Tieto stále nabírá lidi, v Ostravě a Brně už jich má přes 2500

ČTK , 06. prosinec 2017 08:00 0 komentářů
Rubriky: České IT, Byznys

S dalším nabíráním zaměstnanců počítá i v příštím roce.

Společnost Tieto, která je největším severoevropským dodavatelem informačních technologií, zvýšila letos v Česku počet svých zaměstnanců o 150 a aktuálně zaměstnává 2400 pracovníků v Ostravě a 120 v Brně. S dalším nabíráním zaměstnanců počítá i v příštím roce. Zástupci společnosti Tieto to dnes řekli v Ostravě novinářům.

Firma letos přijala nebo ještě nabere celkem 450 lidí a zhruba stejný počet plánuje na příští rok. Zhruba 7,7 procenta zaměstnanců ale firmu opustilo. "Běžná fluktuace na IT trhu v České republice je kolem 12 procent. To znamená, u nás je nižší, než je běžné," řekl generální ředitel ostravské pobočky společnosti Tieto Petr Lukasík.

Personální ředitelka Jana Krajcarová řekla, že v českém Tietu pracuje 14 procent cizinců. Je mezi nimi hodně lidí ze Slovenska, Polska a Skandinávie, ale i pracovníci z exotičtějších zemí, jako jsou Austrálie, Mexiko, Kazachstán, Kolumbie nebo Izrael. Firma potřebuje stále nové lidi a v regionu už je problém je sehnat, chce je proto hledat i v jiných částech republiky.

"Pořád primárně bereme lidi z regionu. To znamená, jestliže jsme nabrali 450 lidí, drtivá většina z toho, řekl bych přes 90 procent, bude z tohoto regionu," řekl Lukasík. Jsou ale i některé specializace, které se podle něj v regionu nevyskytují, a firma tak hledá pracovníky v jiných městech. "V tuto chvíli máme více lidí z Brna," doplnil Lukasík.

Tieto dlouhodobě spolupracuje se středními i vysokými školami a připravuje studenty na to, aby v budoucnu mohli být jejími zaměstnanci. Nově se ale zaměřila i na jedenáctileté žáky základních škol a víceletých gymnázií.

"Spustili jsme nové projekty, konkrétně Future of Work, jakási budoucnost práce, jak bude vypadat za nějakých deset, 15, 20 let svět, že zhruba 70 procent dětí bude pracovat v pozicích, které dnes ještě neexistují," řekl Lukasík.

Cílem je děti připravit na budoucí vývoj. "Bavíme se o tom, co by všechno děti měly dělat, že vlastně to není o tom, znát jednu konkrétní věc perfektně, protože ona nemusí být za těch 20 let potřeba. Je to mnohem víc o tom přizpůsobit se, umět kriticky myslet, uvažovat nad tím a mít velkou kreativitu," řekl ředitel.

Dalším projektem pro žáky jsou Nerďáci. "Snažíme se dětem pomoct realizovat jejich nápady. Ty nápady můžou být v oblasti softwaru, různých aplikací, her, ale i úplně mimo IT. Cílem je připravit jim podmínky, aby si ty nápady mohly vyzkoušet," řekl Lukasík.

Tieto má ve školách i výuku pro učitele. Zájem škol o programy je podle Lukasíka velký. "Vnímám to tak, že je to naše povinnost školám pomoct a je to i náš zájem, aby tady byli za deset 15 let lidi, kteří jsou v této oblasti zaměstnatelní. Už dnes není jednoduché nabírat lidi, za 15 let to může být ještě horší," řekl Lukasík. S programy pro školy začalo Tieto na Ostravsku, ale chce je rozšířit na celý Moravskoslezský kraj.

Tieto pracuje pro soukromý i veřejný sektor a také vyvíjí produkty v oblasti komunikace a moderních technologií. Má sídlo v Helsinkách a tržby 1,7 miliardy eur (téměř 46 miliard korun). Ve více než 20 zemích zaměstnává 13.000 lidí.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Zpoždění letadel i přežití pacientů: Jak to ten Google dělá?

Pavel Houser , 17. březen 2018 12:00

Bez dalších podrobností Google před časem oznámil, že v rámci služby Letenky dokáže odhadovat zpoždě...

VíceRSS 

Zprávičky

Salesforce.com koupí za 6,5 miliardy dolarů MuleSoft

ČTK , 22. březen 2018 09:00

MuleSoft dodává software, který poskytuje podnikům nástroj na automatickou integraci aplikací....

Více 0 komentářů

Amazon překonal v tržní kapitalizaci Alphabet

ČTK , 22. březen 2018 08:00

Za poslední rok akcie Amazonu stouply o 81 %. ...

Více 0 komentářů

Levné telefony volaly potají do ciziny

Pavel Houser , 21. březen 2018 17:34

Českou republikou se začal šířit nový fenomén: Zavirované telefony z výroby bez vědomí majitelů vytá...

Více 0 komentářů

Kalendář

19. 03.

22. 03.
IBM Think 2018
20. 03.

23. 03.
Amper 2018
06. 04.

08. 04.
CEEhacks Smart Mobility Hackathon Prague 2018

Starší zprávičky

PPF koupila aktiva Telenoru ve čtyřech zemích za 71 miliard Kč (aktualizace)

ČTK , 21. březen 2018 12:34

Telenor v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku poskytuje služby více než 9 milionům klientů....

Více 0 komentářů

Rychlonabíjení pomůže k rozšíření elektrobusů

ČTK , 21. březen 2018 10:00

Elektrobusy s velkými bateriemi mají problémy s údržbou a váhou, Navíc nevydrží jezdit celý den. ...

Více 1 komentářů

ČOI: V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů

ČTK , 21. březen 2018 09:00

Loni obchodní inspekce zjistila při kontrolách e-shopů pochybení v 88 % případů....

Více 0 komentářů

Elektrotechnický průmysl se v ČR rozvíjí, není ale dost zaměstnanců

ČTK , 21. březen 2018 08:00

Obor stejně jako česká ekonomika roste - rychleji, než je evropský průměr....

Více 0 komentářů