Aktuálně o startupech: financování startupů a možnosti ve školství

Startup

V dnešním díle seriálu Aktuálně o startupech si nejdříve řekneme pár novinek a zajímavostí z tét oblasti. Konkrétně se budeme věnovat možnostem financování začínajících podniků pomocí projektu HackFwd a řekneme si o právě probíhající akci Internet Week. Nakonec se budeme věnovat i poměrně netradiční oblasti, která je pro startupy zatím poměrně neznámá, o to víc ale perspektivní – školství.

HackFwd pomůže s financováním

Lars Hinrichs, zakladatel služby XING, představil HackFwd, svůj nejnovější projekt zaměřený výhradně na financování startupů. Firma se pokouší vystoupit z řady především nabídkou „kompletního servisu“, tedy ne jen poskytnutím nezbytných financí, ale také poradenstvím v oblasti marketingu, personalistiky a strategického řízení. Na podporu vlastního startupu lze od HackFwd získat až 191 tisíc Euro (necelých 5 milionů Kč), které je, spolu s ostatními zmíněnými službami, možné čerpat po dobu 12-ti měsíců.

„Založit HackFwd nás napadlo, když jsme se zamýšleli nad dnešním způsobem financování startupů. Zjistili jsme, že naprostá většina investorů a investičních společností odmítá podporovat firmy v té nejkritičtější fázi jejich existence, tedy během prvních měsíců. Díky tomu na tomto velmi zajímavém trhu vznikla mezera, kterou jsme se s HackFwd rozhodli vyplnit. Kromě přímé finanční investice jsme se startupy rozhodli podporovat také formou vzdělávání a další nefinanční pomoci“, řekl k představení firmy Lard Hinrichs, spolumajitel HackFwd.

Podle zveřejněných informací nebude HackFwd za své služby požadovat žádné přímé platby, získá ale 27% podíl ve startupu. Další 3% pak mohou majitelé startupu rozdělit mezi konkrétní poradce a analytiky z HackFwd, který jim v uplynulém roce pomáhali, čímž mají možnost je adekvátně odměnit. Zakladatelům tak ve finále zůstává podíl ve výši 70%.

Ve srovnání s některými dalšími službami podobného zaměření, jako je například YCombinator, nebo Techstarts, se poplatek ve výši 30% podílu může zdát velmi vysoký. Obě zmíněné společnosti si v naprosté většině případů nenárokují víc, než 6% podíl. Na druhou stranu jak v případě Techstarts, tak v případě YCombinator se jedná pouze o několikaměsíční intenzivní podporu při zahájení podnikání, zatímco program HackFwd běží celých 12 měsíců. Tím neříkáme, že nabídka HackFwd je lepší, než ta od Techstarts, nebo YCombinator, je ale dobře, že si jednotliví podnikatelé mohou vybrat přesně takový model, který jim maximálně vyhovuje.

V New Yorku probíhá fórum Internet Week

V americké metropoli New York bylo před několika dny zahájeno fórum Internet Week. To se profiluje jako jedna z nejvýznamnějších akcí zaměřených na startupy v oblasti států Connecticut, New Jersey a New York. Internet Week se v letošním roce koná sice teprve podruhé, od loňského jubilejního ročníku ovšem prošlo dramatickou přeměnou. Zatímco vloni sice fórum zaujalo několik tisíc zájemců, jak ze strany představitelů startupů, tak z řad potencionálních investorů, celá akce probíhala značně roztříštěně. Zájemci sice mohli navštěvovat jednotlivé a tematicky zaměřené události, ty se ovšem konaly po celém městě a mnozí si tak stěžovali na absenci jakékoliv centrály. Právě to letošní ročník napravuje a většina programu je tak situována do prostor přímo v centru New Yorku, na Manhattanu.

Očekává se, že fórum letos přiláká až 20 tisíc zájemců a bude „zodpovědné“ za uzavření několika desítek až stovek investičních projektů v řádu jednotek milionů dolarů. Svou podporu celé akci vyjádřil i starosta města New York, Michael Bloomberg, který je na akci zastoupen investičním fondem NYC Entrepreneurial Fun. Za jeho vznikem a financováním stojí především právě město New York.

Aktuálně o startupech je seriál, který pro vás od dubna 2010 každý čtvrtek připravujeme. Jeho cílem je informovat o aktuálním vývoji mezi jak domácími, tak i zahraničními startupy, mapovat vývoj vybraných společností a přinášet zprávy o aktuálních trendech.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti této oblasti? Chcete se s námi podělit o zajímavé informace? Napište nám na redakce@itbiz.cz.

Možnosti startupů ve školství

I přesto, že vzdělávací sektor nepatří mezi cíle mnoha investorů, i v této oblasti se objevují mnohé zajímavé nápady, na které investiční společnosti neváhají reagovat. To dokazuje i konference Venture Capital in Education Summit 2010, která se bude konat počátkem příštího týdne. Konference samotná poslouží především jako možnost setkání filantropů, investorů a zástupců investičních fondů, kteří budou společně konzultovat dostupné příležitosti v oblasti školství. Nakonec dojde i na možnost investovat do konkrétních projektů, které budou na konferenci představeny.

Mezi nejperspektivnější vzdělávací projekty, které budou na konferenci představeny, patří startupy jako je Muzzy Lane, Presence Telecare, nebo Notehall. První zmíněná, Muzzy Lane, se zabývá vývojem 3D webových multiplayerových her, které mají zlepšit schopnosti studentů koordinovat se a spolupracovat při práci na jednotlivých úkolech. Presence Telecare naopak přichází s perspektivní technologií, která nabízí propojení realtimové propojení jednotlivých škol technologií, která kromě klasického přenosu videa a zvuku nabídne také další funkce. Posledním zmíněným je Notehall, který pracuje na vývoji portálu, pomocí kterého budou studenti moci navzájem obchodovat se studijními materiály, jako jsou knihy a příručky, ale také zápisky z přednášek a cvičení.

I přes svou poměrně nízkou mediální propagaci je oblast vzdělávání a školství pro potencionální investory poměrně zajímavá. Pro srovnání, v USA se jedná o druhou z veřejných zdrojů financovanou oblast, hned po zdravotnictví. Vzhledem k v současnosti poměrně malé aktivitě firem v této oblasti se jedná o do budoucna velmi zajímavou oblast.

Exit mobile version