Dva světoví výrobci bezpečnostního softwaru pohlcují další firmy

Společnost Symantec, americký výrobce bezpečnostního softwaru, oznámila, že podepsala definitivní dohodu o koupi společnosti Vontu, poskytovatele řešení prevence ztráty dat. Částka, za kterou bude transakce uskutečněna, dosáhne hodnoty 350 milionů dolarů, které budou zaplaceny v hotovosti a opcích. Významným konkurentem Symantecu je společnost McAfee. Ta nedávno informovala o akvizici soukromé firmy SafeBoot za 350 milionů dolarů v hotovosti. Firma SafeBoot je dodavatelem softwaru pro zabezpečení firem.


Dnešní škodlivý kód už nevzniká pro
zábavu, ale jako součást počítačové
kriminality
, tvrdí v rozhovoru Juraj
Záruba ze společnosti ESET.

Řešení prevence ztráty dat pomáhají organizacím zabránit ztrátě důvěrných nebo proprietární informací bez ohledu na to, kde jsou uloženy nebo používány. Získáním společnosti Vontu se společnosti Symantec podaří doplnit stávající portfolio řešení zahrnující zabezpečení koncového bodu a sítě, datová úložiště a zajištění souladu s předpisy a poskytnout zákazníkům komplexní platformu pro prevenci ztráty dat.

Obchod okomentoval Tom Kendra, group president, Security and Data Management Group, společnosti Symantec: „Spojení portfolia společnosti Symantec a produktů a týmu pracovníků společnosti Vontu nám umožní dodat zákazníkům ústřední součást naší vize Security 2.0 – zabezpečení zaměřené na informace, které chrání jak zařízení, tak samotné informace.“

Společnost Symantec očekává, že zisk Vontu bude mít vliv také na hospodářské výsledky. Symantec odhaduje, že non-GAAP zisk na akcii za fiskální rok 2008 poklesne vlivem této transakce o 0,02 USD, a očekává, že zisk na akcii podle standardu GAAP za fiskální rok 2008 poklesne vlivem zúčtování nákupu, náhrad ve formě akcií a akvizičních nákladů spojených s touto transakcí.

Z dřívějších akvizic Symantec je známá koupě společnosti Recourse Technologies, Riptech, Inc. a SecurityFocus celkem za přibližně 355 mil. USD v hotovosti. Firma Recourse Technologies umožnila společnosti Symantec dodávat zákazníkům trhem prověřený produkt ManHunt – detekci narušení pro gigabitové sítě – a špičkové řešení Intruder Alert provozované na hostitelských počítačích.

V roce 2003 došlo k dohodě o zakoupení společnosti PowerQuest Corporation. Touto akvizicí Symantec spojil vedoucí technologie pro nasazování softwaru, vytváření diskových obrazů, správu ukládání dat a zotavení po havárii do nového podnikového řešení pro správu, ochranu a obnovu serverů, pracovních stanic, přenosných počítačů a příručních počítačů nazývaného Active State Management.

Do roku 2005 je datována koupě, kdy Symantec získal dodavatele antiphishingových řešení společnost WholeSecurity.

Co na to konkurenční výrobci?

McAfee, konkurent společnosti Symantec, získá za 350 milionů dolarů společnost SafeBoot. SafeBoot je dodavatelem podnikových řešení pro šifrování dat a výrobků sloužících k zabezpečení mobilních telefonů. McAfee tímto obchodem hodlá posílit svoji pozici na trhu s produkty pro řešení ochrany dat. Problematika šifrování dat je důležitou oblastí aktivit McAfee, protože je součástí všech oblastí trhu, ve kterých se společnost pohybuje. Pro McAfee tato transakce přinese zejména zkvalitnění vývoje mobilních řešení poskytujících ochranu mobilních přístrojů a bezpečnost dat.

Doslova před několika dny společnost McAfee oznámila, že se dohodla na akvizici firmy ScanAlert. McAfee tak získá výrobce certifikační služby Hacker Safe, která ověřuje zabezpečení webových serverů. Finální částka, na které se zástupci obou společností dohodli, činí 51 milionů amerických dolarů. Součástí smlouvy je i část o tom, že pokud dojde k naplnění vytyčených cílů, doplatí McAfee dalších 24 milionů.

Přibližně před rokem McAfee koupila firmu Citadel Security Software za přibližně 56 milionů dolarů v hotovosti, navýšených o asi 4 miliony dolarů úhrad za provozní kapitálové výdaje. Společnost Citadel je předním poskytovatelem řešení v oblasti dodržování bezpečnostní shody a odstraňování zranitelností.

Třetím významným hráčem na trhu s bezpečnostním softwarem je společnost Trend Micro. Firma Trend Micro letos v létě informovala o uzavření dohody o převzetí firmy Provilla. Jedná se o dodavatele inteligentních koncových řešení, které fungují na principu snímání otisků prstů a jsou určeny pro ochranu před úniky dat (DLP, data leak prevention) v organizacích. V březnu letošního roku společnost Trend Micro koupila výrobce freewarového nástroje HijackThis, na který spoléhají technicky zdatní uživatelé při rychlém odstraňování spywarových infekcí z počítačů s OS Windows.

Trh s antivirovými programy poroste

Analytická společnost Gartner nedávno zveřejnila výsledky průzkumu zabývajícího se trhem s bezpečnostními programy.

„Předpokládá se, že trh s antivirovými programy zůstane největším zdrojem výnosů v oblasti Evropy, Afriky a Blízkého východu. Na celkových světových výnosech z prodeje bezpečnostního softwaru se oblast EMEA bude podílet přibližně z poloviny,“ poznamenal Ruggero Contu, vedoucí průzkumu ze společnosti Gartner.

Ruggero Contu dále odhadl, že zájem zákazníků o trh s bezpečnostním softwarem bude rok od roku narůstat, což přispěje k dalšímu rozvoji tohoto odvětví.

Nejúspěšnějším prodejcem bezpečnostního softwaru v roce 2006 byla společnost Symantec s 54 procenty na trhu. Na druhém místě je společnost McAfee s 19 procenty, třetí se pak umístil výrobce Trend Micro s podílem 14 procent. Tyto tři společnosti dohromady drží podíl přibližně 87 procent celosvětového trhu.

Související

Průzkum: zisk z prodeje bezpečnostního softwaru dosáhne 2,4 miliardy
Symantec koupí společnost Vontu
Juraj Záruba: pro zábavu už nikdo viry nepíše
Průzkum: v Británii je každých 10 sekund spáchán kyberzločin

Exit mobile version