• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Bezpečnostní přehled: Vliv antivirů na výkon a květnové záplaty Microsoftu

Pavel Houser
15. 5. 2013
| Články

Jak různé antiviry ovlivňují rychlost systému? Jak hacknout účet na Facebook přes Hotmail. Květnové záplaty Microsoftu. Test antivirů pro Android. Mobily jsou prý bezpečnější než PC. Následuje pravidelný bezpečnostní přehled vytvářený především podle webů ZDNet, CNet, The Register a HelpNet Security.

Microsoft vydal provizorní opravu (typu one-click fix), která by měla pomoci obejít/zmírnit problém v Internet Exploreru 8 (viz také minulý bezpečnostní přehled. Zranitelnost se rychle dostala do sad útočných exploitů. Jinak Microsoft pochopitelně doporučil uživatelům přejít na vyšší verzi MSIE, ty však už nejsou k dispozici pro Windows XP.

Květnové záplaty Microsoftu by měly tento problém ovšem řešit i samy o sobě (záplata byla tedy vyvinuta už cca 2 týdny od objevu zranitelnosti). Microsoft opravuje celkem 33 chyb, jimž odpovídá 10 bulletinů zabezpečení. 2 z nich jsou označeny jako kritické, zbylé jako důležité. Kritické záplaty se vztahují k Internet Exploreru; kromě výše zmiňované nedávno objevené chyby Microsoft rovněž zalátal díru, která vedla ke kompromitaci prohlížeče na letošní soutěži Pwn2Own/CanSecWest. Zatímco první zranitelnost se týká pouze MSIE 8, zde je oprava určena pro všechny verze prohlížeče.

Z bulletinů, které nejsou nálepkovány jako kritické, se doporučuje věnovat pozornost záplatě pro MS Office, protože i zde může při otevření dokumentu dojít ke vzdálenému spuštění kódu. Opravy jsou určeny i pro OS Windows, MS Lunx, Windows Essentials a framework .Net. Zde mají hrozit útoky na odepření služby, přístup k citlivým informacím nebo zvýšení uživatelských oprávnění.

Současně s Microsoftem vydala opravy i Adobe – aktualizovat je třeba Reader/plný Acrobat, tentokrát ale také vývojový nástroj Cold Fusion (zranitelnost CVE-2013-3336 umožňuje neoprávněný přístup k datům na serveru).

Výkonný ředitel Google Eric Schmidt prohlásil, že uživatelé by se v souvislosti s chytrými brýlemi Google Glass neměli obávat „dohledu Velkého bratra“. Podle něj si v konkurenčním prostředí firmy nemohou dovolit popouzet své zákazníky sbíráním příliš mnoha dat, navíc neustálé sledování je „špatný obchod“, záplava takto získaných údajů by pro přesnější cílení reklamy už prý nepředstavovala dostatečný přínos.

Výzkumníci z Rutgers University v Newarku (New Jersey) ukázali, jak lze pomocí expirovaných účtů na Hotmailu získat přístup k účtu na Facebooku. Microsoft ruší e-mailové účty na Hotmailu po 270 dnech bez aktivity uživatele, stejně tak je ale může poskytnout dalším zájemcům. Facebook přitom používá e-mailovou adresu jako přihlašovací jméno. Nový vlastník účtu Hotmailu může požádat Facebook o reset „zapomenutého“ hesla a nové mu přijde e-mailem, načež zcela ovládne příslušný účet.

Výzkumníci také ukázali, že prošlé účty na Hotmailu/Windows Live lze navíc zkoušet hromadně zjišťovat pomocí automatických nástrojů – byť útočník musí vzít zavděk tím, co je k dispozici, kompromitovaný facebookový účet se pro šíření spamu, linků na škodlivé weby či jiné podvody dá využít dobře. Podle vědců by Facebook měl změnit způsob generování nového hesla při jeho zapomenutí.

V Apple AppStore/iTunes byl ve hře Simply Find It detekován malware, příslušný trojský kůň však podle všeho není funkční a nepředstavuje tedy hrozbu.

Ředitel společnosti Entrust Bill Conner tvrdí, že mobilní zařízení nemusí představovat slabé místo zabezpečení, ale mohou být naopak bezpečnější než klasické PC. Přitom se odvolává mj. na studii Forrester Consulting. Mobilní zařízení jsou podle ní modernější než většina aktuálně používaných osobních počítačů, tudíž i navržené s ohledem na vyšší zabezpečení.

Důsledněji je zde uplatňován také vícevrstvý přístup, aplikace bývají digitálně podepsány. Součástí platformy bývá sandbox, který omezuje způsoby, jimiž legitimní aplikace mohou interagovat navzájem nebo se systémem a sdílet informace. Tím se nijak nezpochybňuje, že v průzkumech vyjadřují respondenti opačný názor, prý to ale vyplývá spíše z pocitů či mediálního zpravodajství než z reality. Zranitelnosti v mobilních OS jsou údajně opravovány rychleji než na desktopech. Taktéž malware pro mobilní platformy bývá zatím relativně neškodný, v porovnání např. s bankovními trojskými koni pro klasické počítače (i když tento malware má i své varianty pro mobilní platformy).

Americký federální úřad (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives) v rámci soudního procesu ve státě Kentucky uznal, že jeho experti nedokáží prolomit šifrování iPhonu. K „odemčení“ dat na zařízení proto soudním příkazem vyzvali Apple. Není jasné, jak Apple tento postup provádí (zadní vrátka v systému? nějaký speciální hardware? nebo prostě vyšší technické znalosti o platformě?), nicméně příslušných požadavků přibývá, takže jejich vyřízení prý trvá až kolem 4 měsíců.

Poznámka: Zmiňuje se, že Google v případě soudního příkazu prostě poskytuje vyšetřovatelům nové heslo k účtu. Není úplně jasné, na jaké úrovni se vlastně pohybujeme. Odemknout telefon? Přístup ke GMailu? Dešifrování dat?

V USA bylo zatčeno 7 lidí a obviněni z gigantického podvodu, v rámci kterého si přišli až na 45 milionů dolarů. Jedná se o občany Dominikánské republiky, kteří pomocí klonovaných platebních karet vybírali (především) v New Yorku hotovost z bankomatů. Údaje o kartách získali podvodníci díky hacku databází dvou blízkovýchodních bank (ze Spojených arabských emirátů a Ománu). 8. člen gangu Alberto Yusi Lajud-Peña, podle vyšetřovatelů jeho vůdce, byl mezitím sám zavražděn, podle všeho v souvislosti se spory o dělení kořisti.

Celá kriminální činnost měla mezinárodní charakter a výběry pomocí falešných karet měly probíhat i v řadě dalších zemí včetně evropských. Zatčení měli nepochybně celou řadu kompliců. Komentáře v této souvislosti doporučují plošně nahradit méně zabezpečené platební karty s magnetickým proužkem kartou s čipem – než že ty by klonovat nešly, ale útočníci to mají přece jen těžší.

AV Comparatives testovala, jak moc jednotlivé antiviry zpomalují počítač. Z testu nejlépe vyšla řešení F-Secure, Kaspersky a Sophos, dobře dopadly i produkty Eset, Avast, Symantec a Bitdefender. Další pořadí z hlediska nenáročností je následující: Microsoft, Avira, Panda, AVG, Emsisoft, TrendMicro, Bullgard, Vipre, G Data, Fortinet, McAfee. Výkon počítače se testoval velmi komplexně se započtením několika různých typů operací (kopírování souboru, zazipování/rozbalení, stahování souboru, otevírání dokumentů v různém formátu, instalace/odinstalace aplikací, šifrování/dešifrování souboru…).

Výzkumníci z Northwestern University a North Carolina State University provedli test 10 nejběžnějších antivirů pro Android (AVG, Symantec, Lookout, Eset, Dr. Web, Kaspersky, Trend Micro, ESTSoft, Zoner a Webroot). Všechny z nich dokáže prý malware ošidit pomocí dobře známých technik (některých běžně používaných ve světě PC, jiných specifických pro platformu Android).

Trend Micro vydala souhrnnou bezpečnostní zprávu za 1. čtvrtletí roku 2013. Zdůrazňuje se, jak rychle dokáží útočníci do svých exploit kitů zahrnout nově objevené zranitelnosti – v této souvislosti se zmiňuje hlavně role Javy. Útočníci jsou často rychlejší než dodavatelé softwaru, takže přibývá exploitů zero day. Zpráva zmiňuje také vysoce destruktivní útoky, k nimž došlo v Jižní Koreji.

Zdroj: tisková zpráva společnosti společnosti Trend Micro

Rubriky: Operační systémySecurityTechnologieTelekomunikace

Související příspěvky

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Články

Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější

9. 5. 2025
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Analýza Fortinet: Počet kybernetických útoků roste rekordní rychlostí kvůli hackerům, kteří využívají AI

8. 5. 2025
Zprávičky

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

7. 5. 2025
Články

Huawei představuje řešení AI Data Lake pro rozvoj inteligentních technologií v průmyslu

7. 5. 2025

Zprávičky

Průzkum: Většina českých investorů o kryptoměny neprojevuje velký zájem

ČTK
10. 5. 2025

Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Malware

Pretesty

Diskontní sazba

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • DNA ze starověkého sýra ukazuje evoluci laktobacilů
  • Sonda z dob studené války se vrací na Zemi
  • Astrofoto měsíce: Simeis 147- Spaghetti nebula

RSS AbcLinuxu RSS

  • Raspberry Pi Connect 2.5
  • 1272 projektů (vývojářů) přijatých do Google Summer of Code 2025
  • Visual Studio Code a VSCodium 1.100

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.