Američtí senátoři připravují zákon na zákaz sbírání dat o lokacích osob

Dva američtí senátoři předložili nový zákon nazvaný Zákon na ochranu soukromí, který vyžaduje přísnější kontrolu a větší průhlednost praktik všech společností které sbírají údaje o místě.


Aplikace vizualizující tracking u přístrojů iPhone a iPad.

Tento zákon by znemožnil předávání údajů o místě osob třetím stranám, a uložil by pokutu za různé přečiny založené na těchto údajích, jako například pronásledování. Podle speciální zprávy amerického ministerstva spravedlnosti bylo v roce 2009 zaznamenáno 26 tisíc obětí GPS stalkingu, často s pomocí mobilního telefonu.

Senátor Franken minulý měsíc provedl vyšetřování, které mu umožnilo nasbírat data pro připravovaný zákon a pomohlo při formování jeho obsahu. Obzvláště se zaměřil na praktiky společností Apple a Google, které zpřístupňují údaje o lokacích velkému množství aplikací.

Pokud zákon projde, budou tyto společnosti povinny uživatele informovat o tom, že sbírají data o lokaci a pokaždé se znovu výslovně zeptat, zdali souhlasí s jejich předáním jiným společnostem.

Franken míní, že iPhony od Apple a smartphony se systémem Gooogle Android automaticky odesílají údaje o současné lokaci Applu a Googlu i tehdy, kdy jejich majitelé nepoužívají žádné lokační aplikace. Padl i názor, že v případě společnosti Apple uživatelé nemají možnost tento tok dat zastavit, což Apple popřel.

Senátora Frankena nejvíc trápí, že některé předchozí zákony si v této záležitosti odporují. Tedy například zákon o kabelovém vysílání a komunikaci zakazuje společnostem předávat údaje o lokaci zákazníka zatímco Zákon o soukromí v elektronické komunikaci obsahuje odstavec, který umožňuje smartphonovým společnostem, společnostem vytvářejícím aplikace a telefonním společnostem bez omezení sdílet údaje o lokaci svých uživatelů bez jejich souhlasu, a to tehdy, pokud jsou telefony připojené na internet. Franken žádá, aby se tyto nesrovnalosti napravily.

V dubnu, když se o této záležitosti začínalo hovořit, Apple zveřejnil dopis zákazníkm, kde vysvětloval, že nesbírá údaje o lokaci uživatelů, ale sbírá jen informace o místních hotspotech a vysílačích, aby v případě potřeby mohl uživatele rychle informovat o jeho umístění s kombinací GPS a triangulace.

Apple však trvá na tom, že tyto údaje nejsou použitelné nikým jiným a že z telefonu jsou odesílána pouze anonymní data, která jsou pak zašifrována. Senátoři nesouhlasili a poukázali na to, že mnohé aplikace zřetelně používají lokační údaje. Apple stále tvrdí, že aplikacím data neposkytuje, ale senátoři se domnívají, že mají dostatek důkazů, které potvrzují, že je porušováno soukromí uživatelů. Nový zákon to má podle nich napravit.

Zdroj: The Register

Exit mobile version