Události: EU chce digitální televizi do roku 2012

Jana Honová, 23. květen 2007 06:48 2 komentářů

Televize
Ministr vnitra a informatiky Ivan Langer hodlá podpořit vysílání reklamy v České televizi v případě, že nezačne v ČR vysílat digitální televize. • Google připravuje změny ve vyhledávání. Klasické vyhledávací služby na Internetu sloučí s vyhledáváním zpráv, obrázků a videa. Do hledání bude zahrnut každý web indexovaný Googlem, například YouTube a Metacafe.com • Odborníci pochybují o využitelnosti čtyřjádrového procesoru Intel.

Ministr vnitra a informatiky Ivan Langer oznámil, že pokud se v České republice nezačne dostatečně brzy rozvíjet digitalizace vysílání, měla by se do České televize opět vrátit reklama. Zisky z reklamy by však nepřipadly České televizi, ale fondu kinematografie a také, a to zejména, by byly určeny na podporu digitalizace vysílání. "Pokud by se ukázalo, že termíny jsou nereálné, potom je zcela namístě diskutovat o tom, zda harmonogram přesunu reklamy z ČT pryč prodloužit, upravit tak, aby byl termínově harmonický," uvedl Langer.

Jedná se o níže zmíněný termín září 2009 nebo říjen 2010, což jsou data, do kterých mají soukromé televize Nova a Prima šanci digitalizovat se "po dobrém" a získat za to bonusy v podobě licencí.

Už letos od ledna vysílá Česká televize reklamu pouze v půl procentu vysílacího času. Do roku 2008 by měla podle původních plánů zmizet reklama z České televize docela, s výjimkou ČT 4 a ČT 24.

Na druhou stranu by měly vzrůst poplatky za ČT, které v příštím roce dosáhnou 135 korun měsíčně. Tento plán měl urychlit nástup nových digitálních stanic živených reklamou, pro které by se tak na trhu uvolnila přibližně miliarda korun.

Digitální televize do roku 2012


Inzerenti si samozřejmě přejí, aby reklama v České televizi zůstala co nejdéle. Oprávněně se obávají, že snížení konkurence přinese zdražení reklamy. Evropská komise žádá, aby členské státy přešly na digitální vysílání nejpozději do roku 2012. Česko by však mohlo a mělo stihnout digitalizaci nejpozději do října 2010. Nova má však právo na analogové vysílání do roku 2017 a Prima až do 2018.

Tento týden se bude projednávat návrh novely, která má přimět televize k urychlené digitalizaci. Využívá přitom metody cukru a biče, aneb když to nepůjde po dobrém, tak to půjde po zlém.

Pokud se televize přihlásí k digitálnímu vysílání do října 2010, získá jednu kompenzační licenci. Pokud by to zvládly už do září 2009, byly by licence dokonce dvě. A s čím přijde stát, pokud se televize nepodřídí? Začne zdražovat analogové vysílání. Do roku 2017 a 18 mají totiž soukromé televize právo pouze na analogové kanály, za které ještě samozřejmě platí. Od října 2010 tak chce stát analogové vysílání pozvolna zdražovat tak rychle, že by se mohlo dostat až na stonásobek současných cen.

Součástí této novely je také vracení licencí šesti novým televizním stanicím, které již jednou získaly licenci pro digitální vysílání, pak o ni ale rozhodnutím soudu přišly. Tyto televize oznamují přípravu stížností třeba u Evropské komise. Podle Langera podobné problémy vyřeší jen urychlený nástup digitalizace.

Během několika let by se již mělo vysílat pouze digitálně. Stanic bude více a v lepší kvalitě. Spekuluje se však o tom, jak bude vypadat signál v místech, kde je již analogový signál slabý a vytváří tzv. duchy. Domnívám se, že by mohl snad být lepší, protože signály jednotlivých vysílačů se u digitálních televizí vzájemně neruší, naopak podporují.

Google plánuje revoluci

Známý vyhledávač Google ve středu oznámil, že své klasické vyhledávací služby na Internetu sloučí s vyhledáváním zpráv, obrázků a videa. Uživatelé tak dostanou informace ze zpravodajských zdrojů, blogů, videoslužeb a dalších míst. Marissa Mayerová, viceprezidentka Googlu, tvrdí, že se jedná o naprostou změnu dosavadní představy o vyhledávání a říká, že vize by měla být realizována během několika příštích let. "Jsme velmi zaujati představou toho, v co by se mohlo univerzální vyhledávání vyvinout v budoucnu." uvedla také.

Všechny výsledky budou uvedeny v jediném seznamu, nahoře na stránce pak bude možné vybrat zobrazení jen jedné kategorie.

Do hledání bude zahrnut každý web indexovaný Googlem, například YouTube a Metacafe.com. Google chce také pracovat na tom, aby se služby rozšířily i na další weby, zatím neindexované.

Ještě dříve se Google chystá zavést vyhledávání bez jazykových bariér. Technologie je založena na tom, že Google hledaný výraz nejprve sám přeloží do angličtiny, proběhne klasické vyhledávání a v závěru budou nalezené výsledky přeloženy zpět do jazyka, ve kterém bylo hledání zahájeno. Odkazy na cizojazyčné stránky by potom měly umožňovat automatický překlad těchto stránek.

Zpočátku samozřejmě nemůžeme čekat takovouto službu v češtině. Pokud jste si někdy nechávali stránku přeložit automatickým translátorem, víte také, že výsledek bývá nejen humorný, ale mnohdy až nesrozumitelný.

Záhada čtyřjádrového procesoru

Přibližně před měsícem představil Intel čtyřjádrový procesor QX6800, který měl pracovat na frekvenci 2,93 GHz. U procesoru nebyla uváděna kompatibilita s nejvýkonnější napájecí specifikací 775_VR_CONFIG_05B (odběr do 125 A). Navíc bylo vyžadováno ALCT chlazení. Procesor má totiž odběr 155 A a je chlazen vodním chladičem.

Chladící okruh měl být co nejkratší a nejjednodušší. V okruhu jsou místo čtyř pouze dva propojené komponenty. Místo silikonových hadiček jsou použity dvě kovové trubky, nedochází k žádným výparům, a není tak potřeba expanzní nádobka. Chladící kapalinou je 35% roztok propylenglykolu.

O jeho využitelnosti však panují pochybnosti. Nejenže nebude sedět k prodávaným základním deskám, ale díky nerozebíratelnému chlazení bude problém i se skříněmi. Navíc odběr je opravdu velký i v poměru k frekvenci.


Komentáře

Kadlička #1
Kadlička 24. březen 2009 08:49

Je pravda, že na v Praze na Žižkově skončí analogové vysílání 30.4.2009???

Peterko #2
Peterko 25. březen 2009 14:37

Pro Kadlicku:
Ano je to pravda!! V Praze na Žižkově zkončí 30.4.2009, Cukrák bude později, tak si to hlídejte:)

RSS 

Komentujeme

Makroviry inspirují

Pavel Houser , 20. září 2017 06:30
Pavel Houser

Úspěšný návrat malwaru šířeného pomocí maker vedl útočníky k tomu, že svou pozornost obrátili k příb...

Více


Kalendář

25. 09.

29. 09.
Susecon 17
25. 09.

29. 09.
Microsoft Ignite 2017
26. 09.

26. 08.
Affiliate konferencia 2017
RSS 

Zprávičky

Nové verze Javy: Java SE 9 a Java EE 8

Pavel Houser , 22. září 2017 14:51

Oracle oznamuje všeobecnou dostupnost nových verzí platformy Java: Java SE 9 (JDK 9), Java Platform ...

Více 0 komentářů

Baidu investuje do vývoje autonomního řízení

ČTK , 22. září 2017 13:00

Cílem projektu Apollo je vyvinout technologii pro samořízené automobily do roku 2020....

Více 0 komentářů

Kaprain koupil kabelovou Rio Media

ČTK , 22. září 2017 09:00

Spojením Nej.cz a Rio Media vznikne druhý největší poskytovatel kabelové televize a významný poskyto...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Apple přiznává: Nové hodinky mají problémy s připojením

ČTK , 22. září 2017 08:00

Problémy s konektivitou mají hodinky v okamžiku, kdy mají použít veřejnou wi-fi síť....

Více 0 komentářů

Spíše než nové zákony k Airbnb je třeba zlepšit výběr daní

ČTK , 21. září 2017 13:00

Airbnb se svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení....

Více 0 komentářů

Potvrzeno: Google opravdu kupuje část HTC

ČTK , 21. září 2017 11:25

Dnes je HTC v žebříčku světových prodejů smartphonů na necelém procentu. Někteří analytici proto pří...

Více 0 komentářů

Oracle představil novou cenovou politiku pro cloud

Pavel Houser , 21. září 2017 09:52

Až dosud se při přechodu na cloud PaaS nedaly využít dosavadní investice do licencí softwaru v režim...

Více 0 komentářů