• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Podle jakých kritérií vybírat hudební přehrávač?

itbiz
12. 12. 2008
| Články
Žena

Čas Vánoc se stále více přibližuje a asi každý z nás přemýšlí, co by nadělil svým blízkým pod stromeček. Statistiky ukázaly, že velice oblíbeným zbožím, které Češi často volí jako vánoční dárek, je elektronika. Právě v tomto oboru se budeme v rámci následujícího článku pohybovat. Pokusíme se vám totiž poradit, kterak postupovat při výběru jednoho z nejvděčnějších dárků, a sice MP3/MP4 přehrávače.

Itunes-logo

Přestože se tato problematika jeví poměrně jednoduše, není to zas až taková legrace, jak byste možná čekali. Výběr na trhu s kapesními hudebními přehrávači je opravdu rozmanitý a člověk dost často sáhne vedle. Na začátek proto začnu s několika pravidly, která se vám při výběru nového kapesního přehrávače určitě hodí.

— Pravidlo č. 1 – Vsaďte na prověřenou kvalitu – Přestože si poměrně hodně lidí kupuje značkové věci jenom proto, že jde právě o „TU“ značku, tak v případě MP3/MP4 přehrávačů to zas až tak moc od věci není. Na trhu se totiž objevuje obrovská spousta levných přístrojů a všemožných kopií úspěšných modelů z Číny, které jsou vesměs hodně nekvalitní. Je samozřejmě možné najít i dobré kusy za skvělé peníze, ale to je spíš otázka náhody.

— Pravidlo č. 2 – Čtěte recenze – Další věcí, kterou byste neměli opomenout před tím, než budete konkrétní přehrávač kupovat, je přečtení nějaké té hodnotící recenze. Nemusíte se zbytečně prokousávat obsáhlými statěmi – stačí, když si projedete jenom finální verdikt s klady a zápory, což jsou přesně ty informace, které potřebujete. Hlavně je v nich většinou shrnuto ono stěžejní „gro“, které je nejdůležitější. Dozvíte se tady například, že přehrávač nemá FM přijímač, že baterie má nedostačující kapacitu a nebo že přístroj neumí pracovat s obrázky. Takhle si snadno dotvoříte finální pohled na onen plánovaný nákup a buď bude vaše rozhodnutí posíleno, a nebo se možná rozhodnete pro něco úplně jiného.

— Pravidlo č. 3 – Pozor na katalogy – Každému z nás už prošla rukama celá řada nabídkových katalogů z obchodních řetězců, které nabízejí „zaručeně nejnižší ceny“ za různé hudební přehrávače. Ona to sice klidně může být pravda, ale dost často se jedná o nízkonákladové produkty, které nejsou moc kvalitně zpracované a s klasickým mainstreamem se mohou jen těžko měřit. I tady se ale samozřejmě mohou objevit zajímavé produkty, a proto je dobré uchýlit se k internetu a před koupí si pročíst nějakou tu recenzi.

Flash paměť a nebo pevný disk?

Základní rozdíl v členění všech MP3/MP4 přehrávačů je v tom, že jsou v zásadě dva hlavní druhy (kromě různých FM remote zařízení a dalších pseudopřehrávačů). Jednak jsou to přehrávače s flash pamětí a jednak jsou to přehrávače s pevným diskem. V dnešní době se většina hudebních přehrávačů „řeší“ formou flash pamětí, protože ty jsou lehčí, odolnější a celkově praktičtější. Pevný disk je naopak náchylnější k poškození, má vesměs větší spotřebu baterie, ale zase dokáže poskytnout obrovské množství prostoru (Apple iPod Classic 120 GB) a mnohdy je i rychlejší. Tato otázka je ale hodně subjektivní, protože jde o to, jak rychlý disk se v přístroji nachází, jakou má kapacitu, a podobně. Praxe ale rozhodla, že nejprodávanější a nejvíce nabízené jsou právě přístroje s flash pamětí.

Mp3-mplayer-sport

Kritéria, která je dobré brát na zřetel

Stejně jako u kterékoliv jiné věci či produktu, i ve světě hudebních přehrávačů je celá řada kritérií, na jejichž porovnání je dobré postavit svůj osobní výběr, takže si je nyní trochu rozebereme, aby byla otázka MP3/MP4 přehrávačů zase o něco jasnější…

Hmotnost a velikost – v otázce hmotnosti je rozhodnutí zdánlivě poměrně snadné. Ale ono slůvko „zdánlivě“ jsem nepoužil jen tak. I když je samozřejmě nízká transportní hmotnost nespornou výhodou, tak je vždy lepší sáhnout k určitému kompromisu. Pokud si totiž vyberete nejlehčí hudební přehrávač na trhu, bude potřeba mít na paměti, že s ním budete muset pracovat daleko opatrněji než s takovým, který má kovové prvky a celkově je daleko bytelnější než jeho „odlehčený“ kolega. Z osobní zkušenosti vím, že některé levnější varianty těchto ultralehkých přístrojů bývají nesmírně křehké a pokud si nedáte pozor, můžete velmi snadno promáčknout display a podobně. Moje rada proto zní, sledovat nejen hmotnost, ale také materiály, ze kterých je přístroj vyrobený a následně sáhnout po takové variantně, která je vyváženým poměrem mezi lehkým a odolným přístrojem.

Formáty – zde platí, že čím více formátů váš přehrávač umí, tím lépe. V dnešní době už se prakticky nesetkáte s přístrojem, který by uměl pracovat pouze s MP3 formátem, ale nezřídka se objevuje i podpora WAV, OGG, WMA a podobně. Vzhledem k vývoji trhu to ale nejsou jediné formáty, které přehrávače nové generace umí. Teď mám totiž na mysli především podporu videoformátů jako 3GP, MOV, MP4, WMV a nebo třeba AVI. U variant s menším kapacitním prostorem se ale většinou setkáte spíše s podporou mobilních formátů jako 3GP a podobně. Kvalitní videosoubory typu AVI nebo WMV jsou zase doménou spíše přehrávačů s pevným diskem, protože ty vesměs disponují velkým úložným prostorem, ale samozřejmě to není pravidlo.

Druh a kvalita displaye – základní dělení obrazovek kapesních přehrávačů by mohlo být takové, že displaye existují jednobarevné a vícebarevné. Ta první varianta je dnes spíše výjimkou a nízkonákladové přístroje mají i tak displaye alespoň o několika barvách a i tady (stejně jako třeba u mobilních telefonů) platí, že čím víc barev, tím lépe a čím více bodů, tím jemnější obraz bude váš přístroj mít. Skvělý obraz má díky husté síti bodů například iAudio Cowon A3, na kterém videa v DVD kvalitě vypadají opravdu skvěle. Dost totiž záleží na rozteči bodů v displayi. V tomto případě jsou body doslova nahuštěny k sobě a tím pádem je obraz daleko kvalitnější než u mnohých konkurenčních přístrojů. Dalším specifikem obrazovek je velikost, ale to už je dosti subjektivní záležitost. Někdo chce malý přehrávač a někdo multimediální centrum. I zde platí (stejně jako třeba u notebooků), že čím větší display, tím větší spotřeba baterie. Pokud se tedy váš výběr orientuje čistě a jenom na hudbu, respektive na zvuk, pořiďte si spíše variantu s obyčejným jednobarevným displayem než produkt, který má vysoce kvalitní obraz. Baterie totiž u produktů s velkou obrazovkou mnohdy doslova mizí před očima.

Doplňkové funkce – kromě podpory tradičních formátu či schopnosti pracovat s ID3 tagy, zvládnou některé produkty i celou řadu dalších věcí. Mnohdy si tak můžete na svém hudebním přehrávači naladit rádio, používat ho jako diktafon, prohlížet si obrázky a nebo mu můžete rozšířit kapacitu díky zabudovanému paměťovému slotu. Špatnou vlastností není ani takzvaný firmware upgrade, díky němuž si můžete svůj přístroj aktualizovat záplatami od výrobce. Některé nové přístroje mají rovněž TV tuner a dokáží nejen přehrávat televizní přenos, ale dokonce ho i zaznamenávat. Míra a rozsah doplňkových funkcí jednoduše nezná hranic a výrobci do svých nových produktů vymýšlejí stále nové a nové věci.

Komunikační rozhraní – v této otázce se skrývá poměrně velké úskalí, i když to na první pohled není tak patrné. Komunikačním rozhraním, tedy výstupem, přes který přístroj komunikuje s počítačem, je zpravidla slušně rychlé rozhraní typu USB 2.0. Není ale USB jako USB. Levné přehrávače totiž v kombinaci s pomalými disky či paměťmi nahrávají do svých útrob audio či videosoubory až žalostně pomalu. Proto se opět vracím k pravidlům, která jsem zmínil v úvodu, a sice: vsadit na osvědčenou značku a přečíst si recenzi konkrétního produktu, zda-li neměl recenzent problém právě s pomalou komunikací mezi počítačem a přístrojem. Rovněž není od věci občas zabrousit na nějakou tu diskusi o produktu, ale předem upozorňuji, že jako každou jinou diskusi, je třeba i tu „technickou“ brát patřičně s rezervou, protože ne každý mnohdy ví, co vlastně říká (a mnoho jedinců rádo v diskusích chytračí). Osobní zkušenosti s produktem ale nejsou nikdy k zahození – o tom není sporu.

Závěr

Na závěr už bych jenom rád doplnil, že i když se vám bude po přečtení tohoto článku možná zdát výběr hudebního přehrávače jako věda, tak vězte, že na tom opravdu nic není. Valná většina přístrojů, které jsou distribuovány většími počítačovými firmami, jsou kvalitní. Proto je dobré si jen pohlídat takové záležitosti jako doba výdrže baterie, podporované formáty nebo doplňkové funkce. Dobré je mít určitou představu a třeba si i nechat poradit prodejcem. Pak už je výběr vcelku snadný a občas není od věci dát i na starý dobrý vizuální dojem.

Rubriky: Hardware

Související příspěvky

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu
Zprávičky

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

12. 5. 2025
Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

8. 5. 2025
Zuzana Švecová, generální ředitelka Cisco Česká republika na Cisco Connect 2025
Články

Technologická konference Cisco Connect 2025 se zaměřila na kyberbezpečnost

6. 5. 2025
Zprávičky

Apple navýšil čtvrtletní tržby i zisk, překonal očekávání analytiků

1. 5. 2025

Zprávičky

Foxconn v Česku vyrobil za 25 let přes 100 milionů výrobků

ČTK
12. 5. 2025

Tchajwanská společnost Foxconn za čtvrt století působení v České republice vyrobila více než 100

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

ČTK
12. 5. 2025

Před 20 lety, 12. května 2005, byla představena herní konzole Xbox 360 od americké

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Google zaplatí státu Texas 1,4 miliardy USD kvůli shromažďování osobních údajů

ČTK
11. 5. 2025

Americký internetový gigant Google se dohodl, že zaplatí státu Texas 1,375 miliardy dolarů (přes

Průzkum: Většina českých investorů o kryptoměny neprojevuje velký zájem

ČTK
10. 5. 2025

Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

VRRP

ROS

Lpi

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Týden na ITBiz: Fujitsu a Riken hlásí milník v kvantových počítačích
  • Na Kennedyho středisku otestovali v terénu techniku pro přesné přistávání na Měsíci
  • DNA ze starověkého sýra ukazuje evoluci laktobacilů

RSS AbcLinuxu RSS

  • Pozvánka na 209. sraz OpenAltu v Brně. OpenAlt komunita se potká s komunitou OpenSSL
  • GNOME Foundation má nového výkonného ředitele
  • Vývoj renderovacího jádra Servo za uplynulé dva měsíce

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.