Aktuálně: nedostatek lidí v IT vedl k 11% růstu nabízených platů

Z analýzy LMC, operátora na online trhu práce, vyplynulo, že došlo k výraznému posunu v pracovní poptávce a nabídce v segmentu IT. Zatímco před rokem na jednoho volného uchazeče v oborech programátor či SW architekt připadala v průměru jedna vystavená pozice, letos to jsou již tři nabídky na jediného zájemce!

IT prostředí prošlo změnou nabídky a poptávky

Podle dat společnosti LMC se rovněž v dalších oborech tohoto segmentu projevil silný převis poptávky ze strany firem nad nabídkou uchazečů. Konkurenční boj firem o IT „mozky“ se tak postupně přiostřuje, čemuž odpovídají mj. i svižně rostoucí nabízené platy. Jen za uplynulé dva měsíce vzrostly v průměru o 11 %.

Z deseti nejžádanějších oborů na českém trhu práce do IT náleží dva: „vývoj aplikací a systémů“ a „konzultace, analýzy a projektové řízení“. Souhrnná poptávka po pracovnících v IT tvoří přibližně 13 % ze všech volných pozic vystavených na pracovním portálu Jobs.cz. Oborem s nějvětším počtem vystavených míst stabilně zůstává „prodej a obchod“ se 14% podílem.

„Díky oživení ekonomiky roste poptávka po zaměstnancích takřka ve všech oborech. Pokud jde o absolutní počty volných pozic, IT stále zůstává tak trochu ve stínu jiných oblastí. Srovnání poptávky s nabídkou však vrhá na atraktivitu tohoto segmentu zcela jiné světlo. Zatímco v oborech jako administrativa mají firmy k dispozici až desítky zájemců na jedinou volnou pozici, v IT je situace přesně opačná,“ uvedl Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC, provozovatele pracovních portálů Jobs.cz a Prace.cz.

Převisu poptávky nad nabídkou v segmentu IT odpovídá vývoj výše průměrného nabízeného platu napříč firmami všech velikostí. Proti minulému přehledu došlo k jeho nárůstu z 41 060 na 45 800 Kč, tedy o více než 11 % za pouhé dva měsíce. Jen mírnou změnu přitom vykazují očekávání zájemců o zaměstnání v IT.

Pokles požadovaného nástupního platu

Průměrná výše požadovaného nástupního platu poklesla o 300 Kč na 27 300 korun, což je dáno především vstupem čerstvých absolventů na trh práce.

Průměrný nabízený plat v tuzemském IT nyní činí téměř 170 % výše platu průměrně požadovaného uchazeči.

Za uplynulé dva měsíce se také poněkud pozměnila struktura pozic otevřených zaměstnavateli v IT. Zatímco v minulém přehledu patřily tři z pěti nejvíce poptávaných pozic mezi technické (operátor, pracovník helpdesku a technik HW), mezi pěti aktuálně nejžádanějšími profesemi je trojice postů s vyšší kvalifikací: IT analytik, IT konzultant a SW architekt.

Poptávka po technických pozicích neochabla zcela, je však soustředěna jen do několika lokalit. Ve čtyřech krajích ČR je stále nejpoptávanější pozicí technik HW.

Oživení oproti krizi

V České republice na přelomu let 2009/2010 přestalo platit zažité pravidlo, že odborníci z IT oboru se nemusejí bát o práci. Podle analýz trhu splaskla v roce 2009 i mzdová bublina v segmentu. Kvůli tomu, že trh práce v oblasti informačních technologií procházel také hlubokou recesí, zamrzly platy v oboru a rostly minimálně.

Zájem byl v krizi hlavně o konzultanty se znalostí technologií i byznysu, jednostranně zaměření odborníci na tom byli s hledáním práce o něco hůře. V roce 2010 potom platy v IT nerostly téměř vůbec, případně jen v jednotkách procent. U některých IT profesí mzdy dokonce podstatně klesly. V porovnání s jinými sektory na tom ale oblast IT byla co do počtu pracovních míst stále relativně dobře.

{seealso}
Až současná analýza roku 2011 LMC ukazuje návrat oblasti informačních technologií zpět ke stabilní situaci s výhledem pokračujícího pozitivního trendu na následující měsíce.

Exit mobile version