Telefónica radí, jak zajistit přežití modemu za letních bouřek
V natolik bouřlivém období, jaké způsobují tlakové rozdíly těchto teplých měsíců, dostává rozvodová síť a s ní i domácí elektrospotřebiče pěkně zabrat. O2 v tomto období zaznamenala rychlý růst počtu reklamací modemů pro pevný internet z důvodu jejich poškození, jehož pravděpodobnou příčinou je přepětí vzniklé bleskem. Společnost se proto rozhodla pro malou osvětu.
Průměrně má blesk, který trvá zpravidla čtvrtinu vteřiny, proud 30 tisíc Amper (30 kA) - jde o tzv. negativní blesk, kdy dochází k vybití negativního náboje z mraku. Negativních blesků je naprostá většina - zhruba 95 procent. Zbytek tvoří pozitivní blesky, tedy vybití pozitivního náboje z mraku do země. Pozitivní blesky bývají přibližně šesti až desetinásobně silnější (průměrně 300 kA) a trvají až desetkrát déle a mohou udeřit i několik kilometrů od mraku. Ničivou sílu ale mají oba typy blesků.
Úder blesku může způsobit ve všech vedeních v dosahu nebezpečná přepětí, tedy impulsy o napětí až několika desítek tisíc voltů, která trvají přibližně tisícinu vteřiny. Tato přepětí mohou poškodit všechna elektronická zařízení připojená k zasaženému vedení, někdy dokonce způsobují i požár. Nebezpečná přepětí mohou vzniknout nejen kvůli blesku.
Přepěťová ochrana se dá pořídit za několik set korun a ušetří majiteli výrazně vyšší škody na elektrických či elektronických zařízeních, takže ji lze rozhodně doporučit. Pro ochranu telefonního vedení mívají vybrané přepěťové ochrany i konektory pro připojení telefonních kabelů, některé chrání i ethernetové spojení. Ochranu před přepětím zajistí také většina záložních napájecích zdrojů, mnohé z nich kromě ochrany elektrického vedení nabízejí také ochranu ethernetu a telefonního vedení.
Komentáře

Stačí se podívat na jakýkoli test přepěťových ochran a velmi rychle zjistíte, že 95% všech těch zásuvek jsou šmejdy, které v lepším případě fungují velmi proměnlivě (vypínají si jak chtějí) a navíc každý elektrikář vám řekne, že pokud někde kolem vás udeří blesk, tahle sranda vás nezachrání.
V tom horším případě jsou přímo tyto ochrany zdrojem nežádoucích pulsů v síti nebo mohou být sami příčinou požáru. Moje zkušenosti z desktopů jsou takové, že počítače zapojené do těchto zásuvek mají v průměru životnost kolem 2 let, pak se odporoučí deska
V sídle PRE je (nebo tam alespoň kdysi byla) pěkná výstavka vyhořelých přepěťovek (většinou bezejmenných polských, občas nějaký Belkin a Eaton). Ale pořád myslím, že to nějaký smysl má, je to další stupeň k přepěťové ochraně na hlavním jističi v baráku a na pojistkách u bytů. Asi je potřeba trochu vybírat a neobracet každou korunu :-)
Přesně tak - přepěťová ochrana staveb by měla být alespoň třístupňová, protože jinak jsou ty zásuvkové ochrany k ničemu - nezachrání prakticky nic. A další věc je to, že prostřelená přepěťovka se musí co nejdříve vyměnit, nejlépe před další bouřkou.
Na telefonní rozvody se dají nasadit přepěťové ochrany, účelné jsou zejména tam, kde je nadzemní vedení. Ovšem jiná věc je jejich chování na xDSL lince, kdy může ovlivnit kvalitu přenosu a tím i rychlost internetu.
Nejjistější ochrana? - odpojit zařízení a jít si číst nebo spát :)
Ano, to mě trochu zaráží. Jsme vážně tak závislí, že vypnout PC a vytáhnout ho ze zásuvky, tedy tak, jak jsme to dělali už kdysi před spoustou let (no fajn, je mi 22, takže taková spousta let to zas není :-D) už nepřipadá v úvahu? :)