AMD po třech letech v zisku, investoři ale nadšeni nejsou

V Q1 2010 se AMD podařilo dosáhnout čistého zisku 257 milionů dolarů (4,6 miliardy Kč). Investory ale zaskočilo negativní očekávání vývoje trhu.

První čtvrtletí letošního roku představuje pro AMD poměrně významný zlom. Po dlouhých třech letech se totiž jedná o první čtvrtletí, kdy firma neskončila ve ztrátě, ale naopak dosáhla černých čísel. Hrubý zisk firmy stoupl na 1,57 miliardy dolarů (28,2 miliardy Kč), čistý zisk pak dosáhl již zmíněných 257 milionů, což je proti loňské čtvrtletní ztrátě 416 milionů dolarů bezesporu úspěch. Firmě se navíc podařilo zvýšit prodeje v segmentu počítačových čipů o 23%, v oblasti grafických karet si AMD polepšilo dokonce o 88%. Podle analytiků stojí za růstem prodejů dva hlavní faktory. Prvním z nich je nastupující konjunktura v oblasti osobních počítačů, což potvrzují i zprávy dalších výrobců. Druhým pak zvýšení zájmu o procesory a grafické karty z dílen AMD ze strany velkých světových výrobců, jako je Dell Inc, nebo Hewlett-Packard.

I přes návrat společnosti k zisku a optimistické analytické předpovědi o dalším vývoji trhu, reagovaly akcie AMD na finanční výsledky poklesem o 4,5%. Jejich cena se tak v současnosti pohybuje okolo 10 dolarů (zhruba 180 Kč) za kus. Důvodem poklesu je především pesimistická předpověď dalšího vývoje pro zbytek tohoto roku. V rámci té AMD vidí jen pomalé zvyšování současných prodejních čísel a tím pádem i firemních příjmů a zisku, zatímco konkurenční výrobce Intel očekává významný růst zakázek především díky zájmu ze strany korporátní klientely. Investoři se tak logicky rozhodly investovat do té firmy, která slibuje vyšší zhodnocení vložené investice.

AMD v průběhu minulého roku prošlo rozsáhlou restrukturalizací, v rámci které došlo mimo jiné i na vyčlenění výroby počítačových čipů do samostatné společnosti GlobalFoundries. Ta v současnosti působí jako nezávislý výrobce, který kromě AMD realizuje zakázky i pro další společnosti. AMD v GloubalFoundaries drží minoritní podíl ve výši 30%. Většinový podíl je pak v rukou investičního fondu Advanced Technology Investment Company z emirátu Abu Dhabi. Ten je zároveň i majoritním akcionářem samotného AMD. Odštěpení výrobní části pomohlo AMD zdárně dokončit vnitřní restrukturalizaci a zvýšit tak její konkurenceschopnost. Jestli bude AMD dlouhodobě schopno konkurovat několikanásobně většímu Intelu ukáže i to, jak se bude firmě dařit v průběhu příštích měsíců.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version