Aktuálně o startupech: jak financovat startup – 1. díl

Startup

Jak říká jedno z českých rčení, „peníze jsou vždy až na prvním místě.“ V případě, že uvažujete o založení vlastního byznysu, platí toto pravidlo dvojnásob, sehnat financování pro svůj nápad obvykle nic jednoduchého. V dnešním dílu seriálu Aktuálně o startupech se podíváme na některé formy získání potřebného kapitálu, uvedeme jejich výhody a probereme i stinné stránky.

Jak mnozí z vás bezesporu vědí, sebelepší nápad není automaticky zárukou úspěchu. Nejeden zajímavý projekt skončil takříkajíc „u ledu“ jen proto, že jeho autoři nebyli schopni přesvědčit investory a získat tak počáteční kapitál nutný realizaci svého nápadu. V dnešním díle se tak zaměříme na metody financování začínajících a rozvíjejících se podniků, které jsou v České republice obvyklé a nejčastěji využívané.

Vlastní zdroje

Vlastní kapitál představuje pravděpodobně nejjednodušší, a pro mnohé také nejlepší, způsob financování vlastního podniku. Nespornými výhodami financování z vlastních zdrojů je pomyslná nezávislost firmy na bankách, akcionářích a investorech. Lidově řečeno podnikatel je skutečně pánem svého byznysu, nemusí se nikomu zpovídat, nikoho poslouchat, nebo se řídit jakýmikoliv nařízeními ze strany věřitelů a investorů. Vždy samozřejmě záleží na finanční náročnosti toho kterého projektu, obecně se ale dá říct, že existuje jen málo takových podnikatel, kteří disponují takovým množstvím volných financí, aby si mohl dovolit celý projekt zafinancovat takříkajíc „ze svého.“

V oblasti financování vlastních zdrojů najdeme jak silné příznivce tohoto konceptu, tak i jeho nekompromisní odpůrce. Příznivci obvykle argumentují tím, že pouze nezadlužený byznys je zdravým byznys, kdy je to podnikatel kdo, bez ohledu na jakékoliv jiné faktory, rozhoduje o jeho směřování. A v zásadě mají pravdu. Odpůrci této myšlenky naopak tvrdí, že spoléhání se čistě na vlastní zdroje představuje zbytečnou brzdu, obzvlášť tehdy, když vhodně zvolená investice financovaná například bankovním úvěrem může být v krátké době zhodnocena a podnik tak na tom bude lépe. Druhým významným argumentem je fakt, že peníze „zlevňují,“ tedy díky inflaci klesá jejich reálná kupní sílá. Milionový dluh dnes je tak dnes představuje několikanásobně nižší zátěž, než by představoval například před dvaceti lety. I odpůrci myšlenky plného financování z vlastních zdrojů tak mají pravdu.

Kde je tedy pravda? Faktem je, že najít v dnešní době nezadlužený podnik financovaný výhradně zakladateli a svým vlastním ziskem, představuje takřka nadlidský úkol. Některé velké tuzemské investiční firmy jsou dlouhodobě zadluženy i v řádu desítek miliard Kč a nebrání jim to v získávání nových úvěrů, růstu atraktivity v očích investorů a další expanzi. Z toho vyplývá ponaučení, že zadlužení nemusí být špatné, pohybuje-li se v takových mezích, ve kterých jej je podnik schopen bez větších problémů zvládat.

Bankovní úvěr

Další, v České republice pravděpodobně nejpopulárnější možností financování vlastního podnikání je bankovní úvěr. Podmínkou pro jeho získání je obvykle potřeba zpracovat dostatečně kvalitní byznys plán s výhledem na několik let dopředu a přehledem použití získaných peněz. Konkrétní podmínky se samozřejmě banka od banky liší.

Problémem bankovních úvěrů není ani tak jejich získání, jako spíš podmínky splácení. Pro získání výhodného úvěru a vyhovujícího splátkového kalendáře při minimálním ručení vlastním majetkem (tedy ideálně, aby za úvěr ručil pouze podnik jako takový) je nutné prokázat vaši kredibilitu, tedy spolehlivost při splácení. I poměrně solventní klienti ale i tak často nedosáhnout na úvěr s takovými parametry, které by si představovali.

I přesto jsou bankovní úvěry v České republice nejoblíbenějším a nejběžnějším způsobem financování startu a rozvoje společnosti. Je tomu především z toho důvodu, že bance, která úvěr poskytne, nejde prakticky o nic jiného, než o jeho splacení včetně úroků. Pokud tedy podnik splácí podle dohodnutého kalendáře, banky jeho kroky nijak nezkoumají a nesnaží se ovlivňovat jeho směřování. Na rozdíl od většiny ostatních způsobů financování.

Investoři, venture capital a business angels

V mnoha ohledech přitažlivým způsobem financování je spojení se s investorem, nebo investičním fondem. Oboustranně výhodná dohoda, kdy investoři poskytnou investice v podobě kapitálu, nebo vlastního know-how a na oplátku získají podíl ve firmě, je v poslední době stále častějším způsobem pro založení, nebo rozšíření firmy. Investoři mohou do podniku vstoupit prakticky ve dvou fázích, a to v jejím začátku, kdy jsou poskytnuté prostředky použity na samotný „rozjezd“ firmy, nebo v průběhu její existence, kdy společnost naopak potřebuje kapitál pro uskutečnění náročných projektů, jako je expanze, výstavba objektu, koupě klíčové technologie, nebo vývoj zcela nového produktu.

Investoři znamenají bezesporu přínos, a jak už bylo naznačeno dříve, rozhodně tomu není je kvůli tomu, že přináší peníze. Význam investorů spočívá i v jejich zkušenostech a kontaktech, kterými mohou firmě pomoci v dalším směřování, nebo při řešení klíčových otázek a strategií. Navíc je-li investor osobou veřejně známou s dobrou pověstí, zvýší jeho příchod důvěryhodnost celé společnosti.

Aktuálně o startupech je seriál, který pro vás od dubna 2010 každý čtvrtek připravujeme. Jeho cílem je informovat o aktuálním vývoji mezi jak domácími, tak i zahraničními startupy, mapovat vývoj vybraných společností a přinášet zprávy o aktuálních trendech.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti této oblasti? Chcete se s námi podělit o zajímavé informace? Napište nám na redakce@itbiz.cz.

Nevýhody spojení s investorem by se daly shrnout jedním slovem – intervence. Vzhledem k tomu, že investor často získává ve firmě určitý podíl, má tak právo podílet se nejen na zisku podniku, ale také na jeho vedení. To v krizových situacích sice může představovat neocenitelnou pomoc, na druhou stranu soupeření mezi investorem a vámi může vést až k rozkolu ve vedení firmy, což může poměrně jednoduše představovat i její konec.

Zcela samostatnou kapitolou jsou pak speciální investiční fondy zaměřené na financování startupů. Ty buď čas od času vyhlašují soutěže, případně se je možné obrátit na ně i přímo, přičemž ty nejzajímavější projekty následně získají technologickou, právní a manažerskou podporu na předem určený časový úsek (zpravidla 1 rok). Prakticky jediným významným problémem „startupových“ investičních fondů je fakt, že se zatím jedná víceméně o záležitost USA. V minulých měsících se sice objevily náznaky vzniku podobných projektů i v zemích EU, obecně se ale dá říct, že jak množstvím poskytovaného kapitálu, tak i rozsahem služeb za svými americkými obdobami stále zaostávají.

V příštím díle, který vyjde ve čtvrtek 22. července, se zaměříme další možnosti financování podnikání, jako je spolupráce s již existující firmou, nebo možnost úpisu primární emise akcií.

Exit mobile version