iPad táhne, akcie Applu rostou především kvůli němu

Cena akcií společnosti Apple i nadále roste do závratných výšin. Za jejich úspěchem stojí především nad očekávání dobré prodeje tabletu iPad.


Centrála společnosti ve městě Cupertino ve státě Kalifornie

Tabletu iPad se od jeho uvedení 3. dubna prodalo už na 2 miliony kusů. To z něj dělá nejrychleji prodávané zařízení v historii Applu a bezesporu také jedno z nejrychleji prodávaných zařízení v historii vůbec. Pro srovnání, oblíbenému telefonu iPhone se magickou hranici 1 milionu prodaných zařízení podařilo v roce 2007 překonat až po 74 dnech od uvedení do prodeje. Právě díky iPadu se hodnota akcií Applu od začátku letošního roku zvýšila o více než 25%. V lednu, před oficiálním představením iPadu, se jejich cena pohybovala na hranici 200 dolarů (zhruba 4 000 Kč), přičemž počátkem dubna, krátce po uvedení iPadu na trh, byla hodnota jedné akcie už 235 dolarů (4 700 Kč). Dnes se akcie Applu obchodují za necelých 261 dolarů (zhruba 5 200 Kč).

Být akcionářem Applu ovšem není taková výhra, jak by se na první pohled mohlo zdát. Takový růst, jaký v posledních měsících vykazují akcie Applu, ve spojení s poměrně nízkou rizikovostí může nabídnout jen málokterý jiný titul. Na druhou stranu úspěch firmy a každodenní rozhodování o jejím osudu poměrně významně závisí na osobě Steva Jobse, spoluzakladatele, významného akcionáře a současného ředitele firmy. Jeho manažerské schopnosti a vize nových produktů dokázaly Apple dovést od vážné hrozby bankrotu v roce 1997 až na pozici nejcennější technologické společnosti na světě.

Právě Jobs je ale zároveň požehnáním i problémem, alespoň tedy pro akcionáře. Jobs si tvrdě stojí za svými plány, i když často nedávají nikomu jinému příliš mnoho smyslu. Apple tak například už několik let „sedí“ na stále se zvětšujícím nerozděleném zisku z minulých let. Ten v současnosti dosahuje zhruba 40 miliard dolarů (okolo 800 miliard Kč). Akcionáři prosazují, aby alespoň část peněz byla použita buď na výplatu dividend, nebo na významnou akvizici, která by rozšířila portfolio firmy, přinesla nové technologie a v neposlední řadě také dále zvýšila cenu akcií. Steve Jobs je ale proti a tak se s penězi nic neděje.

Druhým problémem je Jobsovo zdraví, o kterém prakticky nikdo nemá jasnou představu, jaké vlastně je. Faktem zůstává, že od ledna 2009 do konce června téhož roku opustil Jobs dočasně vedení společnosti. I přesto, že se jednalo pouze o krátkodobou výluku, během které se Apple nijak neodchýlil od svého směřování, není jisté, jak se bude firma vyvíjet ve chvíli, kdy Jobs oznámí svůj odchod.

Otázkou také zůstává, jak dlouho se společnosti bude dařit cenu akcií podporovat. 7. června by společnost měla představit další generaci telefonu iPhone, což pravděpodobně zapůsobí jako další motiv pro růst. Je ovšem otázkou s čím Apple přijde poté. Prodeje iPadů začnou dříve, nebo později klesat, stejně jako iPhone, který pravděpodobně nebude takovým trhákem, jako jeho první generace. Bude tak zajímavé sledovat, jak se firma vyrovná se situací, kdy hodnota jejích akcií začne po letech růstu klesat, a jak budou reagovat akcionáři a investoři. A je nad slunce jasné, že taková situace musí jednoho dne přijít.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version