• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

MPSV bude znovu usilovat o prodloužení smlouvy s firmou OKSystem

ČTK
7. 9. 2018
| Zprávičky

Ministerstvo práce bude muset znovu řešit, jak od příštího roku zajistí fungování informačních systémů pro vyplácení dávek a agendu zaměstnanosti.
Na konci roku vyprší resortu smlouva se společností OKSystem. Vedení ministerstva bude usilovat o prodloužení na další dva roky. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekl politický náměstek ministryně Jany Maláčové (ČSSD) Tomáš Martinec. Ministerstvo bude také dál pokračovat v projektech, které vzešly z tendrů za exministryně Michaely Marksové (ČSSD) a které zastavila její nástupkyně Jaroslava Němcová (ANO).

„Ke konci letoška končí smlouva se společností OKSystem. Nemůžeme dopustit, aby se zhroutil systém úřadů práce a České správy sociálního zabezpečení, proto teď budeme postupovat v rámci zákona a smluv a využijeme opce,“ uvedl Martinec. OKSystem má kontrakt právě s opcí na dva roky.

OKsystem zajišťuje systém pro agendu dávek či zaměstnanosti od roku 1993. Resort pod vedením někdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) se je rozhodl vyměnit v roce 2012. Antimonopolní úřad nové aplikace po dvou letech ale úřadům práce kvůli pochybení při výběru dodavatele zakázal používat, a úředníci se tak ze dne na den vrátili k OKsystemu. V roce 2014 za tehdejší ministryně Michaely Marksové (ČSSD) končily na resortu tři desítky smluv na informační služby. Tehdejší vedení rozhodlo o vytvoření propojeného resortního systému za zhruba 1,5 miliardy, který měl začít fungovat od loňska. Termín se ale nestihl, takže se prodlužovala na dva roky smlouva s OKSystemem. Podle dřívějších informací dvouletý odklad vyjde asi na miliardu.

Prodloužení o dva roky by chtěl resort dosáhnout i teď. Měla by o tom jednat rada vlády pro informační technologie a poté i kabinet. Zabývat se budou také tím, že by přípravy projektů ke zřízení jednotného systému měly pokračovat. Při jejich zavádění by se pak postupně v příštích dvou letech služby od OKSystemu vypínaly, dodal Martinec. „Termíny záměrně uvádět nebudu. Pracujeme na tom, aby se zkrátily a nedošlo ke kolapsu,“ uvedl náměstek.

Za zpožděním je podle něj to, že vedení ministerstva za Marksové neodhadlo náročnost výměny a své schopnosti vše uřídit. Další odklad pak způsobil postup Němcové. „Bohužel letos za ministryně Němcové celých sedm měsíců nebylo uděláno rozhodnutí a nebylo postupováno v rámci uzavřených smluv. Veškeré postupy se zablokovaly, což znamená další posun termínu… Místo toho, aby se postupovalo, aby byly systémy spuštěny, podávala se řada trestních oznámení,“ řekl Martinec.

Němcová přípravu projektů, které resort odstartoval za Marksové, zastavila. Kvůli podezření na různá pochybení při zakázkách, která vyplynula z auditů, podala 11 trestních oznámení. Další dvě dal Nejvyšší kontrolní úřad. Tým Němcové za postup kritizovali už dřív poslanci Pirátů. Podle nich svým přístupem přípravy projektů ochromil, a to třeba u e-neschopenek.

Pokračovat v budování jednotného systému, v němž by si úřady údaje předávaly a nemuseli jim je opakovaně dokládat klienti, považuje za správné šéf sněmovního podvýboru pro informační systémy Lukáš Kolářík (Piráti). „Pro mě je priorita, aby to začalo co nejdřív fungovat a mohli to lidé využívat, až pak můžeme jít do minulosti a hledat, kdo za to (za pochybení a nedostatky) může,“ uvedl Kolářík.

Rubriky: ByznysČeské ITVeřejná správa

Související příspěvky

Zprávičky

Foxconn díky zájmu o umělou inteligenci zvýšil čtvrtletní zisk téměř o pětinu

15. 5. 2026
Zprávičky

Světový trh s polovodiči do roku 2030 přesáhne 1,5 bilionu dolarů, odhaduje TSMC

15. 5. 2026
Zprávičky

Počet kybernetických incidentů v ČR byl v dubnu průměrný

14. 5. 2026
Falešné e-maily obsahující škodlivý kód cílí na vybrané evropské státy včetně ČR
Články

OPSWAT uvádí AI engine pro detekci zero-day hrozeb a nové skenování zařízení bez odstávky

13. 5. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zprávičky

Foxconn díky zájmu o umělou inteligenci zvýšil čtvrtletní zisk téměř o pětinu

ČTK
15. 5. 2026

Tchajwanská společnost Foxconn, která je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, zvýšila v prvním

Světový trh s polovodiči do roku 2030 přesáhne 1,5 bilionu dolarů, odhaduje TSMC

ČTK
15. 5. 2026

Světový trh s polovodiči přesáhne do roku 2030 hodnotu 1,5 bilionu dolarů (přes 31

Počet kybernetických incidentů v ČR byl v dubnu průměrný

ČTK
14. 5. 2026

Počet kybernetických incidentů v Česku byl v dubnu průměrný. Národní úřad pro kybernetickou a

Fortinet rozšiřuje řadu FortiGate G

Fortinet rozšiřuje řadu FortiGate G

Redakce
14. 5. 2026

Společnost Fortinet oznámila rozšíření svého portfolia řady FortiGate G. Modely FortiGate 3500G a FortiGate

Waymo stahuje z provozu 3800 robotaxi kvůli riziku vjezdu na zaplavenou silnici

ČTK
14. 5. 2026

Společnost Waymo stahuje z provozu ve Spojených státech zhruba 3800 robotických taxi kvůli riziku,

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Itálie má právo nařídit Metě odškodnit média, rozhodl Soudní dvůr EU

ČTK
14. 5. 2026

Italský úřad pro dohled nad komunikacemi (AGCOM) měl právo nařídit americké technologické společnosti Meta

Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n

Investice do AI zvyšují ceny čipů, začíná to dopadat na spotřebitele

ČTK
13. 5. 2026

Náklady na infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI) nadále rostou. Už teď se to začíná

EK chystá pravidla pro věkové omezení sociálních sítí, řekla von der Leyenová

ČTK
13. 5. 2026

Evropská komise by do léta mohla předložit návrh normy omezující používání sociálních sítí dětmi

Tiskové zprávy

ViewSonic podpořil Halu roku 2026

Q1 výsledky společnosti T-Mobile

SAP Business One řídí distribuci klimatizací a tepelných čerpadel Midea

Laboratoř ComSource je nově vybavena technologií OPSWAT Smart Touch

Společnost Zyxel Networks představuje řešení GenAI Protection na ochranu před riziky spojenými se stínovou AI

Firmy narážejí na rostoucí komplexitu moderní infrastruktury

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Kvě 19
Doporučené 19. května - 21. května

TechEd 2026

Kvě 26
Celý den

Umelá inteligencia v IT infraštruktúre

Zář 23
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Zákazník

Programmer C/C++

Blue chip

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Znamená pomalost přemýšlivost? A co u AI?

Kamil Pittner
8. 5. 2026

Dodavatelé modelů AI soupeří o to, aby jejich systémy poskytovaly nejen lepší odpovědi, ale také pracovaly...

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.