Vyčleněných 330 milionů korun z Národního plánu obnovy (NPO) na digitalizaci stavebního řízení se bude moci po schválení Evropskou komisí použit na jiné digitální projekty. Česká republika by tak neměla o peníze z plánu kvůli nedostatečně fungujícím systémům přijít. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) to uvedlo v tiskové zprávě.
„Úřad v současnosti o změnách pravidel v NPO jedná s Evropskou komisí, schválení změn by se mělo uskutečnit letos v červnu,“ sdělilo MMR ČTK. Česko zatím podle ministerstva kvůli digitalizaci stavebního řízení o žádné peníze z plánu nepřišlo.
O možné ztrátě peněz vyčleněných na digitalizaci stavebního řízení se dříve spekulovalo v kontextu s nesplněním některých částí v NPO kvůli špatně fungujícím systémů stavebního řízení. Pokud by nebyly splněny některé parametry, Evropská komise by mohla část peněz zadržet.
Podmínkou například bylo, že se systémy musí uvést v provoz ve třetím čtvrtletí loňského roku. Od spuštění s ním měli ale problémy úředníci i stavebníci a vláda na podzim rozhodla v dalším vývoji systému nepokračovat. Kompletní a otestovaný nový systém digitalizace stavebního řízení by měl být hotový do roku 2028. Do té doby bude platit přechodné období, ve kterém budou stavební úřady moci souběžně využívat původní lokální systémy a nové digitální systémy stavebního řízení, tedy tzv. bypass.
MMR jedná s Evropskou komisí o novém nastavení pravidel v NPO od loňského podzimu. Nyní se obě strany dohodly, že 330 milionů korun vyčleněných na digitalizaci stavebního řízení bude možné využít na jiné digitální projekty definované v rámci tohoto strategického dokumentu. Digitalizace stavebního řízení byla dosud hrazena z tzv. milníku 75.
O případných negativních dopadech na další části NPO bude MMR jednat s jeho národním koordinátorem, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu, a zástupci Evropské komise. Žádosti o výplatu prostředků z NPO se posílají dvakrát ročně. Evropská komise následně zkontroluje splnění plánu a cílů zařazených do dané platby. Pokud by splněny nebyly, nemusí část peněz vyplatit.
Podle vrchního ředitele sekce evropských a národních programů MMR Leo Steinera není jednání o změnách v plánu nic mimořádného. Ty jsou součástí aktuální revize plánu. „Jsme na dobré cestě, aby z prostředků určených na digitalizaci stavebního řízení Česko nepřišlo ani o korunu,“ dodal.
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) minulý týden představil pracovní verzi právní části auditu digitalizace stavebního řízení. Tehdy odmítl, že by nepovedená digitalizace mohla ohrozit možné čerpání podpory z NPO, z auditu to totiž nevyplývá. Dosavadní náklady na digitalizaci stavebního řízení se podle Kulhánka pohybují kolem 215 milionů korun. Do toho se započítává jak práce na softwaru, tak dodání hardwaru, tedy například počítačů. Na provoz systému v současném přechodném období vláda podle ministra letos vyčlenila dalších 180 milionů korun.