Apple vzal Adobe na milost – Android mu přerůstá přes hlavu

Díky změně v licenčních podmínkách Kalifornské společnosti je vývojářům opět povoleno používat takzvaný křížový kompilátor, respektive vlastnost vývojového prostřední Adobe Flash CS5, která dokáže kód napsaný původně v jazyce Flash překompilovat do podoby spustitelné na zařízeních Applu se systémem iOS.


Steve Jobs

Odepřením přístupu vývojářů, kteří používají právě toto vývojové prostřední Apple vzbudil vlnu kritiky i několik soudních sporů a vyšetřování, hlavně ze strany Evropské komise, která začala zkoumat, jestli nebrání otevřenému trhu, když nutí vývojáře používat pouze své vývojové prostředí nazvané SDK.

Zároveň tím znemožnil vývoj aplikací pro iOS a konkurenční platformu Android zároveň. Nyní, když Android zažívá výrazný vzestup – může se pyšnit 100 tisíci aplikacemi a zároveň daleko otevřenější distribucí balíčků, tak Apple, který má sice ve svém App Store přes 250 tisíc aplikací, ale daleko složitější a pomalejší proces jejich schvalování uvolňuje určitá omezení, která s velkým argumentem – „křížový kompilátor není nikdy schopný vytvořit tak validní kód, jako přímo vývojové prostředí SDK a aplikace vzniklé tímto způsobem běží pomaleji“ zavedl nyní opouští. Až čas ukáže, jestli Apple měl s tímto způsobem vytváření aplikací pravdu a poběží opravdu pomaleji než nativní nebo si toho uživatel ani nevšimne. Minimálně s Flashem ve webovém prohlížeči měl Apple pravdu – současné telefony ho nejsou schopny zpracovat při uspokojivé rychlosti a stránky nejsou připraveny na dotykové displeje.

Akcie Adobe na to okamžitě reagovaly zvýšením své ceny na burze a společnost vydala prohlášení, že bude ve vývoji kompilátoru dále pokračovat a celý projekt obnovuje.

Dále Apple vytvořil jakousi radu, kam se vývojáři odmítnutých aplikací mohou obrátit, když nesouhlasí s nevpuštěním jejich programu do App Store a zároveň vytvořil podrobnější příručku, jaké vlastnosti systému je povoleno používat a jaké ne. Oběma kroky se snaží přitáhnout ještě více vývojářů na svou stranu, dává jim větší jistotu, že jejich aplikace budou schváleny a snaží se bojovat s přívalem i o řád levnějších telefonů se systémem Android, kterých rapidně přibývá a dle odhadů by za několik let měly vyrovnat náskok Applu v prodaných zařízeních.

Zdroj: USA Today

Exit mobile version