
Když se v polovině roku 2008 začaly objevovat znepokojivé zprávy o ekonomické recesi, padaly názory že segmentu IT/Telco se krize vyhne. IT je dynamický obor a bez něj to dnes již nejde. Přesto se stalo, že konzultační firmy přicházely o zakázky, nové nebyly vypisovány, stávající byly odloženy, redukovány, či zrušeny.

Přece jen došlo k dopadu i na pracovní trh v oblasti IT/Telco. Prvotním znakem bylo pozastavení náboru ICT odborníků do bank a pojišťoven. Silnějším signálem bylo propouštění některých zaměstnanců. Důvodem bylo velké šetření, které rokem 2008 odstartovalo. Současně s recesí probíhaly i fúze IT společností, které působí na českém trhu. Slučování firem nakonec vyvrcholilo ve stejnou dobu jako krize a část zaměstnanců byla v několika vlnách propuštěna. Mezinárodní firmy se rozhodly ušetřit přestěhováním svých center do Asie. K řadě nezaměstnaným se přidali i odborníci pro informační technologie.
Příležitost přála připraveným
Toho využily některé společnosti k „pochytání“ schopných odborníků. Někteří ale měli pochyby: „Firma si dobré lidi podrží za každou cenu, zbaví se těch méně výkonných.“ Díky velkému množství na trhu volných odborníků vzrostl vliv referencí: „Především u managerských pozic jsme žádáni o ověření referencí, jsou ale i společnosti, kde je ověřování refencí standartním krokem u všech úrovní pozic.“ Doplňuje Vojtěch Němec, Recruitment Consultant pro IT/Telco, Hays Česká republika. „Personalisty nyní více zajímají důvody odchodu kandidátů od předchozího zaměstnavatele,“ dodává.
Více společností zapojilo své zaměstnace do náboru. Programy typu „Doporuč zaměstnance“, eliminují pochybnosti o kandidátech a zároveň společnosti ušetří náklady na nábor. Sami zaměstnanci jsou v případě nástupu doporučeného zaměstnance odměněni finačně.
I přes výše zmíněné problémy zůstaly v IT specializace, po který byl hlad i na vrcholu recese. Jednalo se především o zkušené programátory (Java, .NET) a zdatné obchodníky, od kterých se očekávalo získání nových projektů, hlavně díky vlastním kontaktům.
V druhé polovině roku 2010 začal růst počet otevřených pozic. Několik nových projektů je nastartováno v oblasti bankovnictví. Konzultační společnosti tedy přednostně hledají kandidáty se zkušenostmi z bankovního sektoru. Příkladem je nový projekt MOPET, jedná se o společný projekt bank a telekomunikačních operátorů. Služba by měla zajistit možnost placení prostřednictvím mobilu.
Programátoři i testeři software zažívají opět zlaté časy
Na začátku roku 2011 poptávka po IT specialistech stále roste. Nejvyšší zájem je o zkušené programátory a testery. Těžkým oříškem je najít jazykově vybavené specialisty, kteří jsou potřeba především jako zákaznická podpora. Angličtina vyžadována vždy a mezi dalšími jazyky panuje němčina a francouzština.U těchto pozic mají šanci uplatnění i cizinci, kteří nehovoří česky. Rozbíhají se i nové projekty v oblasti Business Inteligence.
Konzultační společnosti jsou přístupné spolupráci s kontraktory (práce na IČO). Zaměstnanci na IČO mají sice vyšší sazbu, problémem ale může být, že pro ně bude práce méně než 40h týdně. Druhým problémem je vázanost na projekt. Pokud projekt skončí, či je zrušen, je zde riziko že pro kontraktora nebude náhradní projekt. Přesto je o tuto formu spolupráce stále zájem, především u zkušenějších zaměstnanců. Často takto spolupracují SAP konzultanti.
Dle startu roku 2011 se dá předpokládat, že bude zájem i o letošní absolventy, především MFF UK a ČVUT. Pokud umí programovat a domluví se anglicky je jim již nyní co nabídnout. Absolventům je často nabízena práce v oblasti testování, což je ne pro každého vysněným pracovním místem.