Centrum kybernetické bezpečnosti v provozu nejdříve v roce 2016
Masivní útoky na odepření služby (DDoS), které trvaly větší část tohoto pracovního týdne, znovu připomenuly totální nepřipravenost České republiky efektivně kybernetickému nebezpečí čelit. Důkazem může být i to, že se teprve nyní, v době se značným časovým odstupem začala situací zabývat česká policie, rozvědka a kontrarozvědka (BIS a ÚZSI) ČR.
V současné době visí kybernetická bezpečnost státu v jakémsi vzduchoprázdnu, neboť není zcela jasné, zda li za ni nadále zodpovídá Ministerstvo vnitra, které mělo tuto kompetenci dříve, nebo NBÚ, který kompetenci po MVČR zdědil, ale v současné chvíli na zvládnutí úkolu nemá potřebné lidské kapacity.
Zatím nefunkční Národní centrum kybernetické bezpečnosti má ke dnešku devět zaměstnanců (pět úředníků a čtyři IT specialisty) a postupně nabírá další, jejich celkový konečný počet je plánován zhruba na třicet lidí.
Komentáře
