• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Firmy se kvůli úsporám vracejí od cloudu zpět k licencím

Kamil Pittner
8. 6. 2025
| Články
Firmy se kvůli úsporám vracejí od cloudu zpět k licencím

Zdroj: Pixabay

Český IT trh zažívá zajímavou změnu paradigmatu. Po letech masivního přesunu do cloudu se firmy stále častěji vracejí k tradičním on-premise řešením, a to především kvůli rostoucím nákladům a bezpečnostním obavám. Tento trend potvrzují i zkušenosti odborníků ze společnosti Forscope, která se specializuje na optimalizaci softwarových licencí a sekundární trh se softwarem.

Cloudový boom ustupuje realitě nákladů

Podle Jakuba Šuláka, zakladatele a CEO společnosti Forscope, kterýá se dlouhodobě věnuje licencování a prodeji sekundárního softwaru, došlo v posledních letech k dramatickým změnám na trhu: „Cloud je nyní třikrát dražší než před pěti lety, přičemž kvalita služeb se nezvýšila úměrně ceně,“ konstatuje a dodává, že společnost proto pomáhá firmám hledat úspory prostřednictvím optimalizace využití cloudu a licencí.

Zvláště výrazné jsou změny v oblasti Office 365, kde podle odborníků došlo za poslední dva roky ke zvýšení cen až o 100 procent při současném zrušení většiny slev. Tento vývoj nutí firmy přehodnocovat své IT strategie a hledat alternativní řešení.

„V poslední době došlo ke zpomalení masivního přesunu do cloudu a objevují se případy zpětných migrací z cloudu zpět na on-premise řešení, zejména kvůli otázkám nákladů a bezpečnosti,“ upozorňuje Jakub Šulák na trend, který ještě před několika lety byl prakticky nemyslitelný.

Sekundární trh jako cesta k úsporám

Odpovědí na rostoucí náklady se stává stále populárnější sekundární trh se softwarovými licencemi. Tento segment nabízí firmám možnost značných úspor při zachování plné funkčnosti a legálnosti používaného softwaru. Trh sekundárního softwaru v České republice odborníci odhadují na přibližně půl miliardy korun, přičemž aktuálně je na pouhých 20 % svého potenciálu.

Mateusz Drozdowski, který má ve Forscope na starosti navrhování licenčních modelů přímo u klientů, prezentuje konkrétní úspěchy tohoto přístupu: „Díky správnému přístupu a konzultacím bylo dosaženo úspory přesahující 40 % nákladů na licence Microsoftu,“ uvádí jako příklad spolupráce s firmou Agro CS. Klíčové přitom není jen samotné poskytnutí licencí, ale komplexní servis zahrnující konzultace a výběr nejvhodnějšího řešení.

Proces prodeje sekundárního softwaru je přitom daleko složitější, než by se mohlo zdát. „Prodej sekundárního softwaru zahrnuje nejen samotný prodej licenčního klíče, ale také zajištění všech potřebných dokumentů, které zajistí 100% legalitu softwaru na území Evropské unie,“ vysvětluje Mateusz Drozdowski a zdůrazňuje nutnost poskytnutí kompletní dokumentace, která dokládá, že produkt byl poprvé použit v zemích EU/EHP nebo ve Švýcarsku, jeho plná úhrada majiteli autorských práv zajišťuje, že je trvalý a jeho použití není časově omezeno, a aktuálně jej už ale nepoužívá původní majitel.

Bezpečnost mezi klíčovými faktory

Rostoucí zájem o návrat k on-premise řešením není poháněn pouze ekonomickými důvody. Významnou roli hrají také bezpečnostní aspekty, zejména u citlivých institucí jako jsou nemocnice nebo veřejné úřady. Tyto organizace si stále více uvědomují rizika spojená s ukládáním dat v zahraničí a preferují řešení, kde mají plnou kontrolu nad svými daty.

Společnost proto cílí především na veřejné instituce a firmy s přísnými bezpečnostními požadavky. Model sekundárních licencí funguje nejen v České republice, ale úspěšně se rozšiřuje i do Polska, Německa, Chorvatska a dalších evropských zemí, což dokazuje universálnost tohoto přístupu.

Zajímavé je také pozorování, že zatímco v minulosti byly hlavními klienty především menší firmy hledající úspory, dnes se o sekundární licence zajímají i velké korporace a veřejné instituce. Ty oceňují nejen finanční úspory, ale také možnost lepší kontroly nad svým IT prostředím a compliance s regulatorními požadavky.

Trend návratu k tradičním řešením a růst sekundárního trhu s licencemi tak představuje významnou změnu v českém IT prostředí. Firmy si stále více uvědomují, že nejmodernější řešení nemusí být vždy tím nejefektivnějším, a hledají cesty, jak optimalizovat své IT náklady bez kompromisů v oblasti funkčnosti a bezpečnosti.

Rubriky: Podnikový software

Související příspěvky

Zprávičky

Finanční správa zrušila tendr na nový daňový informační systém

11. 3. 2026
Články

Virtuozzo sjednocuje své cloudové technologie do jedné produktové platformy

11. 3. 2026
Christian Klein, CEO, SAP SE
Články

Software bude důležitější než kdy dřív

10. 3. 2026
750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Investice 50 miliard dolarů: OpenAI a Amazon oznamují strategické partnerství

4. 3. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Nová digitalizace stavebního řízení se bude vyvíjet v letech 2027 a 2029

ČTK
12. 3. 2026

Nový systém digitalizace stavebního řízení se bude vyvíjet a testovat mezi lety 2027 a

EP přijal pozici k normě o skenování online komunikace kvůli dětské pornografii

ČTK
12. 3. 2026

Evropský parlament dnes schválil svůj postoj k nařízení, které má umožnit platformám dál dobrovolně

Hackeři získali citlivá data ze Slavia pojišťovny, například zdravotní dokumenty

ČTK
11. 3. 2026

Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o

Finanční správa zrušila tendr na nový daňový informační systém

ČTK
11. 3. 2026

Finanční správa zrušila tendr na dodání nového daňového informačního systému. Důvodem bylo, že v

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Agenti AI od Googlu budou pomáhat Pentagonu, zprvu s neutajovanými úkoly

ČTK
11. 3. 2026

Agenti umělé inteligence (AI) vyvinutí společností Google budou pomáhat s rutinními úkoly třem milionům

Gordic a Cybrela přinášejí komplexní řešení kybernetické bezpečnosti

Sněmovna posunula zákon o digitální ekonomice do dalšího kola projednávání (aktualizováno)

ČTK
10. 3. 2026

Sněmovna dnes propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Meta převezme sociální síť pro umělou inteligenci Moltbook

ČTK
10. 3. 2026

Americká internetová společnost Meta převezme sociální síť pro umělou inteligenci (AI) Moltbook. Informoval o

Británie zatím sociální sítě osobám mladším 16 let nezakáže

ČTK
10. 3. 2026

Británie zatím sociální sítě osobám mladším 16 let nezakáže. Návrh na zavedení zákazu v

Tiskové zprávy

Fakulta elektrotechnická ČVUT představí na veletrhu AMPER 2026 platformu pro robotiku

Everpure rozšiřuje řešení ActiveCluster o podporu pro soubory

QNAP mění NAS na NDR: ADRA NDR Standalone snižuje bariéry v oblasti vnitřní síťové bezpečnosti

ČSÚ: Digitální dovednosti v Česku jsou nad průměrem EU

Acer EMEA představuje Acer Channel Partner Portal

Epson uvádí na trh plochou tiskárnu SC-V4000 A1+ pro UV tisk

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Bře 17
Celý den

IT Security Worshop

Dub 15
Celý den

Energy Vision

Kvě 12
Celý den

Cloud Computing Conference

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

Obchodní kancelář

ICO

Burzovní index

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.