AVG: uživatelé sociálních sítí ohroženi krádeží identity

AVG Technologies, poskytovatel bezpečnostních řešení, prezentoval nejnovější studii, která se vyjadřuje k aktuálním bezpečnostním hrozbám číhajícím na uživatele v sociálních sítích na internetu. Materiál jednoznačně vyjadřuje, že nyní jsou uživatelé na sociálních sítích zranitelnější než kdykoli dříve. Zpráva vychází z výzkumu uskutečněného ve spolupráci s CMO Council (Radou marketingových manažerů).

Ze společného šetření AVG a rady CMO Council vyplynulo, že masivní používání sociálních sítí vytváří nebezpečí krádeží identity na internetu a šíření nákaz počítačovými viry.

Nedostatečná ochrana uživatelů

Z aktuálně uvedené ankety „Jak přinést bezpečnost na sociální sítě“ vyplynulo, že uživatelé sociálních sítí mají sice obavy o bezpečnost při komunikaci, málokdo však podniká alespoň základní kroky k ochraně před on-line hrozbami. Výzkum AVG a CMO Council dále poukázal na to, že pouze bezmála třetina respondentů se možným ohrožením aktivně brání, téměř polovina se obává krádeží identity v on-line komunitách a také rostoucího množství phishingu, spamu i virových útoků.

Šetření probíhalo na internetu a bylo realizováno ve druhém čtvrtletí 2009 na vzorku více než 250 uživatelů. I přes masivní používání nejrůznějších sociálních sítí doma nebo v práci (86 %) nedodržuje většina uživatelů pravidelně ani elementární prvky ochrany, jako jsou změny hesel (64 % zřídka nebo vůbec), úprava nastavení soukromí (57 % zřídka nebo vůbec), informování administrátora sociální sítě (90 % zřídka nebo vůbec).

Respondenti výzkumu definovali několik obvyklých praktik, které provádí navzdory zřejmým bezpečnostním rizikům při zapojení do sociálních sítí a mohou nechráněné uživatele poškodit:

— 21 procent respondentů přijme nabídku na kontakt od členů sítě, které osobně nezná.
— 51 procent nechá známé či spolubydlící navštěvovat sociální sítě na svém osobním počítači.
— 64 procent respondentů kliká na odkazy od dalších členů sítě.
— 26 procent dotázaných sdílí prostřednictvím sociálních sítí soubory.

Polovina uživatelů má zkušenost se škodlivými kódy

Nezodpovědné chování uživatelů má své dopady. Průzkum potvrdil, že bezmála 20 % již zažilo krádež identity, 47 % se stalo obětí nákazy nějakým typem škodlivého kódu. Přes polovinu odpovídajících (55 %) se setkalo s phishingovým útokem.

Ředitelka komunikace a vztahů s investory AVG Technologies Siobhan MacDermott doufá, že se AVG podaří tento trend rozšiřování hrozeb zvrátit na známých sítích, jako je Facebook nebo Twitter.

„Naše kampaň Data Snatchers je virálním prostředkem, který by měl přimět uživatele přemýšlet o své osobní bezpečnosti. Poskytne jim také jednoduché nástroje, s jejichž pomocí mohou pro svou bezpečnost něco udělat, zvláště pokud se pohybují v místech, kde se cítí zranitelní.“

Exit mobile version