Snižování platů probíhá až u 61 % firem

Tuzemské podniky se snaží překonat dopady globální recese také snižováním mezd svým zaměstnancům. Jak vyplynulo z ankety Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 1 600 členskými firmami, až 61 procent zástupců tuzemských podniků uvádí, že snižuje mzdy svým zaměstnancům. Jen menší část firem dosud k redukci mezd nepřistoupila.


Dvě třetiny firem krátí mzdy

Krácení prémií

Firmy mohou k tomuto opatření využít například krácení prémií, neboť v loňském roce byl jejich podíl na celkové mzdě 14,6 %, což bylo o procentní bod více proti roku 2007. Průměrná mzda dosáhla vloni 23,5 tisíce korun.

Tuzemské podniky přistupují ke snižování mezd vzhledem k výraznému poklesu jejich zakázek kvůli udržení výroby. Jak potvrdilo dubnové šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR, téměř 90 procent firem předpokládá v tomto pololetí pokles zakázek. Dvě pětiny odhadují, že snížení zakázek se bude pohybovat mezi 11 až 30 procenty. Třetina firem uvádí dokonce pokles o 31 a více procent a nad 50 procent ztrácí zakázky více než desetina z nich.

Necelých šedesát procent firem nepřistoupilo však ještě k propouštění zaměstnanců nebo omezilo jejich stav do pěti procent. Ještě v září 2008 v šetření SP ČR řešily firmy spíše problém nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a pouze zhruba třetina respondentů zvažovala plány na snižování počtu zaměstnanců.
Ovšem v dubnu 2009 již zhruba 42 procent firem realizovalo redukci pracovních sil. Poměrně nepříjemnou zprávou je, že 13,5 procenta tuzemských firem se rozloučilo s více než pětinou svých zaměstnanců.

Firmy si drží kmenové pracovníky

Na druhé straně pokles počtu zaměstnanců podle jednotlivých kategorií zatím nekopíruje trend poklesu zakázek. Je zřejmé, že se firmy většinou snaží zatím držet kmenové stavy zaměstnanců, a to i přes většinou negativní očekávání poklesu zakázek. Snižování počtu kmenových zaměstnanců je až krajním řešením. Řada firem měla navíc rezervy ve formě zaměstnávání agenturních pracovníků, odchodů do starobního důchodu a zaměstnanců na dobu určitou. Takto firmy přechodně řešily situaci a nyní vyčkávají, zda se pokles zakázek zastaví.

Respondenti z firem byli osloveni také s dotazem ohledně problémů se získáváním provozních úvěrů. Na nedostatečný přístup k financím a nutnost změny přístupu bank k podnikům bylo poukazováno již na přelomu roku. Tehdy se obávalo zhoršení přístupu k provozním úvěrům až 90 procent oslovených firem. Jak ukazuje nynější šetření SP ČR, problémy se získáváním provozních úvěrů přiznává více než 45 procent členských firem Svazu, které se o ně ucházely, což je ale stále méně než polovina.

Exit mobile version