7 hlavních hrozeb pro byznys Apple

Apple

Není pochyb, že Apple prožívá své zlaté časy. Není to tak dávno, co se dostal mezi 3 nejcennější značky světa, a ambice má nepochybně ještě vyšší. Jedna z nejúspěšnějších značek technologického průmyslu ovšem v takovéto situaci nebyla vždycky, zažila již časy, kdy jí bylo pořádně úzko. Může se ta doba vrátit?


Jak šel čas s počítači iMac

Masový úspěch Apple nepřinesl Macintosh (dnes iMac), ale sada zdánlivě nenápadných mobilních (UbiComputing) zařízení. Značka tak ponejvíce získala na ceně až v posledních letech, kdy na svět přišly platformy jako iPod, iPhone nebo iPad. To je asi také největší slabina Apple a konkurence to dobře ví. Jak vypadají konkurenční zbraně, pomocí kterých by některé společnosti (Google, Microsoft, HP, Dell) rády vrátily Apple o několik let zpátky?

1. HP Slate

Tak trochu divoká karta ve hře, která by mohla vyjít. Miniaturní tablet byl začátkem roku představen na technologickém veletrhu CES a jeho vypuštění na trh se plánuje co nevidět. Není náhodou, že výrobek pohánějí Windows 7 s plně přizpůsobeným dotykovým uživatelským rozhraním. Tablet byl vyvíjen celých 5 let a iPadu není zrovna nepodobný. Jeho největší konkurenční výhodou je, že se vlastně jedná o klasický plnohodnotný počítač.

2. Google Chrome OS

Google Chrome OS je asi nejočekávanější aplikace tohoto roku. Rychlý a jednoduše ovladatelný web-based systém právě pro Ubipersvazive/ Computing, tedy opět pro různé přechodové formy mezi klasickým PC a mobilním telefonem. Velký důraz je kladen také na integraci a využití online aplikací. Chrome OS tak bude naplno využívat všech možností cloud computingu, které jsou každým dnem mocnější a použitelnější. Právě díky posunu vůči cloud-computingu budou všechna uživatelská data ukládaná online. Pevný disk v počítači tak bude sloužit jen jako cache pro rychlejší práci. A navíc všechno v cloudu, podle konceptu, který zástupci Googlu představili, by také mělo být možné se přihlásit na vlastní účet z jakéhokoliv počítače s nainstalovaným Chrome OS. Během několika vteřin by tak uživatel měl k dispozici své osobní prostředí se svými daty. Pokud nějaká společnost chce a zároveň může zasadit Applu drtivý úder, je to právě Google.

3. Microsoft Kim, ehm, Kin

Dlouho očekávaný chytrý telefon od Microsoftu se silným napojením na sociální sítě a daty v cloudu – před pár lety nemyslitelné. Telefony budou hned na úvodní obrazovce poskytovat aktuální informace ze sociálních sítí, jako je Facebook, MySpace, nebo Twitter. Do cloudu mají být ukládána všechna data, se kterými telefon pracuje, kromě operačního systému samotného. I při ztrátě nebo zničení zařízení tak uživatelé budou mít k dispozici adresář, kalendář, poznámky, všechny SMS zprávy, nebo i historii hovorů. Zařízení jsou vybavena dotykovým displejem, model Kin Two dokonce i plnohodnotnou qwerty klávesnicí a fotoaparátem kombinovaným s videokamerou schopnou pořizovat záznamy v HD rozlišení. Obě zařízení mají mít integrovaný také multimediální přehrávač Zune, který Microsoft vyrábí.


Google Android

4. Windows Phone 7

Je jasné, na jaké zákazníky Windows Phone 7 Series míří, narozdíl od předchozích systémů to rozhodně není primárně byznys klientela. Změnu filozofie asi nejlépe ilustruje úvodní obrazovka telefonu. Seriozní statické ikonky byly nahrazeny „živými panely“, které zobrazují aktuální informace ze zdrojů, které si uživatel nastaví. Typické použití zahrnuje vytvoření „živých panelů“ pro blízké přátele. Panel s takovým nastavením pak dynamicky zobrazuje nejnovější aktualizace stavů zvoleného přítele v různých sociálních sítích. Neomezuje se přitom na text, ale ukáže i náhled obrázků. Stejným způsobem je možné přijímat i dynamické informace, které se týkají práce. Všechny telefony z řady Windows Phone 7 Series jsou také úzce provázány s vyhledávačem Bing. Výsledky vyhledávání budou upřesňovat specifická pravidla spojená s tím, jak uživatel se svým zařízením pracuje.

5. Steve Jobs

Ano, je to překvapivé, ale je to tak, největší hrozbou pro Apple je jeho největší hvězda a spoluzakladatel, respektive jeho zdravotní stav. Před časem se to pěkně ukázalo v momentě, kdy Google News zaindexoval jeho předčasně vydaný nekrolog, akcie společnosti zažily velmi perný den. Není pro Apple hrozbou, že jde přes její právní status stále o firmu jednoho muže?

6. Google Android OS

Android má rozhodně velký potenciál, ale jeho uvedení na trh přineslo spíše rozpaky. V první fázi se tak jednalo spíše o hračku pro geeky. Dnes má již měřitelný podíl na trhu, který může Google podpořit z mnoha stran (aplikace, online služby, NexusOne). Ne náhodou se na mnoha telefonech Android jeví jako přímá alternativa k iPhone.

7. Útok z nečekané strany

Část úspěchu Apple nepochybně stojí na originálním a vysoce estetickém designu. Na stejnou strunu ale dnes hrají i další hráči. Z hi-endových koncových produktů jsou to hlavně HP a Dell, z low-endu pak například asijský Asus, do budoucna bude čím dál tím těžší udržet se v této oblasti krok před konkurencí.

Samostatnou kapitolu tvoří soudní spory Apple (Nokia versus Apple: Patentový spor se může táhnout i roky, Apple vyhlašuje válku, žaluje tchajwanského výrobce telefonů HTC), ale těmi se budeme zabývat zase až někdy jindy.

Exit mobile version