Tieto stále nabírá lidi, v Ostravě a Brně už jich má přes 2500

ČTK , 06. prosinec 2017 08:00 0 komentářů
Rubriky: České IT, Byznys

S dalším nabíráním zaměstnanců počítá i v příštím roce.

Společnost Tieto, která je největším severoevropským dodavatelem informačních technologií, zvýšila letos v Česku počet svých zaměstnanců o 150 a aktuálně zaměstnává 2400 pracovníků v Ostravě a 120 v Brně. S dalším nabíráním zaměstnanců počítá i v příštím roce. Zástupci společnosti Tieto to dnes řekli v Ostravě novinářům.

Firma letos přijala nebo ještě nabere celkem 450 lidí a zhruba stejný počet plánuje na příští rok. Zhruba 7,7 procenta zaměstnanců ale firmu opustilo. "Běžná fluktuace na IT trhu v České republice je kolem 12 procent. To znamená, u nás je nižší, než je běžné," řekl generální ředitel ostravské pobočky společnosti Tieto Petr Lukasík.

Personální ředitelka Jana Krajcarová řekla, že v českém Tietu pracuje 14 procent cizinců. Je mezi nimi hodně lidí ze Slovenska, Polska a Skandinávie, ale i pracovníci z exotičtějších zemí, jako jsou Austrálie, Mexiko, Kazachstán, Kolumbie nebo Izrael. Firma potřebuje stále nové lidi a v regionu už je problém je sehnat, chce je proto hledat i v jiných částech republiky.

"Pořád primárně bereme lidi z regionu. To znamená, jestliže jsme nabrali 450 lidí, drtivá většina z toho, řekl bych přes 90 procent, bude z tohoto regionu," řekl Lukasík. Jsou ale i některé specializace, které se podle něj v regionu nevyskytují, a firma tak hledá pracovníky v jiných městech. "V tuto chvíli máme více lidí z Brna," doplnil Lukasík.

Tieto dlouhodobě spolupracuje se středními i vysokými školami a připravuje studenty na to, aby v budoucnu mohli být jejími zaměstnanci. Nově se ale zaměřila i na jedenáctileté žáky základních škol a víceletých gymnázií.

"Spustili jsme nové projekty, konkrétně Future of Work, jakási budoucnost práce, jak bude vypadat za nějakých deset, 15, 20 let svět, že zhruba 70 procent dětí bude pracovat v pozicích, které dnes ještě neexistují," řekl Lukasík.

Cílem je děti připravit na budoucí vývoj. "Bavíme se o tom, co by všechno děti měly dělat, že vlastně to není o tom, znát jednu konkrétní věc perfektně, protože ona nemusí být za těch 20 let potřeba. Je to mnohem víc o tom přizpůsobit se, umět kriticky myslet, uvažovat nad tím a mít velkou kreativitu," řekl ředitel.

Dalším projektem pro žáky jsou Nerďáci. "Snažíme se dětem pomoct realizovat jejich nápady. Ty nápady můžou být v oblasti softwaru, různých aplikací, her, ale i úplně mimo IT. Cílem je připravit jim podmínky, aby si ty nápady mohly vyzkoušet," řekl Lukasík.

Tieto má ve školách i výuku pro učitele. Zájem škol o programy je podle Lukasíka velký. "Vnímám to tak, že je to naše povinnost školám pomoct a je to i náš zájem, aby tady byli za deset 15 let lidi, kteří jsou v této oblasti zaměstnatelní. Už dnes není jednoduché nabírat lidi, za 15 let to může být ještě horší," řekl Lukasík. S programy pro školy začalo Tieto na Ostravsku, ale chce je rozšířit na celý Moravskoslezský kraj.

Tieto pracuje pro soukromý i veřejný sektor a také vyvíjí produkty v oblasti komunikace a moderních technologií. Má sídlo v Helsinkách a tržby 1,7 miliardy eur (téměř 46 miliard korun). Ve více než 20 zemích zaměstnává 13.000 lidí.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd

RSS 

Zprávičky

Rozhodnutí ÚS o odložení EET může vést k žalobám na stát

ČTK , 16. prosinec 2017 09:00

Tisíce a možná desítky tisíc podnikatelů a zástupců různých profesí se na třetí a čtvrtou vlnu EET u...

Více 0 komentářů

E-shopy vyjmutí plateb kartou z EET vítají, přišlo prý ale pozdě

ČTK , 16. prosinec 2017 08:00

Podle ministerstva financí ze zrušení povinnosti evidovat platby kartou pro poplatníky nevyplývá nut...

Více 0 komentářů

Nové Embarcadero RAD Studio obsahuje i licenci pro aplikační server

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 10:00

Vývojové prostředí nabízí i nové prvky knihovny vizuálních komponent a nové možnosti grafického uživ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Botnet Necurs se vrátil a šíří nový ransomware

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 09:00

V listopadu došlo k oživení botnetu Necurs v souvislosti s distribucí nového ransomwaru Scarab. ...

Více 0 komentářů

Jižní Korea zvažuje, že zdaní obchody s bitcoinem

ČTK , 15. prosinec 2017 08:00

Vláda se obává dopadů, které s sebou může přinést náhlý cenový propad kryptoměn....

Více 0 komentářů

O2 v dalších dvou letech vykoupí až 1,25 % vlastních akcií

ČTK , 14. prosinec 2017 10:00

Cílem nového programu je optimalizace kapitálové struktury, uvedla firma....

Více 0 komentářů

10 spotřebitelských trendů pro rok 2018

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 09:00

Sluchátka budeme nosit 24 hodin denně, i během spánku. Umělá inteligence bude vytvářet reklamy. Koli...

Více 0 komentářů