AVG Technologies – nové trendy v oblasti internetové bezpečnosti

Společnost AVG Technologies, výrobce nejpopulárnějšího volně dostupného antivirového software na světě, se dnes zúčastnila konference Trendy v internetové bezpečnosti v Praze, jež byla zaměřena na nejnovější vývoj v oblasti internetové bezpečnosti.

Každý týden zaznamenává AVG Technologies 60 – 70 milionů unikátních detekcí, přičemž týdně je infikován počítač jednoho z pěti uživatelů. Laboratoře AVG Threat Labs zpracují 30 – 40 tisíc nových virů denně, z čehož naprostá většina (90 procent) pochází z webových stránek celého světa. Za pozornost stojí, že více než 90 procent takto infikovaných webových stránek existuje méně než jeden jediný den.

Ve své prezentaci se Karel Obluk, vědecký ředitel AVG Technologies, věnoval novým trendům v oblasti internetové bezpečnosti a novým druhům škodlivého kódu po celém světě s důrazem na Českou republiku.

Karel Obluk, vědecký ředitel AVG Technologies, řekl: „Každý den detekují programy AVG po celém světě až 10 milionů přístupů na infikované webové stránky. Bohužel toto již i tak obrovské číslo má rostoucí tendenci, protože díky botnetům, rozesílání spamu a dalším typům nelegální činnosti kyberzločinci vydělávají značné finanční částky.“

Prostřednictvím jediného botnetu si kyberzločinci vydělají prokazatelně až 200 000 korun denně. V ten samý den přitom na internetu existují desítky až stovky botnetů. Mnoho hrozeb je přitom tak či onak spojeno se sociálními sítěmi, jako je Facebook či MySpace, které útočníci s oblibou využívají k šíření škodlivého kódu, krádeži citlivých dat a k dalším formám útoků na uživatele po celém světě.

Podle průzkumu společnosti AVG Technologies zaměřeného na chování na sociálních sítích:

• 21 % uživatelů přijme pozvání od lidí, které nezná;
• 52 % uživatelů nechá své přátele používat sociální sítě na svém počítači;
• 64 % klikne na odkazy sdílené ostatními;
• 47 % bylo obětí počítačové infekce;
• 20 % bylo obětí krádeže či zneužití identity.

„Toto jsou opravdu alarmující čísla, proto bychom měli věnovat velkou pozornost i patřičnému zabezpečení počítačů,“ dodal Karel Obluk. „V poslední době se však setkáváme i s neustále se zvyšujícím množstvím útoků zaměřených na mobilní zařízení, jako jsou inteligentní telefony nebo tablety. To souvisí mimo jiné s jejich rostoucí oblibou a dramatickým nárůstem počtu uživatelů. I proto očekáváme v tomto roce výrazný nárůst v této oblasti počítačové kriminality.“

Exit mobile version