Europoslanci by chtěli omezit rostoucí příliv nekvalitního a potenciálně nebezpečného levného zboží z internetových obchodů z třetích zemí do EU. Ve včera přijatém usnesení identifikovali několik způsobů, jak zmírnit tlak na celní orgány a orgány dohlížející nad trhem, které se snaží kontrolovat a zajistit bezpečnost 12 milionů malých balíčků, které denně dorazí do EU. Podporují například návrh Evropské komise, která plánuje zrušit současné osvobození od cel pro zásilky do 150 eur.
Zprávu podpořilo 619 europoslanců z 691 přítomných, 26 jich bylo proti a 46 se hlasování zdrželo.
Europoslanci se domnívají, že řešením současné situace by mohlo být přesvědčit platformy mimo EU, aby v Evropské unii zřídily sklady pro zpracování dodávek klientů. Kontrola hromadných zásilek podobného zboží v těchto skladech v EU by byla podstatně snazší než kontrola jednotlivých balíků přicházejících do EU ze třetích zemí.
„Europoslanci rovněž podporují zrušení stávajícího osvobození od cla pro zboží v hodnotě nižší než 150 eur v rámci širší reformy celního kodexu, jelikož přibližně 65 procent balíků vstupujících do EU je záměrně podhodnoceno,“ uvedl ve své tiskové zprávě Evropský parlament.
Pokud jde o návrh komise ohledně manipulačního poplatku ve výši dvě eura za jednotlivé balíky objednané online ze zemí mimo EU, mohl by být podle europoslanců užitečný. Komise by nicméně měla ověřit, zda je tato částka přiměřená, v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) a zda by nebyla přenesena na spotřebitele v Evropské unii.
Některé z dnes přijatých návrhů budou projednány během jednání mezi Evropským parlamentem a Radou EU, která se zabývají reformou celního kodexu EU. Tato jednání začala tento týden v úterý.
„Za každým online nákupem se mohou skrývat skrytá rizika pro zdraví, bezpečnost a práva spotřebitelů – a tato rizika příliš často pocházejí od subjektů mimo EU, které pravidla obcházejí,“ uvedl italský europoslanec Salvatore De Meo z frakce Evropské lidové strany (EPP), který stojí za návrhem usnesení. „Nelze očekávat, že naše podniky budou konkurovat za takto nekalých podmínek. Proto posilujeme celní kontroly, požadujeme plnou sledovatelnost prodejců a bojujeme proti manipulativním praktikám,“ dodal s tím, že EU tak vysílá „jasný signál, že chce spravedlivější, bezpečnější a transparentnější digitální trh“.