Kvůli zneužití dat uživatelů Facebooku chystá EK systémové řešení

ČTK , 06. duben 2018 08:00 0 komentářů
Rubriky: Security, Právo, Byznys

Lidé věnující se sběru dat mohli díky e-mailovým adresám a telefonním číslům získat jména osob a další osobní informace.

Zneužívání osobních dat uživatelů Facebooku a dalších sociálních sítí povede k systémovým změnám pravidel jejich fungování v evropských zemích. Vlády tlačí na zlepšení ochrany dat poté, co firma Facebook oznámila, že se do nepovolaných rukou mohly dostat citlivé údaje prakticky všech uživatelů. Podle české eurokomisařky Věry Jourové navrhne Evropská komise členským státům strategické řešení problému.

Facebook uvedl, že identita a další osobní údaje většiny z více než dvou miliard uživatelů se mohly dostat do nepovolaných rukou prostřednictvím vyhledávání osob pomocí e-mailu či telefonu. Funkce, kterou dosud Facebook umožňoval, je od středy zablokována.

Lidé věnující se sběru dat mohli díky e-mailovým adresám a telefonním číslům, které si mezi sebou hackeři vyměňují či které jsou na internetu dostupné, získat jména osob a další osobní informace, jako jsou místo bydliště či zaměstnání.

"Vzhledem k rozsahu a propracovanosti aktivity, kterou jsme zaznamenali, si myslíme, že veřejné profily většiny uživatelů facebooku mohly být takto prozkoumány," uvedl technologický ředitel podniku Mike Schroepfer.

Facebook se dostal do problémů již po březnovém zveřejnění informací o tom, že spolupracoval s firmou Cambridge Analytica, která získala data okolo 87 milionů jeho uživatelů a mohla je využít například v prezidentské volební kampani v USA. Podle Jourové jsou miliony těchto lidí v Evropě a Brusel hodlá aktivně hledat řešení situace.

Česká eurokomisařka se kvůli tomu písemně obrátila na provozní ředitelku společnosti Sheryl Sandbergovou, jejíž odpověď čeká v několika příštích dnech.

"Přerostlo nám to přes hlavu. Ale zároveň je to pro všechny zúčastněné důrazná lekce," řekla dnes ČTK Jourová. Podle ní musí v budoucnu sociální síť, pokud bude chtít data uživatelů předat třetí straně či jinak využít, požádat dotčené osoby o souhlas.

EU by měla podle Jourové zaujmout k vývoji jasný postoj a promyšleně koordinovat vše, co se týká ochrany dat. Evropská komise nyní zpracovává analýzy, zda nebyla v dění kolem facebooku a společností, jako je Cambridge Analytica, porušena například práva na ochranu spotřebitelů, zda se nejednalo o zavádějící reklamu, neférové obchodní praktiky či neférové obchodní podmínky.

Na vedení firmy Facebook tlačí i samotné evropské země. Německá ministryně spravedlnosti dnes oznámila, že se plánuje sejít se zástupci společnosti, aby hovořila o možných zlepšení ochrany osobních dat. "Nedělejme si iluze. Případ Cambridge Analytica nebude jediný a Facebook není jediný internetový gigant, u něhož k podobně pochybným případům došlo. Jde zřejmě jen o vrcholek ledovce," řekla podle agentury Reuters ministryně Katarina Barleyová.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?

Pavel Houser , 04. duben 2018 11:30

Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik...

VíceRSS 

Zprávičky

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 0 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 2 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů

Arbes převzal slovenský Finamis a posiluje v oblasti řešení pro kapitálové trhy

ITBiz.cz , 18. duben 2018 16:30

Arbes Technologies za nezveřejněnou sumu získala majoritní podíl ve slovenské společnosti Finamis, k...

Více 0 komentářů