
Průzkum: Nabídka elektronických knih se kontinuálně zvyšuje a zájem ze strany českých uživatelů o ně rozhodně je. Širší rozšíření čteček můžeme ale očekávat až se zlevněním těchto přístrojů. • Symantec: Spammeři vůbec poprvé vytvořili své vlastní podvodné služby na zkracování URL adres. • Týdenní revize dění na ITBiz.cz.

Zájemci o e-knihy vzhlíží snížení jejich cen
Potenciální zákazníci čekají podle průzkumu agentury Mediaresearch na snížení cen elektronických knih a čteček. V současných cenových relacích jsou pro ně poměrně nedostupné.
Lidé jsou v současnosti ochotni dát za čtečku tisíc korun, přinejlepším tisíce tři. E-knihy očekávají čtenáři třikrát levnější než jejich papírové verze. Rozšíření čtecích zařízení naráží mimo jiné na čtenářské zvyky. V budoucnu ho může komplikovat i nekompatibilita čtecích formátů a programů, problematika autorských práv či nedostupnost kvalitních e-knih.
Zařízení na čtení elektronických knih se postupně etablují v portfoliu zajímavých technických hraček. Zároveň roste i mediální pozornost věnovaná elektronickému inkoustu, a tím i informovanost veřejnosti.
Na postoj k těmto zařízením má pak velký vliv doporučení známých, kteří mají s elektronickým čtením vlastní zkušenosti. Z výzkumu dále vyplynulo, že zhruba pětina respondentů (internetová populace 15+, vzorek 977 lidí) uvažuje o koupi čtečky v horizontu jednoho roku, dalších deset procent uvažuje spíše jen o tabletu.
Paralelně se zlepšuje nabídka těchto zařízení v obchodech s elektronikou, a to jak produktová, tak i cenová. Přesto se stále jedná o relativně drahé zařízení – zvláště pokud zvažujeme i tablet, jehož všestrannost vyhovuje více zejména nejmladší generaci. Na základě výsledků výzkumu očekáváme případné masové rozšíření až se znatelným zlevněním těchto přístrojů.
Výzkum internetové populace totiž prokazuje poměrně nízká cenová očekávání u elektronických knih a jejich čteček. Tištěná publikace v ceně 300 Kč by v elektronické formě měla stát maximálně sto korun. Za čtečku by pak lidé byli ochotni dát tak tisícovku, přinejlepším tisíce tři.
Další rozšíření elektronických knih a čteček by mohla komplikovat i nekompatibilita formátů a programů, jejichž pomocí se text převádí do čtečky konkrétního výrobce. “Zajímavá bude i problematika autorských práv. I když běžný uživatel je, pokud nebude muset, moc řešit nebude,“ myslí si Alena Ivánková z Mediaresearch.
Co jej podle ní ale naopak bude zajímat, je široká nabídka elektronických knih, nejlépe v kvalitní češtině a grafice. Zde záleží na iniciativě a proaktivitě vydavatelství, která mohou zareagovat nebo trh brzdit.
Spammeři mají služby na zkracování URL

Symantec představil výsledky květnové zprávy MessageLabs Intelligence Report. Z analýzy vyplývá, že spammeři vůbec poprvé vytvořili své vlastné podvodné služby na zkracování URL adres, které přesměrovávají na podvodné weby.
Tým MessageLabs Intelligence upozorňoval na tento trend již ve své Bezpečnostní předpovědi pro rok 2011. Nová technika vedla ke zvýšení objemu spamu během května o 2,9 %, což představuje očekávaný nárůst po odstavení botnetu Rustock v březnu tohoto roku.
„Po velmi úspěšném nástupu URL zkratek v sociálních sítích objevili teď jejich kouzlo i spammeři. Pro zvýšení účinnosti a obtížnější odhalení navíc spustili provoz vlastních služeb pro poskytování URL zkratek. Plánovali to dlouho dopředu a rychle tím dohání pokles objemu spamu po nuceném odstavení velkého zdroje – sítě Rustock,“ říká Jakub Jiříček, bezpečnostní konzultant společnosti Symantec.
Další nejdůležitější informace ve zprávě:
Nevyžádaná pošta: V květnu 2011 vzrostl globální podíl nevyžádané pošty v e-mailovém provozu z nových a dříve neznámých závadných zdrojů na 75,8 % (1 z 1,32 e-mailů), což je nárůst oproti dubnu o 2,9 %.
Viry: Globální podíl e-mailů napadených virem v e-mailovém provozu z nových a dříve neznámých závadných zdrojů byl v květnu 1 z 222,3 e-mailů (0,450 %), což je od dubna pokles o 0,143 %.
Hrozby vůči koncovým bodům: Nejčastěji zablokovaným škodlivým kódem, který se zaměřoval na koncová zařízení byl v květnu červ W32.Ramnit!html, která se šířop prostřednictvím přenosných disků a infikoval spustitelné soubory.
Phishing: V květnu byla aktivita phishingu 1 z 286,7 e-mailů (0,349 %), což je oproti dubnu pokles o 0,06 %.
Zabezpečení webu: Tým MessageLabs Intelligence identifikoval také každý den v průměru 3142 webových serverů, které byly hostiteli škodlivého kódu a jiných potenciálně nežádoucích programů, jako je spyware a adware, což je od dubna nárůst o 30,4 %.
Analýza činností zaměřených na zabezpečení webu ukazuje, že 36,8 % nebezpečných domén blokovaných v květnu byly nové domény, což je od dubna nárůst o 3,8 %. 24,6 % veškerého webového škodlivého kódu zablokovaného v květnu byl nový škodlivý kód, což je od minulého měsíce nárůst o 2,1 %.
Týdenní review

Na úvod týdne vyšel na ITBiz.cz článek o kanceláři v cloudu. Mobilní kancelář, to bylo jedno z nejznámějších marketingových hesel konce minulého století, kdy se objevily první aspoň trochu rychlé mobilní datové služby.
Díky cloudu totiž můžete plnohodnotně pracovat z libovolného počítače a velkou část funkcí obsloužíte i přímo z chytrého telefonu. Cloud také zajistí, že doma, v kanceláři nebo třeba na hotelovém počítači budete mít vždy ta samá data.
Následující příspěvek se věnoval možnostem monetizace software a dat. Bohatství je v datech, ne v prodeji softwaru, tvrdí specialista na open source Matt Asay. Spoléhat nelze ani na příjmy z podpory a služeb. Má pravdu? Dostanou se dodavatelé softwaru na úroveň médií a reklamních agentur?
Ve středeční personální rubrice jsme informovali o personálních změnách u internetové společnosti Internet Retail.
{seealso}
V článku o coachingu se dozvíme informace o tom, že koučovacích firem nalezneme sice na českém trhu přehršel, podobně jako některé konzultační společnosti nabízejí trochu neprůhledné služby za zdánlivě přemrštěné ceny. Kdy se ale koučink zaměstnanců skutečně vyplatí?.