• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Drážďanské továrny na čipy jsou podle prezidenta Pavla příležitostí i pro Česko

ČTK
16. 3. 2024
| Zprávičky

Továrny na čipy v Drážďanech, které zde provozují a plánují přední producenti polovodičů, jsou příležitostí i pro Českou republiku. Včera to během návštěvy saské metropole prohlásil český prezident Petr Pavel. Zájem o spolupráci s Českem vyslovil také saský premiér Michael Kretschmer, který Pavla doprovázel při prohlídce drážďanské továrny na výrobu mikročipů společnosti GlobalFoundries.

„Připravovaná výstavba velké továrny na výrobu mikročipů nabízí prostor nejenom pro Sasko, ale z hlediska dodavatelských vztahů i pro Českou republiku,” řekl Pavel. Americký výrobce čipů GlobalFoundries hodlá do konce desetiletí investovat do rozšíření své továrny v Drážďanech osm miliard dolarů (zhruba 185 miliard Kč). Kapacita závodu by se tak měla téměř zdvojnásobit.

Pavel si v GlobalFoundries mohl prohlédnout výrobu přímo v takzvané čisté místnosti, do které je vstup umožněn jen v antistatických oblecích a při dodržování přísných hygienických pravidel, aby se předešlo kontaminaci materiálu.

Svou továrnu v Drážďanech rozšiřuje také německá společnost Infineon Technologies a první závod na čipy v Evropě zde chystá tchajwanský výrobce TSMC. Z Drážďan se tak stává jedno z hlavních mikročipových středisek v Evropě. Saská metropole proto bude potřebovat nejen kvalifikované pracovníky, ale také dodavatelskou podporu. Na to poukázal i Kretschmer.

„Sasko má zájem o spolupráci s Českem a zajímá se o vzdělané Čechy,“ řekl saský premiér. „Pro nás je důležitá také spolupráce s východní Moravou, kde je mikročipový hub,“ poznamenal Kretschmer.

O drážďanské továrny na čipy se zajímají i další čeští představitelé. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová si loni v Drážďanech prohlédla závod firmy Bosch. S Kretschmerem o čipech jednal loni v Berlíně předseda Senátu českého parlamentu Miloš Vystrčil. Ten tehdy řekl, že továrny budou potřebovat množství obslužných provozů, které mohou vznikat i Česku.

Rubriky: ByznysČeské IT

Související příspěvky

Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

9. 5. 2025
Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

8. 5. 2025
Zprávičky

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

7. 5. 2025
Zprávičky

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

7. 5. 2025

Komentáře 3

  1. Baal Guss says:
    1 rokem před

    Ano, úžasné, přestárlé vybydlené Sasko má zájem o spolupráci s Čechy. Pravdu vám neřeknou. Třeba to, že není tažná síla, nebo to, že Syřané netahají, jak si Němec představoval a teď jim někdo musí plnit pokladnu na jejich velkorysé sociální experimenty. A také vám neřeknou, že Sasko je nejchudší region v Německu a že si více vyděláte už i v Česku. Ale hurá, uděláme tam továrnu, snad to naplní Ukrajinci nebo Poláci.

  2. Baal Guss says:
    1 rokem před

    Proč byl smazán můj komentář člověka žijícího v Sasku? Aby se Češi nedozvěděli pravdu o co jde? Vy to vedete sousedé, pak nemá být novinář označován za plebs lidství…

  3. Pavel Houser says:
    1 rokem před

    prispevek nebyl smazan, nebyl vubec zverejnen – system jej povazoval za spam a az dodatecne byl nyni manualne oznacen za „nespam“…

Zprávičky

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

USA schválily možný prodej komunikačního vybavení České republice

ČTK
6. 5. 2025

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej komunikačního vybavení a souvisejícího příslušenství České republice v

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Životopis

Pretesty

Archie

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Sonda z dob studené války se vrací na Zemi
  • Astrofoto měsíce: Simeis 147- Spaghetti nebula
  • Minulost, budoucnost a směřování k rovnováze

RSS AbcLinuxu RSS

  • Raspberry Pi Connect 2.5
  • 1272 projektů (vývojářů) přijatých do Google Summer of Code 2025
  • Visual Studio Code a VSCodium 1.100

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.