Američtí operátoři omezují mobilní datové plány

Velcí američtí mobilní operátoři se odvrací od neomezených datových plánů a nově chtějí uživatelům účtovat podle objemu přenesených dat.


„Problémový“ telefon iPhone

Velmi svérázným způsobem se dlouhodobé problémy s nízkou kapacitou vlastních datových sítí a nedostatkem zdrojů na její rozšíření a vylepšení rozhodli vyřešit operátoři AT&T, Verizon Wireless a Sprint. Zatímco poslední zmíněný operátor, Sprint, plánuje omezit pouze mobilní tarify určené pro majitele notebooků, AT&T a Verizon Wireless se zaměří především na majitele populárních smartphonů. Naprostá většina dnešních smartphonů je ovšem na využívání rychlých datových sítí zcela závislá, jakékoliv omezování v oblasti datových tarifů tak může mít na prodeje těchto zařízení velmi nepříznivý vliv.

S plánem na změnu účtování datových tarifů přišel počátkem tohoto měsíce americký operátor AT&T. Podle jeho představ budou všechny původně neomezené datové plány omezeny dosud neurčeným limitem, po jehož překročení bude uživateli účtován každý přenesený kilobajt dat. Nejvíce postiženi tak budou ti uživatelé, kteří přenášejí nejvíce dat, respektive tedy ti, kteří svůj telefon využívají nejvíce.

Důvody AT&T pro omezení datových plánů jsou prosté. Firma je od roku 2007 výhradním dodavatelem datových plánů pro všechny generace telefonů iPhone a nově i tabletu iPad. Vysoký zájem o tato zařízení tak vyvolal i vysokou poptávku po datových službách, na což ovšem AT&T nebylo připraveno. V poslední době tak stále častěji dochází ke značným omezením, nebo i výpadkům datových služeb v silně zalidněných oblastech východního a západního pobřeží USA. Podle neoficiálních informací musí AT&T v příštích letech do údržby oprav a rozšíření své datové infrastruktury investovat na 50 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu Kč). Ty ovšem firma nemá a omezení datových tarifů tak představuje lákavou možnost jak ulevit přetíženým sítím a zároveň víc vydělat.

Stejnou cestou se rozhodl vydat i operátor Verizon Wireless, joint venture telekomunikačního operátora Verizon Communications a Vodafone Group. I v jeho případě je důvodem velmi rychlý nárůst zákazníků, na které jeho infrastruktura není schopna pružně reagovat. „Verizon se musí ze všech operátorů rozhodovat nejrychleji. Díky příznivé cenové politice získává dlouhodobě mnoho nových zákazníků a objem jimi přenášených dat se každoročně zvětšuje“, řekl Roger Entner ze společnosti Nielsen.

Další dva významní američtí operátoři, Sprint Nextel a T-Mobile USA, podle slov svých tiskových mluvčí „k jakémukoliv omezování přistoupit nehodlají.“ Důvod je poměrně prostý – na rozdíl od AT&T a Verizon Wireless tito operátoři v minulých měsících o zákazníky naopak přicházeli, což kapacity jejich sítí částečně uvolnilo. Lze ovšem očekávat, že díky udržení neomezených datových plánů se tento trend obrátí.

Jak už bylo zmíněno, omezení množství přenášených dat se na první pohled jeví jako dobré řešení, z hlediska dlouhodobé koncepce se ovšem jedná o šlápnutí vedle. Nutnost platit podle objemu přenesených dat může částečně snížit poptávku po smartphonech, rozhodně ale povede ke snížení příjmů operátorů. Jinak řečeno, lidé si budou dávat mnohem větší pozor kolik dat přenesou a budou se snažit nepřesáhnout stanové limity. To může v důsledku zpomalit perspektivní vyhlídky nových odvětví, jako je poskytování elektronických knih a časopisů, či poskytování video obsahu přímo operátory. Zdánlivě rozumný krok tak může mít velmi negativní důsledky nejen pro odvětví mobilní komunikace.

Zdroj: Editorsweblog.org

Exit mobile version