• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Jak změní klesající spotřeba Intel procesorů počítače v nadcházejících letech

Rani N. Borkar
1. 7. 2013
| Články

Jedním z klíčových cílů při vývoji Čtvrté generace procesorů Intel Core byla úspora energie, architektura se také může pochlubit řadou technologických prvenství a nově definuje to, co uživatelé běžně od procesorů čekají. Základní architektura čipu je velmi škálovatelná a produkty tak lze použít ve skutečně širokém spektru zařízení, my se ale nyní zaměříme na inovace procesoru Intel Core čtvrté generace právě v oblasti spotřeby.

Haswell procesor Core i7

Haswell procesor Core i7

Intel vyvinul v poslední době skutečně zajímavé portfolio architektonických funkcí a inovací technologického procesu za účelem snížení spotřeby. Například v segmentu ultrabooků nabízejí procesory Intel Core oproti předchozí generaci řádově nižší spotřebu v pohotovostním režimu. Navíc tato úspora energie nejde na úkor výkonu. Díky tomu mohou zařízení s těmito novými procesory nabízet „tvorbu obsahu” při úrovni spotřeby, kterou jsme si zvykli spojovat se zařízeními na „konzumaci obsahu”.

Zlepšení sahají od SoC a technologií na úrovni platformy až po špičkovou výrobní technologii. Pro zákazníky, kteří si kupují osobní počítače a jiná zařízení, to znamená, že produkty čtvrté generace Intel Core jim nabídnou nejvyšší nárůst kapacity baterie v dějinách Intelu, nové formáty zařízení typu 2 v 1, nejtenčí a nejflexibilnější dotyková zařízení i zcela přelomovou úroveň grafického výkonu v ultra tenkých počítačích.

Za scénou: architektura

Tento článek se bude předně věnovat pokroku učiněnému v oblasti SoC a architektury napájení platforem.

Existují dva různé režimy napájení CPU — aktivní režim a režim, kdy je procesor ve stavu nečinnosti. U napájení při aktivní činnosti procesor spotřebovává elektrickou energii, když uživatel zařízení „aktivně” používá — například když na něm sleduje nějaký film nebo pracuje s Photoshopem. Napájení ve stavu nečinnosti se děje v době, když je zařízení v pohotovostním režimu.

Funkční schéma procesorů Intel 4. Generace

Funkční schéma procesorů Intel 4. Generace

Stejně jako u předchozích generací CPU i teď společnost Intel výrazně zlepšila aktivní napájení agresivním využitím nízko napěťových okruhů a dalších technologií. Skutečný architektonický průlom však nastal v napájení ve stavu nečinnosti, kde procesory Intel Core čtvrté generace nabízejí v pohotovostním režimu (např. Win 8 Idle) dvoj až trojnásobnou výdrž baterie oproti předchozí generaci Ivy Bridge. Intel dosáhl tohoto revolučního průlomu vytvořením ultra nízkonapěťových stavů procesoru, kdy CPU spotřebovává pouhý zlomek energie oproti svým předchůdcům.

Hodně zajímavou funkcí je přidání na čip nového napájecího vedení, které v pohotovostním režimu umožňuje uzavřít většinu tranzistorů procesoru. Inženýři ooužili také zcela nové energeticky úspornější propojení mezi CPU a čipovou sadou s vysokou propustností a nízkou latencí.

Došlo rovněž k významným změnám v distribuci a správě energie na úrovni platformy. První změna vychází z potřeby integrovat veškeré regulátory napětí na vlastní procesor. Mechanismus se nazývá FIVR (Fully Integrated Voltage Regulator čili Plně integrovaný regulátor napětí). Jde o vůbec první takovou technologii v celém odvětví.

Výhody takové integrace jsou značné a významné. Za prvé díky FIVR je řada regulátorů napětí pro platformu — někdy je jich až sedm — sloučena do jednoho jediného. To má za výsledek nejen úsporu nákladů, ale rovněž se uspořila i plocha na základní desce, takže je možné vytvářet menší a tenčí přístroje. FIVR rovněž umožňuje kontrolovat dodávky energie pro subsystémy SOC, jako je grafika, CPU, paměť a další podstatně efektivnějším způsobem. Tato schopnost rychle přesměrovávat energii na různé subsystémy podle pracovní zátěže výrazně zvyšuje odezvu celého systému.

Intel rovněž nabídl nástroj pro správu energie nazvaný „Power Optimizer.” Jeho účelem je pomoci navrhnout agresivní úsporu energie napříč celou platformou a komponenty, aniž by došlo k omezení odezvy platformy. Podle měření společnosti Intel bylo právě díky této technologii dosaženo dvacetinásobné snížení spotřeby energie v nečinnosti oproti platformě z roku 2011.

Druhá změna leží v již mnohokráte tolik veřejně probírané proměně výrobní technologie. Bez nadsázky celé odvětví očekává při jejím zavedení zlepšení spotřeby i hustoty napříč všemi generacemi vyráběnými novým výrobním procesem. Nicméně v případě Intel Core čtvrté generace došlo k více než lineárnímu zlepšení.

Pohled do zákulisí: 22nm proces

Procesory Intel Core čtvrté generace byly vyvíjeny s vizí, že tranzistory 3D Tri-Gate nabídnou vynikající výkon při podstatně nižší spotřebě. Konstruktéři pracující na vývoji nové výrobní technologie chtěli snížit zbytkový proud tranzistorů dvakrát až třikrát oproti verzím používaným na Ivy Bridge, což by se promítlo do nižší spotřeby v pohotovostním režimu. Rovněž šlo o to snížit minimální provozní napětí obvodů tak, aby se snížil dynamický příkon. Spotřeba energie se stala hlavním cílem jak pro tým pracující na výrobní technologii, tak pro tým pracující na návrhu čipu.

Za normálních okolností při snížení úniku energie z tranzistoru dochází ke dvěma negativním vedlejším účinkům — sníží se výkon tranzistoru a zvýší se minimální napětí, při jakém může obvod fungovat.

Tyto dva vedlejší účinky musely být překonány, aby mohla být čtvrtá generace procesorů Core úspěšná. Práce byla značně interaktivní, mezi zmíněnými týmy docházelo k častým diskusím. Jejich cílem bylo určit, který z nich může nabídnout lepší řešení konkrétních problémů.

Porovnání planárního a Tri-gate tranzistoru (proud znázorněn žlutými tečkami)

Porovnání planárního a Tri-gate tranzistoru (proud znázorněn žlutými tečkami)

Co se týče technologie výroby, zbytkový proud tranzistorů se snížil dvakrát až třikrát, aniž by to nějak ovlivnilo výkon. Operační frekvence přitom byla stejná jako verze používaná při představení Ivy Bridge.

Dalším úkolem bylo udržet minimální funkční provozní napětí tak, aby nedošlo ke ztrátě něčeho, čehož bylo dosaženo úsporou energie. To je velmi důležitý ohled, protože podle fyzikálních zákonů když dojde ke snížení napětí o jisté množství, je dosaženo násobného snížení spotřeby. Napětí se projeví ve druhé mocnině a i kapacita poklesne. [P = CV2f]. Kde P je aktivní energie potřebná pro přepnutí transistoru, C celková přepínaná kapacita, V operační napětí a f přepínací frekvence. A to je velmi výhodné.

Právě zde sehrálo svou roli kouzlo 3D tranzistorů. Konstruktéři Intelu pracující na výrobní technologii dokázali snížit zbytkový proud, aniž by došlo k jevu, který bývá označován jako tranzistorový nesoulad, takže minimální napětí se prakticky nezměnilo.

Intel rovněž změnil svou výrobní technologii tak, aby pro procesory Intel Core čtvrté generace bylo možné dosáhnout snížení spotřeby energie. Konstruktéři spolupracovali s týmem navrhujícím čip, optimalizovali tranzistory i design obvodů, aby bylo dosaženo ještě nižšího funkčního napětí než u Ivy Bridge.

22 nm Tri-gate tranzistor

22 nm Tri-gate tranzistor

V mnoha ohledech je obtížné práci na výrobní technologii a na čipu samotném oddělit. Oba týmy velice úzce spolupracovaly a společně se podílely na vytvoření čtvrté generace procesorů Core, které nabídnou skvělý výkon a nízkou spotřebu energie. Právě to, že v rámci jedné společnosti je zastoupena jak výrobní technologie, tak design produktů, představuje obrovskou výhodu v oblasti flexibility – změny je možné provádět rychle a dosahovat optimálních výsledků.

Sci-fi už není zase takové sci-fi

Technické vymoženosti jsou určitě velkým úspěchem, ale skutečným vítězem je spotřebitel. Dostáváme se do věku, kdy vzhled výpočetního zařízení nebude definován potřebami jeho výpočetních částí, ty se naopak plně podřídí představám výrobce, potažmo požadavkům jeho zákazníků. Ten totiž na požádání dostane výkon a funkčnost plnohodnotného PC s tvarem a velikostí, kterou si řekne. Výsledkem jsou tenké a flexibilní výpočetní přístroje s dotykovými funkcemi, podstatně delší životností baterie a rovněž jsou to zařízení, která jsou vždy v pohotovostním stavu. Tolik jen pro zatím, technologie ze sci-fi snímků z přelomu tisíciletí již také klepou na dveře.

Rubriky: HardwareTechnologie

Související příspěvky

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Články

Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější

9. 5. 2025
Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

8. 5. 2025
Články

Huawei představuje řešení AI Data Lake pro rozvoj inteligentních technologií v průmyslu

7. 5. 2025
Na kvantovém počítači D-Wave faktorizovali číslo 8 219 999
Články

Fujitsu a Riken hlásí milník v kvantových počítačích

6. 5. 2025

Zprávičky

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

USA schválily možný prodej komunikačního vybavení České republice

ČTK
6. 5. 2025

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej komunikačního vybavení a souvisejícího příslušenství České republice v

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Plná moc

Layout

Snippet

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Alternativní verze černých děr: obejdou se bez singularity nebo i bez horizontu
  • Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS
  • Zviditelnili teorii relativity: rychlé objekty vypadají pootočeně

RSS AbcLinuxu RSS

  • Visual Studio Code a VSCodium 1.100
  • Home Assistant 2025.5
  • OpenSearch 3.0

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.