AMD skoncuje se značkou ATI, výrobu grafických karet ale zatím zachová

Jedna z legendárních značek počítačových komponent kvůli údajně příliš pošramocené pověsti zanikne. Výroba přejde přímo pod AMD.


Produkty ATI nově ponesou značku AMD.
Zdroj: The Register

Společnost Advanced Micro Devices (AMD) na včerejší tiskové konferenci oznámila záměr zcela ukončit známou značku grafických komponent ATI. Firma nezveřejnila, v jakém časovém horizontu plánuje ATI ukončit, respektive jestli se bude jednat o proces, který bude probíhat postupně. Vzhledem k plánům AMD na uvedení vlastní platformy Fusion už koncem letošního roku můžeme ovšem předpokládat, že ukončení značky ATI nabere poměrně rychlý spád. Výroba grafických karet a dalšího příslušenství ovšem nezanikne – současné produktové řady FirePro a Radeon budou nadále vyráběny pod zákaznicky údajně důvěryhodnější značkou AMD.

Cílem AMD ovšem není udržovat výrobu grafických karet až do nekonečna, byť pod svou vlastní značkou. V posledním kvartále letošního roku by se na trhu měly objevit dlouho očekávané GPU (Grapfics Processing Unit) čipy AMD postavené na technologii Fusion. Ty budou v jednom zařízení kombinovat procesor, grafický čip a další, především na konkrétní aplikace orientovaná zařízení. AMD se tak vydává stejnou cestou, jako konkurenční výrobce Intel, který grafické čipy obsažené přímo v procesoru představil už v roce 2008, v rámci své technologie Nehalem. Lze tak očekávat, že ATI sice po nějakou dobu výrobu grafických karet sérií FirePro a Radeon zatím zachová, v horizontu několika let ale pravděpodobně přistoupí k pomalému omezení, a následně celkovému zastavení, jejich produkce.

Přitom ještě před čtyřmi lety, když akvizice ATI společností AMD dostala zelenou, slíbila firma, že značka známého výrobce grafických karet zůstane do budoucna zachována. „Jsme přesvědčeni, že se jedná o nejvhodnější možnou dobu, kdy k tomuto kroku mohlo dojít“, zmohl se na komentář o ukončení značky ATI pro portál The Register John Taylor, mluvčí AMD. Ten také následně dodal, že AMD se snaží změnit svou vlastní image v očích veřejnosti z „pouhého“ výrobce procesorů, na zákaznicky orientovanou společnost, působící v různých odvětvích.

Zákaznické průzkumy, založené na „několika tisících dotazníků distribuovaných v rámci profesionálů v oblasti grafiky“, měly podle Taylora ukázat, že právě značka AMD má na trhu pevnější pozici, než ATI. Oba výrobci si přitom v minulosti prošli několika krizemi, které vyústily ve ztrátu tržního podílu a částečné technologické zaostání za současnými lídry trhu, ať už se jedná o výrobce NVIDIA, v případě ATI, nebo světovou jedničku Intel, v případě AMD.

Připomeňme si také, že samotný výrobce AMD se před několika lety ocitl na prahu bankrotu. Záchranou ruku mu koncem roku 2008 podal investiční fond Advanced Technology Investment Company (ATIC) z emirátu Abu Dhabi (Spojené arabské emiráty), který za zhruba 2,1 miliardy dolarů (zhruba 42 miliard Kč) odkoupil většinu výrobních kapacit společnosti, a jako majoritní akcionář stanul i v čele společnosti AMD, jako takové. Pod jeho vedením pak výrobce AMD v roce 2009 vydělal 304 milionů dolarů, tedy zhruba 6 miliard Kč.

Zdroj: The Register

Exit mobile version