Postavení absolventů na trhu práce

Kravaťák

Každoročně univerzity „vypustí na trh“ tisíce absolventů. V roce 2007 absolvovalo podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání vysoké školy v Česku 63 473 studentů. Již není pravidlem, že se jedná o sezónní záležitost. Vysoké školy umožňují studentům končit i v září či lednu. Co na ně na trhu práce čeká? Pro některé z nich nemilé překvapení. Pokud nemají již nějaké pracovní zkušenosti či dobrou znalost angličtiny, může být pro ně hledání práce těžkým oříškem. Na ty, co splňují předchozí dvě podmínky, se potenciální zaměstnavatelé těší.


Klára Antošová, foto autor: Lucie Robinson

Práce při studiu

Stále stoupá počet studentů, kteří se snaží získat práci již během studia. Studenti informatických oborů si většinou najdou práci v oboru. Pracují buď part-time cca 20h týdně, či na živnostenský list. Studentům firmy nabízejí práce testerů, programátorů či analytiků. Při práci na živnostenský list se jedná většinou o sestavování PC, tvorbu a administraci webů, případně grafické práce.

Praxe v oboru značně zvyšují šance uplatnění absolventů. Pomůže jim jednak k získání místa ve vybrané firmě a jednak nastupují s vyšším platem, než ostatní, bez relevantní praxe. Co může být na práci při studiu negativní je fakt, že pokud studenti začnou pracovat již v nižších ročnících, může se stát, že školu nedostudují. A to ať díky tomu, že to „nestihnou“ nebo se jim v dané chvíli zdá zbytečné do školy chodit a jsou spokojeni se současnou prací a platovými podmínkami. Některé společnosti proto preferují zaměstnávat studenty 4. a 5. ročníků. Součástí jejich praxe může být i vypracování diplomové práce ve spolupráci se společností.

Veletrhy pracovních příležitostí

Firmy se snaží ty nejlepší studenty získat ještě před jejich absolvováním a prvním hledáním práce. Poprvé se mají šanci potkat na jednom z veletrhů pracovních příležitostí, které dnes snad již na každé ekonomické či technické škole pořádají sami studenti, lépe řečeno studentské organizace AIESEC nebo IAESTE. Rok od roku je zde více firem, které se předhánějí v nápadech, jak zaujmout studenty. Zde si studenti pohovoří se zástupci firem o požadavcích a možnostech zaměstnání. Někteří tam personalistům zanechají své kontakty, či rovnou životopisy. Společnosti zaměstnávající IT odborníky již většinou ví, z kterých škol a oborů jsou pro ně ti nejvhodnější lidé. A dle toho si i volí svou účast na veletrzích.

Participace na výuce

Připravují pro ně odborné přednášky přímo na fakultách. Vyhlašují soutěže pro studenty, kde mnohdy nabízejí vítězi notebook, či jinou hodnotnou cenu. Ve spolupráci s univerzitami nabízí témata diplomových prací a jejich garance formou konzultací. Student pak práci konzultuje jak s vedoucím práce (na vysoké škole), tak s odborníkem z praxe. I diplomové práce lze přihlásit do soutěží. Společnost Profinit pořádá soutěž IT diplomka roku. Letošní vítěz obdržel šek na 100 000 Kč a peněžní odměnu obdržel i vedoucí práce.

Stínování managerů

Již několik let umožňuje Business Leadership Forum studentům dostat se do vybrané společnosti a strávit tak bok po boku manažera několik dní. Šanci mají studenti všech vysokých škol. Avšak i zde studenti procházejí výběrem. Přihláška je formou životopisu a motivačního dopisu. Vybraní studenti půjdou na pohovor do BLF, kde pohovoří o své motivaci, zmíní společnosti, kam by se chtěli dostat a dle výsledku se potom mohou těšit na dvoutýdenní stáž, která probíhá většinou v únoru až květnu. Manažeři by si měli pro studenty připravit program, případně jim zadat projekt a být jim k dispozici. Sama jsem se stínování účastnila a měla jsem to štěstí, že jsem byla brána na všechny meetingy a klientské schůzky. S managerem jsme vždy po schůzce probrali její průběh, zodpověděl mi mé dotazy a rád se vždy dozvěděl moje dojmy jako člověka zvenku.

Některé nadnárodní společnosti si program stínování připravují sami. Výběr studentů pak nechávají na vysokých školách, kde většinou studenty vybírají podle prospěchu. Další nabídkou, kterou studenti rádi přijímají je pozvání přímo do společnosti – na exkurzi. Firmy studenty nejen provedou po společnosti, společnosti představí, pohovoří o náboru a potřebných profilech. Součástí jsou i přednášky a diskuze na odborná témata. Firmy studenty i obdarují firemními předměty.

Graduate programy

Trainee programy jsou takovým příjemným pozvolným přechodem mezi studentským a pracovním životem. Program trvá 1 – 1.5 roku a skládá se jednak z práce, lépe řečeno z rotací po různých odděleních, jednak ze systému školení, praxí v zahraničních pobočkách společností, či z exkurzí do poboček. Absolventi si během roku udělají obrázek o firmě ale také o tom, kde ve firmě je jejich místo. Stejně i tak, budoucí šéf si traineeho může pár měsíců oťukávat, při rotaci na jeho oddělení a po absolvování programu mu nabídnout místo. Podmínkou pro vstup do graduate programů bývá dokončené VŠ vzdělání a výborná jazyková vybavenost. Jelikož součástí bývá i cestování, či stáž v zahraničí, předpokládá se, že je uchazeč ochoten pobývat nějaký čas mimo domov. Výběrová řízení probíhají pomocí assesment center, kde během jednoho dne zmapuje schopnost týmové práce, potenciál růstu, učení se nových věcí a jazykové znalosti. Pokud se jedná o mezinárodní společnosti, je celé assesment centrum v angličtině. Ti úspěšní dostanou pracovní smlouvu na dobu určitou (délka trvání pracovního poměru), plat se pohybuje ve výši 25 – 32 000 Kč a záleží na společnosti, zda traineemu dá k dispozici i další firemní benefity.

Po absolvování celého graduate (trainee) programu dostane trainee certifikát a většinou i nabídku pracovního místa.

Přínos pro firmy

Spolupráce s vysokými školami a graduate programy je pro firmy finančně náročná a nelze jednoduše spočítat, jaký zisk jim tato investice přináší. Cílem všech je, získat ty nejlepší na trhu a to nejlépe jako první. I pokud se to nepodaří, získávají společnosti od studentů zpětné vazby a tím i další podněty k tomu, jak získat ty nejlepší příště. Dále kontaktem se studenty zjistí, co je nejvíce baví, co je pro ně klíčové při výběru zaměstnavatele a celkově, jak nahlíží na tu kterou společnost.

Autorka článku pracuje jako recruitment consultant ve společnosti Hays Česká republika, v divizi IT/telco. Vystudovala Univerzitu Hradec Králové, obor Informační management.

Přečtěte si také

Třetina absolventů vysokých škol si vybírá prestižní zaměstnavatele
Proč lidé v IT mění práci?

Exit mobile version