• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

IDC analyzuje, jaká je inflace v IT – a jak se s ní vypořádat

Pavel Houser
8. 8. 2022
| Články

Inflace je přítomná všude kolem nás, takže také v IT. Zde jsme ji vlastně zaznamenali už s předstihem, když v době covidových uzávěrek a narušení dodavatelských řetězců začaly růst ceny hardwaru. Přitom celá desetiletí jsme byli zvyklí na to, že cena hardwaru (alespoň přepočtená na výpočetní výkon) klesá.
Jak se inflace stala všeobecnou, přenesla se i do dalších segmentů IT. Rostou ceny softwaru a služeb, ovšem velmi nestejnoměrně. Zvyšování se značně liší v závislosti na kategorii a dodavateli hardwaru či softwaru, vyspělosti technologie, dodavateli IT služeb a geografické oblasti a samozřejmě také na objemu dodávek a síle, kterou může nakupující organizace při vyjednávání využít.
Brian Clarke, viceprezident skupiny pro cenový výzkum v IDC, uvádí, že na základě sledování jak jednotlivých kategorií cen, tak i skutečně provedených transakcí u IT zakázek, lze dojít k následujícím číslům: data ukazují přibližně 18-20% nárůst cen podnikových klientů (notebooků a PC) za poslední 2 roky, přibližně 10-15% nárůst cen serverů a úložišť a 5-7% nárůst cen podnikového softwaru, včetně cen IaaS cloudu (Azure, AWS, Google). Ve stejném období se průměrné sazby za konzultace zvýšily o 5-7 %.
Přitom ale vrcholový management od lidí zodpovědných za nakupování IT obvykle stále očekává meziroční úspory. Jak tyto plány upravit? Podle Stephena Mintona z IDC, který je zodpovědný za hodnocení dopadu globálních ekonomických trendů na IT, lze nejspíš očekávat ještě 18 až 24 měsíců zvýšené míry inflace v oblasti IT, a to v rozmezí 7-8 % ve všech kategoriích, po nichž bude následovat zmírnění nárůstu další 2–3 roky. To vše samozřejmě v závislosti na tom, jak dlouho budou přetrvávat problémy na straně nabídky, na vývoji energetiky, války na Ukrajině a podle toho, zda dojde k celosvětové ekonomické recesi.
Konkrétní situace se liší podle regionu, mj. i v závislosti na relativním vývoji směnných kurzů. Jak by měly reagovat organizace? Nabízí se např. prodloužit v rozumných mezích cyklus obměny hardwaru pro koncové uživatele i datová centra, samozřejmě tak, aby systémy bylo možné udržovat aktualizované a zabezpečené (příslušné cykly se ovšem už stejně prodloužily od ekonomické krize v roce 2008). Je třeba racionalizovat používání softwaru, neplatit za licence nebo za údržbu u softwaru, který se již nepoužívá nebo je nadbytečný. Projekty v oblasti IT včetně vývoje softwaru/aplikací je třeba maximálně prioritizovat a aktuálně investovat pouze do těch, kde lze očekávat nejvyšší obchodní přínos. Vyhodnotit je nutné i stávající smlouvy o outsourcingu, poskytování služeb, porovnat vše s aktuálními cenami na trhu a konkrétní kvalitou; a nakonec optimalizovat nasazení cloudu IaaS, kde podniky často platí víc, než musí.
Současně ovšem vzhledem k výši inflace bude navýšení rozpočtu na IT zřejmě i tak nevyhnutelné, byť to nebude snadné vrcholovému vedení vysvětlit. Lze ovšem argumentovat, že IT se (alespoň někde) stalo nedílnou součástí dodávek zboží a služeb zákazníkům, čili přímo ovlivňuje růst a příjmy podniku.

Zdroj: IDC

Poznámka: Samozřejmě pro ČR platí výše uvedené se zohledněním dalších faktorů – samotná výše inflace, vývoj měnových kurzů, trhu práce…

Rubriky: Byznys

Související příspěvky

Nekonečný pracovní den a propouštění lidí ve prospěch AI
Články

Nekonečný pracovní den a propouštění lidí ve prospěch AI

21. 6. 2025
Zprávičky

Akcie Eutelsatu prudce zpevňují po zprávě, že francouzská vláda poskytne peníze

20. 6. 2025
Zprávičky

Generální advokátka soudu EU podpořila pokutu přes čtyři miliardy eur pro Google

20. 6. 2025
Dopad amerických cel na sektor IT: boj o softwarovou nezávislost
Zprávičky

Trump podepsal nařízení prodlužující lhůtu pro prodej TikToku v USA

20. 6. 2025

Zprávičky

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Česku hrozí soud s EU, protože nemá vyhlášky k zákonu o kyberbezpečnosti

ČTK
21. 6. 2025

Česku hrozí soud s Evropskou unií kvůli tomu, že dosud nepřijalo vyhlášky a další

Akcie Eutelsatu prudce zpevňují po zprávě, že francouzská vláda poskytne peníze

ČTK
20. 6. 2025

Akcie telekomunikační společnosti Eutelsat dnes výrazně zpevňují, po poledni vykazovaly růst přes 25 procent.

Generální advokátka soudu EU podpořila pokutu přes čtyři miliardy eur pro Google

ČTK
20. 6. 2025

Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie potvrdila rekordní pokutu přes čtyři miliardy eur, kterou

Dopad amerických cel na sektor IT: boj o softwarovou nezávislost

Trump podepsal nařízení prodlužující lhůtu pro prodej TikToku v USA

ČTK
20. 6. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který prodlužuje lhůtu pro prodej amerických aktiv

Microsoft hodlá zrušit další tisíce pracovních míst

ČTK
20. 6. 2025

Americký softwarový gigant Microsoft hodlá zrušit další tisíce pracovních míst, a to především v

Výrobce čipů Texas Instruments investuje v USA 60 miliard dolarů a vytvoří místa

ČTK
19. 6. 2025

Americký výrobce počítačových čipů Texas Instruments (TI) investuje ve Spojených státech více než 60

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Redakce
19. 6. 2025

Boj technologických gigantů o AI odborníky dosáhl nebývalých rozměrů. Generální ředitel OpenAI Sam Altman

Kryptoměny a jejich ekonomika

Senát USA schválil zákon o stablecoinech označovaný za milník pro kryptoměny

ČTK
19. 6. 2025

Americký Senát schválil zákon, který vytváří regulační rámec pro kryptoměny vázané na americký dolar

Tiskové zprávy

MPO podpořilo přelomový projekt: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory

Česká obchodní inspekce uskutečnila v prvním čtvrtletí 174 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila ve 151 kontrolách

Denní používání AI v kancelářích za půl roku vzrostlo o 233 %, ukazuje nový výzkum společnosti Slack

Pure Storage představuje cloud pro podniková data. Zákazníkům umožní spravovat data namísto úložišť

Falešní bankéři způsobili meziročně o 41 % vyšší škody

ELLIOT: Vlajková iniciativa pro vývoj otevřených multimodálních základních modelů pro robustní umělou inteligenci v reálném světě

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Zář 22
22. září @ 8:00 - 26. září @ 17:00

EMO Hannover 2025

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Marketing

Baud rate

Rentabilita

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware int Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Homo juluensis: pokus o nové uspořádání druhů člověka z východní Asie
  • Superpočítačové simulace pomáhají objasnit, jak stabilizovat jednoatomové katalyzátory
  • Sonda Solar Orbiter poskytla unikátní záběry jižního slunečního pólu

RSS AbcLinuxu RSS

  • XLibre Xserver 25.0
  • Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma (20. a 21. června 2025)
  • Hackeři zveřejnili skoro 16 miliard přihlašovacích údajů a hesel

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.