Centrální registr vozidel nezklamal: zkolaboval i dnes ráno

ITbiz.cz, 25. červenec 2012 09:03 6 komentářů

Centrální registr vozidel od ATS-Telcomu, firmy kterou si ministerstvo dopravy vybralo bez výběrového řízení a navzdory absenci zkušeností s podobným projektem, ve středu ráno opět zkolaboval.

Přihlášení do CRV volně přístupné z Internetu.
Přihlášení do CRV volně přístupné z Internetu.
Problémy ministerstvo přesouvá na hlavu policejního prezidia, přesto je přinejmenším úsměvné, že tatáž firma, která do dneška nedokázala správně zprovoznit registr vozidel, má od veřejné správy další zakázku. Pro Ministerstvo obrany by měla dodat bezpečnostní technologie (řešení proti kybernetickým útokům) asi za 56 milionů, tentokrát již alespoň po proběhnutém výběrovém řízení.

"Centrální registr vozidel ve středu ráno opět zkolaboval. Problémy jsou na straně policejního prezidia," prohlásil Martin Novák, mluvčí ministerstva. "Zřejmě se opakovala situace z minulých dní, kdy jejich systém nevydržel nápor dat," dodal Novák.

I když nezapočítáme stabilní nestabilitu registru posledních dvou týdnů, má centrální registr odstávku mnohem delší, než je v nerozvojové zemi západního typu akceptovatelné. Celý registr byl mimo provoz již od prvních červencových dnů, kdy se do něj nahrávala a zabezpečovala všechna data.

Registr v té době přecházel ze správy ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy. Události posledních dní jsou tak pro občany další nepříjemná kapka. Z evidence ministerstva vnitra se převádělo 14,5 milionu záznamů o 7,5 milionu aktivních vozidel, která jezdí po českých silnicích. Vedle toho bylo také proškoleno 330 úředníků z celkových 1400, kteří se evidencí vozidel zabývají.

Nový centrální registr vozidel měl být původně přehlednější a měl umožnit například registraci značek na přání nebo převod registračních značek mezi vozidly jednoho majitele. Hlavním důvodem přechodu bylo napojení na základní registry, policii a evidenci kradených aut v zahraničí, právě tento bod se stal jednou z pomyslných Achillových pat „vícenohého“ registru.

Registr má hlavně kapacitní problémy, nejhorší je situace ve chvíli, kdy se do něj přihlásí uživatelé po celé republice, odpoledne s úbytkem zatížení hlavní obtíže mizí. Magistrát hlavního města proto již stačil doporučit ministerstvu přechod na směnný provoz.

"Podle mého názoru bude hodně dlouho trvat, než se ten systém rozběhne. Asi je jasné, že nyní neutáhne všechny účastníky,“ prohlašuje vedoucí odboru dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. "Systém nebyl tak kvalitní, aby všechno pojal. Ministerstvo sice říká, že problémem byla stará chybějící data, která se teď musí opravovat. Ale abychom zadávali data registrace jako 1. 1. 01 (státní svátek) anebo neuváděli hmotnost vozidla, to ne. Data tam byla, jenom je nový systém nepřevzal správně," dodal.


Komentáře

q #1
q 25. červenec 2012 10:22

By me zajimalo jak dlouho jeste bude ceska ovce prihlizet tomu jak dane, ktere ceska ovce povinne zaplatila mizi v techto vysoce nekvalitnich zakazkach. Urcite bude dotaz "A cos pro to udelal ty? " Tak odpoved: Sice pisu z ceske IP ale to jen diky VPN ze zahranici. Uz tu nejsem a dane ceske vlade neplatim. Nehodlam platit dane na toto. Co vy ostatni? Vas to porad bavi na tohle makat? :D

ET #2
ET 25. červenec 2012 11:11

utek neni reseni sragero! problem je u pana ministra ze je mu to volny a tvrdi ze se nic nedeje, resp ze za to muze nekdo jinej...

q #3
q 25. červenec 2012 11:42

Tak mi reknete co chcete jineho delat.. ? Vy to porad jeste danema podporujete? Ja jsem to vyresil, nepodporuji to danema, tudiz se na tom nepodilim. Nekdo jiny stale veri ze volbama se neco zmeni (kulove). Jiny nadava v diskuzich jak je potreba vytahnout vidle a ceka jen na druheho az zacne. A pritom to stoji obrovske usili vsech obcanu aby na tyhle srajdy vydelali svou praci penize a nejaky previt z nejake kdovijake firmy to co obcane pracne vydreli, skasnul za totalne odflaklou praci. Tak to fakt ne... Jedina realna moznost co obcan muze udelat: nefinancovat to. Vidite-li jinou moznost, poradte.

Luk #4
Luk 25. červenec 2012 13:49

Jiná možnost samozřejmě existuje. Jít do politiky. Žvaněním se to neopraví, u voleb taky ne, protože není z čeho vybírat. Až budou mít lidi chuť s tím _doopravdy_ něco dělat (a tedy do té politiky půjdou - klidně stačí začít na komunální úrovni), teprve potom se může něco vyřešit. Dřív ne.

q #5
q 25. červenec 2012 17:54

to co pisete je dlouhodoba a narocna (nejen financne) zalezitost. Mezi tim jeste od vas (a nejen od vas) na tyto projekty odtece spousta penez.

Rover623 #6
Rover623 25. červenec 2012 20:26

To že je ATS-Telcom dlouhodobě napojená na politiky (v souvislosti s armádou se podezříval pan Kalousek, ale to bude jen jeden z mnoha) a že inkasuje zakázky na kdeco, bez výběrového řízení, případně i s ním, kdy prostě to výběrové řízení záhadně vyhraje, je skutečnost která je jasná každému kdo kdy něco pro státní správu dělal.

Je to prostě jedna z mnoha společností, které jsou napojené na státní aparát, inkasují zakázky ať už cestou výběrového řízení nebo bez (to je u nás u většiny projektů stejně jedno, vyhraje totiž předem vybraný dodavatel), inkasují za banální věci miliony a kvalita odvedené práce je dlouhodobě mizerná (troufám si tvrdit, že těch mizerných projektů které nakonec vyplavou na povrch je tak nanejvýš 10% ze všech).

V Česku bohužel extrémně přebujel klientelismus a co hůř, dohazovat různé kšeftíčky kamarádům je pro většinu lidí něco zcela normálního. Dokud zde bude převládat přesvědčení, že protekce a vybírání lidí (i firem) na základě známostí a nikoli schopností je něco zcela normálního, nemůžeme se divit, že to v politice vypadá stejně.

Bohužel, emigrace (jak psal pan "q") je v současné době jedinou možností. Česká společnost je totiž v současné době z větší části ukázkovým příkladem nezájmu a morálního úpadku s naprosto mizivou šancí na změnu. Čímž ovšem netvrdím, že je to v jiných státech lepší, v Anglii nebo v USA při vyslovení slova "soukromí" je na vás pohlíženo jako na někoho koho je nutné preventivně zavřít.

RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd
RSS 

Zprávičky

10 spotřebitelských trendů pro rok 2018

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 09:00

Sluchátka budeme nosit 24 hodin denně, i během spánku. Umělá inteligence bude vytvářet reklamy. Koli...

Více 0 komentářů

Apple poskytne investici 390 milionů USD firmě Finisar

ČTK , 14. prosinec 2017 08:00

Výrobce optických komponentů Finisar získá investici 390 milionů dolarů od firmy Apple....

Více 0 komentářů

Facebook se chystá danit příjmy z reklamy v jednotlivých zemích

ČTK , 14. prosinec 2017 08:00

Změna se má uskutečnit do poloviny roku 2019 a týkat se bude zhruba 30 zemí, kde má firma kanceláře....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

EP zamítl možnost přeshraničního vysílání on-line televizí

ČTK , 13. prosinec 2017 10:00

Komise navrhovala, aby u on-line televizního vysílání musel provozovatel řešit autorská práva pouze ...

Více 2 komentářů

Dvě americké firmy usilují o povolení bitcoinových ETF fondů

ČTK , 13. prosinec 2017 09:00

Fondy ETF se kupují a prodávají na klasické burze stejně jako akcie....

Více 0 komentářů

Firmy v Česku přišly kvůli podvodným e-mailům o miliony

ČTK , 13. prosinec 2017 08:00

Firmy v Česku čelí novému typu podvodu, účetní dostávají falešné e-maily od ředitelů s požadavkem na...

Více 4 komentářů

Atos chce koupit konkurenta Gemalto za 4,3 mld. eur

ČTK , 12. prosinec 2017 14:00

Gemalto patří mezi největší světové výrobce SIM karet a čipů do platebních karet...

Více 0 komentářů