6 klíčových důvodů proč jdou nejspíš Microsoft Windows 7 na odbyt tak dobře

Windows

Po půl roce od uvedení aspirují Windows 7 se 100 miliony licencí na titul nejprodávanější desktopový operační systém v historii a lze očekávat obdobnou dynamiku růstu i nadále. Jak si povedou paralelní vývojové větvě, tedy průmyslová Windows Embedded Standard 7 a Windows phone 7, si zatím troufne odhadnout maximálně kartářka zpražské Národní třídy, přesto je to enormní úspěch. Microsoft až na výjimky (herní a HW divize) není zrovna love brand, co tedy za raketovým startem stojí?

Již dnes je jasné, že se Windows 7 zapíší do historie jako nejúspěšnější operační systém Microsoftu poslední dekády a možná vůbec celé historie společnosti. Snad na žádný jiný nejkonzervativnější část trhu, kterou tvoří firemní segment, nepřecházela tak rychle. Po fiasku, které znamenaly Visty (zejména) ve firemním segmentu, to působí jako malý zázrak a velké vítězství Microsoftu, který již začínal být pod konkurenčním tlakem i na této své téměř výsostné půdě.

1. Inteligentní marketing

Namísto toho, že by se společnost zaměřila na koncové uživatele a na image systému, který by se všemožnými i nemožnými prostředky snažila odlišit od Vist, orientovala se prostě po vzoru starší tradice na prosté vyjmenování schopností systému. Lví podíl na tom určitě mají i nativní vlastnosti systému, který je oproti předchozí verzi orientován mnohem více funkčně, než na vizuální dojem. Nad Windows 7 sice neřeknete Wow!, ale můžete na nich relativně bezpečně a v klidu (bez enormního množství pádů) pracovat. Wow.

2. Prodejci jej plně podporují

Je veřejným tajemstvím, že valnou část prodejů Windows mají na svědomí OEM instalace na nových počítačích. Důvod, proč tento „trik“ u Vist nefungoval, byla kombinace dvou vražedných faktorů – obliby Windows XP a fakt, že společnost pod tlakem povolila velkým prodejcům možnost nabídnout u svých OEM instalací downgrade. Dell, HP i další dodavatelé PC pro firemní klientelu pak způsobili masivní emisi počítačů na kterých běžely z Vist downgadované Windows XP. Tentokrát se nic podobného nekonalo a prodejci systém nezatížený špatnou pověstí plně podporují.

3. Víra i hory přenáší

S předchozím důvodem úzce souvisí ještě jiný faktor, prodejci jsou tak trochu: „Kam vítr tam plášť,“ a tak zapůsobilo i to, že konzumenti systém aktivně vyhledávají. Jde o celkem logickou volbu. Systém je stabilní, rychlejší než Visty a měl by být bezpečný. Vzhledem k tomu, že je nový, bude mít lepší a delší podporu, než starší verze Windows. Pokud nemá zákazník nějaký osobní vážný důvod k přechodu na Linux či Mac OS X, jsou pro něj nejnovější Windows jasná volba. Více například v článku „ Zlom: Téměř padesát procent uživatelů Windows 7 se k systému dostalo upgradem„.

4. Nechtěná pomoc Vist

Zde je těch důvodů hned několik. Poprvé v historii je novější systém rychlejší než předchozí, pro majitele Vist, ale i rychle stárnoucích Windows XP (Windows 7 obsahují oproti Vistám Windows XP Mode) tedy vážný důvod k zamyšlení.

Další důvod je nasnadě, pro koncové uživatele možná drobnost, ale pro firemní segment killer funkce, systém je dostatečně robustní a bezpečný již ve své základní verzi – tedy před vydáním service packu.

5. Zatím chyběli tržní vyzyvatelé

Ač to tak na první pohled nemusí působit, chybí konkurence. Mac OS X navzdory tradičním popichujícím reklamám, ve kterých se Apple snaží poukázat na výhody své platformy oproti „PC s Windows“ oslovují oba hráči zcela rozdílné segmenty trhu. Jinými slovy srovnávají nesrovnatelné. Potenciální hrozbou by mohl být Web-based OS od Google – Chrome OS, který by se letos měl poprvé objevit jako alternativní systém na některých Netboocích. Oproti tomu má dnes ale Microsoft docela slušný náskok.

6. Byznys segment obchází okolo

První bašta (konzumentský segment a malé firmy) je dobytá, rozhodující teď bude zbytek firemního trhu. Z mnoha historických důvodů (dlouhá existence systému na trhu, špatná pověst Vist, relativně vysoká spolehlivost) zde existuje extrémně veliké množství společností, které na svých desktopech provozují Windows XP (většinou v kombinaci s Windows 2003, 2008 servery). Toto řešení začíná pomalu ale jistě nebezpečně zasmrádat, podpora (pro verzi Windows XP s aktualizací Service Pack 2) mu končí 13. července 2010. Pro firmy by to měl být impuls k přechodu, uvidíme, zdali ho využijí k upgrade, nebo spíše k optoutu. Osobně ale vidím jako pravděpodobnější první možnost. Popularita v oblasti systémů mezi koncovými uživateli tlačí byznys. Firmy a další významné instituce jsou nuceny módní vlnu následovat.

Exit mobile version