Události: EU chce digitální televizi do roku 2012

Jana Honová, 23. květen 2007 06:48 2 komentářů

Televize
Ministr vnitra a informatiky Ivan Langer hodlá podpořit vysílání reklamy v České televizi v případě, že nezačne v ČR vysílat digitální televize. • Google připravuje změny ve vyhledávání. Klasické vyhledávací služby na Internetu sloučí s vyhledáváním zpráv, obrázků a videa. Do hledání bude zahrnut každý web indexovaný Googlem, například YouTube a Metacafe.com • Odborníci pochybují o využitelnosti čtyřjádrového procesoru Intel.

Ministr vnitra a informatiky Ivan Langer oznámil, že pokud se v České republice nezačne dostatečně brzy rozvíjet digitalizace vysílání, měla by se do České televize opět vrátit reklama. Zisky z reklamy by však nepřipadly České televizi, ale fondu kinematografie a také, a to zejména, by byly určeny na podporu digitalizace vysílání. "Pokud by se ukázalo, že termíny jsou nereálné, potom je zcela namístě diskutovat o tom, zda harmonogram přesunu reklamy z ČT pryč prodloužit, upravit tak, aby byl termínově harmonický," uvedl Langer.

Jedná se o níže zmíněný termín září 2009 nebo říjen 2010, což jsou data, do kterých mají soukromé televize Nova a Prima šanci digitalizovat se "po dobrém" a získat za to bonusy v podobě licencí.

Už letos od ledna vysílá Česká televize reklamu pouze v půl procentu vysílacího času. Do roku 2008 by měla podle původních plánů zmizet reklama z České televize docela, s výjimkou ČT 4 a ČT 24.

Na druhou stranu by měly vzrůst poplatky za ČT, které v příštím roce dosáhnou 135 korun měsíčně. Tento plán měl urychlit nástup nových digitálních stanic živených reklamou, pro které by se tak na trhu uvolnila přibližně miliarda korun.

Digitální televize do roku 2012


Inzerenti si samozřejmě přejí, aby reklama v České televizi zůstala co nejdéle. Oprávněně se obávají, že snížení konkurence přinese zdražení reklamy. Evropská komise žádá, aby členské státy přešly na digitální vysílání nejpozději do roku 2012. Česko by však mohlo a mělo stihnout digitalizaci nejpozději do října 2010. Nova má však právo na analogové vysílání do roku 2017 a Prima až do 2018.

Tento týden se bude projednávat návrh novely, která má přimět televize k urychlené digitalizaci. Využívá přitom metody cukru a biče, aneb když to nepůjde po dobrém, tak to půjde po zlém.

Pokud se televize přihlásí k digitálnímu vysílání do října 2010, získá jednu kompenzační licenci. Pokud by to zvládly už do září 2009, byly by licence dokonce dvě. A s čím přijde stát, pokud se televize nepodřídí? Začne zdražovat analogové vysílání. Do roku 2017 a 18 mají totiž soukromé televize právo pouze na analogové kanály, za které ještě samozřejmě platí. Od října 2010 tak chce stát analogové vysílání pozvolna zdražovat tak rychle, že by se mohlo dostat až na stonásobek současných cen.

Součástí této novely je také vracení licencí šesti novým televizním stanicím, které již jednou získaly licenci pro digitální vysílání, pak o ni ale rozhodnutím soudu přišly. Tyto televize oznamují přípravu stížností třeba u Evropské komise. Podle Langera podobné problémy vyřeší jen urychlený nástup digitalizace.

Během několika let by se již mělo vysílat pouze digitálně. Stanic bude více a v lepší kvalitě. Spekuluje se však o tom, jak bude vypadat signál v místech, kde je již analogový signál slabý a vytváří tzv. duchy. Domnívám se, že by mohl snad být lepší, protože signály jednotlivých vysílačů se u digitálních televizí vzájemně neruší, naopak podporují.

Google plánuje revoluci

Známý vyhledávač Google ve středu oznámil, že své klasické vyhledávací služby na Internetu sloučí s vyhledáváním zpráv, obrázků a videa. Uživatelé tak dostanou informace ze zpravodajských zdrojů, blogů, videoslužeb a dalších míst. Marissa Mayerová, viceprezidentka Googlu, tvrdí, že se jedná o naprostou změnu dosavadní představy o vyhledávání a říká, že vize by měla být realizována během několika příštích let. "Jsme velmi zaujati představou toho, v co by se mohlo univerzální vyhledávání vyvinout v budoucnu." uvedla také.

Všechny výsledky budou uvedeny v jediném seznamu, nahoře na stránce pak bude možné vybrat zobrazení jen jedné kategorie.

Do hledání bude zahrnut každý web indexovaný Googlem, například YouTube a Metacafe.com. Google chce také pracovat na tom, aby se služby rozšířily i na další weby, zatím neindexované.

Ještě dříve se Google chystá zavést vyhledávání bez jazykových bariér. Technologie je založena na tom, že Google hledaný výraz nejprve sám přeloží do angličtiny, proběhne klasické vyhledávání a v závěru budou nalezené výsledky přeloženy zpět do jazyka, ve kterém bylo hledání zahájeno. Odkazy na cizojazyčné stránky by potom měly umožňovat automatický překlad těchto stránek.

Zpočátku samozřejmě nemůžeme čekat takovouto službu v češtině. Pokud jste si někdy nechávali stránku přeložit automatickým translátorem, víte také, že výsledek bývá nejen humorný, ale mnohdy až nesrozumitelný.

Záhada čtyřjádrového procesoru

Přibližně před měsícem představil Intel čtyřjádrový procesor QX6800, který měl pracovat na frekvenci 2,93 GHz. U procesoru nebyla uváděna kompatibilita s nejvýkonnější napájecí specifikací 775_VR_CONFIG_05B (odběr do 125 A). Navíc bylo vyžadováno ALCT chlazení. Procesor má totiž odběr 155 A a je chlazen vodním chladičem.

Chladící okruh měl být co nejkratší a nejjednodušší. V okruhu jsou místo čtyř pouze dva propojené komponenty. Místo silikonových hadiček jsou použity dvě kovové trubky, nedochází k žádným výparům, a není tak potřeba expanzní nádobka. Chladící kapalinou je 35% roztok propylenglykolu.

O jeho využitelnosti však panují pochybnosti. Nejenže nebude sedět k prodávaným základním deskám, ale díky nerozebíratelnému chlazení bude problém i se skříněmi. Navíc odběr je opravdu velký i v poměru k frekvenci.


Komentáře

Kadlička #1
Kadlička 24. březen 2009 08:49

Je pravda, že na v Praze na Žižkově skončí analogové vysílání 30.4.2009???

Peterko #2
Peterko 25. březen 2009 14:37

Pro Kadlicku:
Ano je to pravda!! V Praze na Žižkově zkončí 30.4.2009, Cukrák bude později, tak si to hlídejte:)


RSS 

Komentujeme

Chatbot mluví za mrtvého – od nápadu k realizaci

Pavel Houser , 30. listopad 2016 13:00
Pavel Houser

Na webu The Verge popsala Casey Newton příběh dvou přátel (Eugenia Kuyda a Roman Mazurenko). Peripet...

Více

Kalendář

RSS 

Zprávičky

Za vzněcováním smartphonu iPhone 6 jsou vnější vlivy, tvrdí Apple

ČTK , 08. prosinec 2016 11:30

Firma Apple odmítla podezření čínských uživatelů svého chytrého telefonu iPhone 6, že za problémy s ...

Více 0 komentářů

Verizon prodá firmě Equinix datová centra za 3,6 miliardy USD

ČTK , 08. prosinec 2016 10:00

Největší americký mobilní operátor Verizon Communications prodá specializované společnosti Equinix 2...

Více 0 komentářů

Tchajwanský Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit v USA

ČTK , 07. prosinec 2016 15:00

Tchajwanská společnost Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit ve Spojených státech. Oznámila to dne...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Nejvyšší soud USA se postavil na stranu Samsungu proti Applu

ČTK , 07. prosinec 2016 12:30

Americký nejvyšší soud se v mnohaletém patentovém sporu mezi výrobci chytrých telefonů Apple a Samsu...

Více 0 komentářů

Evropská komise Microsoftu schválila převzetí sítě LinkedIn

ČTK , 07. prosinec 2016 10:30

Evropská komise schválila americké softwarové společnosti Microsoft záměr koupit za 26 miliard dolar...

Více 0 komentářů

Porozumění větám, konkurence pro Turingův test

Pavel Houser , 06. prosinec 2016 18:00

Konverzační roboti mají stále problémy pochopit věty, kde smysl nelze vyvodit ze samotné gramatické ...

Více 0 komentářů

Americká GoDaddy koupí evropský webhosting Host Europe

ČTK , 06. prosinec 2016 16:00

Americký registrátor internetových domén GoDaddy, který je ve svém oboru největší na světě, se dohod...

Více 0 komentářů