Analýza: nejvíce nelegálního softwaru se vykytuje v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Softwarové pirátství je sice na ústupu, ale stále se najdou kraje, v nichž se pirátům mimořádně daří. Nejvíce nelegálního softwaru se vykytuje v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Tažení proti softwarovému pirátství ve firmách je v České republice nadále intenzivní, přesto se najdou regiony, kde počítačoví piráti stále mimořádně prospívají. Takovým rájem nadále zůstává Karlovarský kraj, kde se stejně jako před rokem užívá ve firmách nejvíce pirátského softwaru.

„Během jednoho roku zaznamenal největší pád Ústecký kraj, který se tak zařadil na předposlední místo žebříčku. V jeho popředí se drží Praha a Středočeský kraj: firmy z těchto dvou regionů pokročily v potlačování počítačových pirátů nejdál,“ shrnuje výsledky analýzy Robert Kleiner, ředitel pro strategii společnosti truconneXion, která analýzu provedla.

Analýza technologické společnosti truconneXion, která pomáhá firmám a institucím preventivně předcházet softwarovému pirátství, srovnává letošní poptávku po preventivních nástrojích – tzv. auditovacích softwarech – s loňským rokem

„Výsledky svědčí o tom, že firmy v některých regionech začaly věnovat mnohem větší pozornost rizikům plynoucím z užívání nelegálního softwaru. Prevence už pro ně není prázdné slovo. Skokany roku jsou Jihočeský a Zlínský kraj, které v žebříčku postoupily o čtyři příčky,“ dodává Robert Kleiner.

Právě Zlínský kraj narušil dlouholeté pravidlo, že s rostoucí vzdáleností od hlavního města roste benevolence firem k porušování zákona, které platilo pro většinu moravských krajů a Karlovarsko.

Žebříček nelegálního softwaru podle krajů vychází z celkové poptávky na trhu a počtu prodaných licencí softwaru AuditPro, který pomáhá preventivně odhalovat nelegální užívání softwaru. Společnost truconneXion při jeho sestavování brala v potaz i počet firem v jednotlivých krajích, jejich strukturu, velikost a rozsah nasazení informačních technologií.

Nejvíce pirátství ustupuje v Praze

Podle analytiků společnosti IDC se v Česku užívá 36 procent softwaru nelegálně a míra pirátství klesla za uplynulý rok celkově o jedno procento. Za tímto poklesem stojí podle protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance) zejména firemní sektor a státní správa, v nichž užívání nelegálního softwaru kleslo o přibližně 3 procentní body, zatímco v sektoru domácností došlo k růstu o 2–3 procentní body. Pirátství tak tuzemským výrobcům a distributorům softwaru podle BSA ročně zkrátí tržby o přibližně 3,7 miliardy korun.

Dlouhodobým tahounem v potírání nelegálního softwaru je Praha. Tento fakt je dán vyšší četností zahraničních vlastníků firem prosazujících při odhalování počítačových pirátů mezinárodní standardy a vlastní korporátní řešení.

Exit mobile version