Apple odstranil aplikaci WikiLeaks z App Storu, Google ji zatím ponechává

Smazáním aplikace WIkiLeaks z vlastního internetového obchodu App Store se Apple připojil na stranu kritiků projektu. „Může to mít následky“, varuje Apple šéf organizace bojující s kybernetickým terorismem.

Společnost Apple v průběhu včerejšího dne oznámila stažení aplikace WikiLeaks z internetového obchodu App Store. Zmíněná aplikace, sloužící ke snadnému procházení kontroverzního stejnojmenného portálu a stahování vybraných dokumentů, tak v rámci App Store „nepobyla“ déle, než pouhých několik dnů. Oproti tomu konkurenční společnost Google, v jejímž internetovém obchodě Android Marketplace se aplikace WikiLeaks také nachází, k jejímu smazání zatím nepřistoupil. Do budoucna jej ale nelze vyloučit.

Co vlastně postižená aplikace WikiLeaks dělá? Ve své podstatě toho vlastně moc neumí. Za 1,99 dolaru (zhruba 38 Kč), kolik aplikace stojí, uživatelům umožňuje rychle procházet databázi materiálů zveřejněných na portálů WikiLeaks a vybrané dokumenty také stáhnout. Navíc lze nastavit upozornění pokaždé, kdy je na webu zveřejněn nový dokument. Společnost Apple bohužel neuvedla, kolik zájemců si aplikaci WikiLeaks zakoupilo a stáhlo.

Aplikaci WikiLeaks jsme z databáze App Store odstranili proto, že porušovala zásady, které dlouhodobě na nezávislé vývojáře klademe. Aplikace dostupné v rámci App Store nesmí odporovat žádnému federálnímu, státnímu či okresnímu zákonu a nařízení a nesmí se pokoušet poškodit jednotlivce nebi skupinu. Z tohoto hlediska jsme aplikaci WikiLeaks vyhodnotili jako závadnou“, stojí v oficiálním prohlášení společnosti Apple ke stažení kontroverzní aplikace ze svého internetového obchodu App Store. Aplikace WikiLeaks tak byla stažena jen několik dnů po svém debutu v rámci App Store.

Americká společnost Apple se tímto krokem fakticky zařadila po bok poskytovatelů služeb, jako je Amazon (hosting), Bank of America (bankovní účty) či Visa (online platební systém), které vývoj kolem WikiLeaks zareagovaly odstoupením od poskytování služeb. Nutno podotknout, že někteří z nich se následně stali terčem kybernetických útoků ze strany příznivců WikiLeaks. Je tak otázkou, jestli něco podobného nečeká i Apple? „Rozhodně ano!“, myslí si John Bumgarner, faktický šéf americké Cyber Consequences Unit zaměřené na boj s kyberterorismem a dodává: „Každý, kdo se jakkoliv distancuje od WikiLeaks se může stát cílem.

Další ukázka applovské cenzury“, nechal se naopak na mikroblogovací službě Twitter slyšet jeden ze zastánců kontroverzního portálu WikiLeaks. „Tohle je přesně ten důvod, proč si nikdy nekoupím zařízení postavené na iOS“, reagoval další s poukazem na mobilní operační systém společnosti Apple, kterým jsou vybaveny smartphony iPhone čtvrté generace, multimediální přehrávač iPhone a tablet iPad. Nutno podotknout, že kvůli nejasné politice přijímání aplikací do App Store Apple v minulosti čelil kritice a vyšetřování ze strany svých konkurentů a státních autorit. Společnost ale za údajná pochybení nikdy nebyla potrestána.

Připomeňme si, že současná aféra kolem serveru WikiLeaks je způsobena zveřejňováním tisíců utajených armádních, diplomatických a vládních dokumentů administrativy USA. Především kvůli otevřenosti a až nepříjemné a často kritizující upřímnosti představuje pro americkou diplomacii jejich zpřístupnění nemalý problém. Server WikiLeaks v minulosti „proslul“ publikací utajených dokumentů týkajících se působení USA v Afghánistánu a Iráku. O „úspěchu“ WikiLeaks svědčí mimo jiné také fakt, že projektu vzniká silná konkurence – za vznikajícím portálem OpenLeaks přitom nestojí nikdo jiný, než bývalý šéf WikiLeaks, Daniel Domscheit-Berg.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version