů ABSL vyplývá, že v managementu českých center podnikových služeb činí poměr žen a mužů 5:4. Poprvé tak letos ženy na vrcholových postech překonaly počtem muže. Není divu, firmy o ženy velmi stojí a snaží se je lákat na zajímavé benefity - například možnost práce z domova, částečné úvazky, flexibilní pracovní dobu, ale třeba i dětské koutky na pracovišti či firemní školku.

„Existuje mnoho studií, které dávají do vztahu výkonnost firmy s počtem žen ve vedení. Dle americké organizace Catalyst dokonce valná většina organizací nevyužívá potenciál vzdělaných žen dostatečně. V rámci ABSL se proto soustředíme na rozvoj příležitostí pro manažerky, vidíme v nich důležitý pilíř pro další rozvoj celého oboru,“ uvedl Jonathan Appleton, ředitel ABSL s tím, že jsou stále obory, kde ženy chybí: „V centrech, která jsou zaměřena na finance, marketing či HR, máme žen dostatek, snažíme se je však získat i pro obory, ve kterých jsou dosud ve většině muži. Typickým příkladem je IT.“ Dle organizace Byznys pro společnost je v ČR stále výrazný nedostatek žen ve vedoucích pozicích. Například v dozorčích radách 250 největších firem v ČR působí jen 13,1 procenta žen. „Segment podnikových služeb může jít v tomto ohledu jiným oborům a firmám příkladem,“ říká Jonathan Appleton.

Podle Jana Skotáka, člena představenstva ABSL a ředitele regionálního centra Infosys v České republice, je pro ženy motivací k získání manažerského postu v podnikových službách i jistota spojená s rostoucím a úspěšným oborem. „O přítomnost žen ve vedení Infosysu velmi stojíme, zejména pokud mají IT vzdělání. Dle údajů MŠMT je na českých vysokých školách stále více studentek, aktuálně tvoří přes 60 % všech absolventů bakalářského či magisterského studia, a i to se pozitivně projevuje na počtu uchazeček o manažerské posty. Našim cílem je mít alespoň 50 % zastoupení žen ve vedení společnosti. Inspiraci přitom máme například v naší mateřské společnosti v Indii,“ okomentoval Jan Skoták.

Velkým počtem žen ve vedení společnosti se může pochlubit i společnost SAP Services. Není divu, ženy v této společnosti tvoří 73 % všech zaměstnanců. Andrea Hepnerová, ředitelka SAP Services a členka představenstva ABSL, k tomu říká: „Ženy do manažerských pozic lákáme prostřednictvím nejrůznějších benefitů, které jsou nejčastěji zaměřené na flexibilitu práce a pomoc s péčí o děti. Průměrný věk našich pracovníků totiž činí 31 let, což je období, kdy se ženy často snaží skloubit rodinu a práci. O tom, že to funguje, svědčí i 67 % podíl žen v našem managementu.“

Dle Jonathana Appletona by se firmy, které stojí o ženy ve vedoucích pozicích, měly snažit udržet je v kontaktu s prací i v době rodičovské dovolené. Dle údajů MPSV na rodičovskou dovolenou v ČR odchází asi jen 2 % mužů. Jsou to tedy především ženy, které zůstávají doma s dětmi, a to nejčastěji 5-6 let. Vzhledem k tomu, že průměrný věk prvorodiček v ČR letos překročil 30 let a v podnikových službách zaměstnanci setrvají na jednom místě průměrně 4 roky, stihnou ženy po absolutoriu vysoké školy a před rodičovskou dovolenou získat zkušenosti maximálně na dvou pracovních pozicích. Pokud během rodičovské dovolené neudrží kontakt s prací, ocitnou se po návratu do zaměstnání znovu takřka na startovní čáře. „Naši členové se z tohoto důvodu snaží udržet kontakt s ženami i po celou dobu jejich rodičovské dovolené. Cílem je, aby měly stále přístup k vývoji oboru a udržely si své know-how. Po návratu jim pak zase mají pomoci četné benefity, které umožní skloubit péči o potomky s pracovními povinnostmi,“ uvedl Jonathan Appleton s tím, že ABSL plánuje v roce 2017 spolu se zaměstnavateli z oboru podnikových služeb a partnery nastartovat celou řadu strategických iniciativ a programů, které mají podpořit profesní rozvoj žen po návratu z rodičovské dovolené.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Automatizace bezpečnosti – problémem nejsou technologie

Pavel Houser , 03. září 2017 09:00
Pavel Houser

Umělá inteligence, strojové učení, behaviorální analýza, model SecOps (analogie DevOps pro zabezpeče...

Více


Kalendář

21. 09. Mobilní řešení pro business
25. 09.

29. 09.
Susecon 17
25. 09.

29. 09.
Microsoft Ignite 2017
RSS 

Zprávičky

Na trh přichází Synology C2 Backup

Pavel Houser , 19. září 2017 11:34

Synology strávila více než rok budováním vlastního datového centra....

Více 0 komentářů

Hackathon veřejné správy přilákal na 6 desítek vývojářů

Pavel Houser , 19. září 2017 08:00

Propojit otevřená data veřejné správy v užitečné aplikace bylo cílem šesti desítek programátorů, kte...

Více 0 komentářů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zkoumá zakázky na IT systémy

Pavel Houser , 18. září 2017 12:50

Úřad aktuálně se zaměřil na smlouvy na IT systémy uzavřené v jednacím řízení bez uveřejnění. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Alphabet zvažuje investici do alternativní taxislužby Lyft

ČTK , 18. září 2017 08:34

Podnik Waymo ze skupiny Alphabet už v květnu oznámil partnerství s Lyftem na vývoji technologie auto...

Více 0 komentářů

Plán zdanění internetových firem v EU má první trhliny

ČTK , 18. září 2017 08:00

Dánský ministr financí Kristian Jensen varoval před rizikem přijetí zákonů, které by mohly inovativn...

Více 0 komentářů

BlueBorne: útok přes Bluetooth ohrožuje miliardy zařízení

Pavel Houser , 17. září 2017 08:00

Analytici Armis Labs nalezli celkem 8 zranitelností v protokolu Bluetooth....

Více 0 komentářů

Malware ExpensiveWall odesílá prémiové SMS zprávy

Pavel Houser , 16. září 2017 09:00

ExpensiveWall je v současné době navržen pouze pro generování zisku, ale podobný malware může být sn...

Více 0 komentářů