Upgrade počítače z jiného pohledu

Michal Polák , 17. červen 2008 08:55 1 komentářů
Rubriky: Hardware, Byznys

Chlazení
Podle organizace Greenpeace každý rok vzniká až 50 milionů tun elektronického odpadu. Z tohoto odhadovaného čísla se pouze malá část recykluje, bohužel ta mnohem větší zamořuje nejen země třetího světa. Nároky na dnešní operační systémy a aplikace stále rostou a tak výrobci hardwaru musí přicházet se stále novými technologiemi. Nicméně často se náklady na provoz IT ve firmě mohou snížit a tím řešením je běžný upgrade počítače. V dnešním článku se tedy zamyslíme nad možnostmi zvýšení výkonu anebo přizpůsobení počítačů pro aktuální potřeby.

Modul operačních pamětí
Moduly operační paměti. Zdroj fotografie: OCZ.

Samotný pojem slova upgrade definuje oblast možností vylepšení stávajícího již postaveného a používaného počítače. Pokud se zaměříme na pojem doslova, tak potom se dá definovat jako výměna kusu hardwarového komponentu za jiný, většinou v určitém parametru lepším. A nemusí se jednat pouze o výkon. Z toho samozřejmě vychází celá řada výhod i nevýhod a rizik, se kterými musíme být obeznámeni, chceme-li svůj počítač upgradovat. Ten se netýká pouze klasických stolních počítačů, ale samozřejmě také serverů a notebooků. Upgrade není rozhodně jen způsobem, jak ušetřit a prodloužit životnost počítače. Například v České republice se v roce 2007 podle společnosti Gartner prodalo 988 500 počítačů a očekává se další růst.

Omezené možnosti upgradu u notebooků

Bohužel možnosti upgradu u notebooků jsou značně omezené. To vychází z nutné miniaturizace notebooků a snížení jejich příkonu. Co nejvíce komponentů se snaží výrobci integrovat na základní desky, které navíc nemají obecně uznávané rozměry a jsou často šité na míru daného modelu. A protože se notebooky kupují od výrobců kompletní, pak v případě upgradu bez asistence prodejce hrozí ztráta záruky. U notebooků tedy vzhledem k samotné konstrukci můžeme upgradovat moduly operačních pamětí, v krajním případě procesor. Většina mobilních počítačů má pouze dva sloty pro moduly operačních pamětí a tak se často při potřebě vyšší velikosti paměti musí kompletně vyměnit. Jsou samozřejmě modely, u kterých zůstává slot pro modul volný.

Stolní počítače - nekonečno řešení

Na poli stolních počítačů je situace mnohem radostnější. Ty můžeme v rámci záruk, na které jste vázáni vyměňovat prakticky cokoliv co je vzájemně kompatibilní. To dává stolním počítačům v situaci firemního využíti v případě, že nevyžadujete mobility, velkou výhodu. Jak jsem se zmínil na začátku, právě záruka bývá často problémem a záleží na původu počítače. Úplně nejlepší často bývá si počítače složit samostatně z komponentů. V případě oprava vylepšení máte naprosto volnou ruku a cena je mnohdy mnohem nižší. Nevýhodou je, že se o počítače musíte starat naprosto sami. Naneštěstí se to netýká pouze upgradu, ale také čištění.

V místnostech se pohybuje prach a ten je vtahován ventilátory dovnitř skříně. Zanáší a také se usazuje na komponentech s vysokým tepelným vyzařováním a zhoršuje podmínky pro odvod tepla. To může mít a často také má fatální následky, proto se musí pravidelně počítač čistit. Bohužel některé počítače mají nálepku a při otevření se poškodí. Podle výrobců se tak ztrácí záruka. Jak jsem se z vlastní zkušenosti mohl přesvědčit, pouze na celek a nikoliv na komponenty zvláště.

Kdy upgradovat?

Vraťme se ale k tématu. V krátkosti jsme si představili možnosti upgradu u stolních počítačů a notebooků ze stránky čistě hardwarové. Ale upgradujeme kvůli aplikacím anebo operačnímu systému.

Naprosto dokonalým příkladem je operační systém Windows Vista. Ten má totiž mezi svými minimálními požadavky velikost operační paměti na hodnotě 512 MB, doporučené je pak dokonce 1024 MB. U nově prodávaných počítačů tedy musela být operační paměť vyšší než u předchozího systému a uživatelé, kteří si chtěli pořídit nový systém, byli nuceni investovat i do hardwaru.

Toho samozřejmě v marketingových tazích využívala celá řada výrobců, ale v mnoha případech stačilo pouze navýšit operační paměť anebo si pořídit novou grafickou kartu. Takových příkladů je samozřejmě celá řada a právě software žene hardware k větším výkonům. V segmentu běžných počítačů jsou v současné době nejdůležitější pro chod aplikací tři faktory: výpočetní výkon procesoru, grafický výkon a velikost operační paměti. Pokud budeme chtít upgradovat počítač, pak se většinou zaměřujeme tedy na procesor, grafickou kartu a operační paměť.

Vyplatí se to?

V situaci, kdy počítač již nestačí nárokům na něj kladených, nastává volba mezi koupí nového a upgradem. Odpověď na otázku efektivity vynaložených peněz je velmi různorodá. Každý má jiné požadavky a podle toho samozřejmě musí vypadat i zamýšlená investice. Ze své zkušenosti mohu říci, že se často upgrade vyplatí ve dvou případech - potřeby větší kapacity operační paměti anebo vyššího grafického výkonu. U prvně jmenovaného můžeme požadavkům aplikace přizpůsobit počítače velmi levně a především jednoduše. Například kvalitní modul operační paměti typu DDR2 o velikosti 2 GB dnes stojí okolo 1000 korun. V případě grafických karet je často nesmyslné kupovat nový počítač, sektor se rychle vyvíjí a instalace nové karty není věcí nijak složitou. Opomeneme-li mnohdy nutnost pořízení silnějšího napájecího zdroje.

Cílem dnešního článku bylo připomenutí a donucení k zamyšlení nad tím, zda v mnoha případech není koupě nového počítače investicí naprosto zbytečnou. Specifické požadavky aplikací nemusí znamenat vysokou cenu počítače, který při vhodném upgradu může sloužit zase o něco déle. A to i vzhledem k faktu, že v současné době téměř nejsou počítače, které by nestačili alespoň na základní kancelářskou práci a na velmi specifické požadavky je můžeme více či méně přizpůsobit. Na závěr ještě dodáváme - neváhejte se pochlubit se svými zkušenostmi s upgradem do diskuze.

Přečtěte si také

Google provedl upgrade a rebrand vyhledávání pro firmy
Firefox 3.0 je za dveřmi, co přinese nového?


Komentáře

Baset #1
Baset 17. červen 2008 12:38

Upgrade na Win Vista je většinou nesmyslný kvůli rozdílu ceny krabicové verze a OEM. Před lety používalo mnoho uživatelů kradený software, tehdy opravdu stačilo zainvestovat menší částku do PC.
Nebo zde přehlížím nějaké licenční výjimky? Opravte mě prosím, ale myslím si:
1) Krabicová verze stojí přibližně 3x OEM cenu,
2) WinXP OEM nelze upgradovat na Vista OEM,
3) WinXP OEM se cenově nevyplatí upgradovat na Vista krabici.

Tím se dostáváme k jedinému, co se vyplatí - upgrade krabice XP na krabici Vista.

RSS 

Komentujeme

CCDO: další zkratka na obzoru?

Pavel Houser , 17. květen 2018 09:00
Pavel Houser

Nová náplň práce CIO a ředitelé přes zákazníky, respektive zákaznická data....

VíceRSS 

Zprávičky

ČR má v Evropě 3. nejvyšší platbu za 1 GB mobilních dat

ČTK , 20. květen 2018 16:04

Ve výši průměrného měsíčního tarifu patří ČR s 33 dolary k evropskému průměru....

Více 0 komentářů

Algotech a Sugar Factory se spojují

Pavel Houser , 19. květen 2018 09:00

Společnost Algotech oznámila převzetí společnosti Sugar Factory, českého dodavatele řešení pro řízen...

Více 0 komentářů

Infineon postaví za 1,6 mld. eur novou továrnu na čipy v Rakousku

ČTK , 19. květen 2018 08:00

Infineon je předním světovým producentem polovodičových řešení, v loňském fiskálním roce dosáhl trže...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Výrobce displejů Japan Display měl loni rekordní ztrátu

ČTK , 18. květen 2018 12:00

Dodavatel Applu doplácí na pozdní zavedení výroby OLED, v iPhone X Apple používá displeje od Samsung...

Více 0 komentářů

Toshiba smí prodat čipovou divizi

ČTK , 18. květen 2018 09:00

Firma se snaží vzpamatovat z účetního skandálu, před 3 lety přiznala rozsáhlé nesrovnalosti v účetni...

Více 0 komentářů

Nová varianta ransomwaru SynAck je schopná obejít zabezpečení

Pavel Houser , 18. květen 2018 08:00

Technika Process Doppelgänging zahrnuje bezsouborovou injektáž kódu, která využívá zabudované funkce...

Více 0 komentářů

YouTube spouští novou hudební streamovací službu

ČTK , 17. květen 2018 10:49

Nová verze YouTube Music provázená reklamami bude nabízena zdarma....

Více 1 komentářů