Banku bude možné ovládat také pomocí televize – 1. díl

Rozmach moderních komunikačních technologií umožňuje přesunout banku z poboček ke klientům a nabídnout jim dříve nepředstavitelné pohodlí. Jaké novinky nám zrovna klepou na dveře a co nás čeká ve velmi krátké historické době? Na elektronickou cestu, tedy na přístup do banky pomocí internetu a telefonu, jsme si již stačili zvyknout. Ale co třeba ovládání bankovního účtu pomocí televizní obrazovky?


Odborný garant článku

Mobil dnes nemusí sloužit jen k samostatnému ovládání účtu, ale také jako doplňující prostředek k získání dočasného PINu k net bankovnictví. Poslední způsob, kterého u nás využíváme v rámci přímého bankovnictví, je nikterak praktické či bezpečné telefonní bankovnictví. Co se však dá v této době očekávat převratného?

Potenciál nových aplikací se rekrutuje z oblastí, které jsou pro nás charakteristické nebo stále běžnější. Velký rozvoj lze v tuto chvíli očekávat stále ještě v případě mobilních přístrojů, jako jsou PDA, MDA, ale především těch nových, „chytrých“ telefonů s dokonalejšími funkcemi, kvalitními displeji o dostatečném rozlišení a operačním systémem. Další dominantní novátorskou variantou, kterou si Češi v podstatě „vyseděli“, je ovládání účtu obyčejným ovladačem od televize. Pojďme ovšem tyto varianty probrat popořadě.

Ovládání účtu „chytrými“ telefony


Internetové město eCity bylo praktickou ukázkou, jak naučit
zákazníky pracovat s internetovým bankovnictvím. Budoucnost však
zřejmě bude zcela jiná. Zdroj: Lupa.cz

Plnohodnotnou variantou při nakládání s našimi „elektronickými“ penězi se v krátké budoucnosti bude jevit používání „chytrých“ telefonů. Tyto přístroje nejen že disponují funkcemi, o kterých jsme dříve neměli často ani zdání, ale jsou daleko uživatelsky příjemnější a pro elektronické bankovnictví příhodnější. Pomineme-li zmíněné kvalitní displeje o dostatečném rozlišení nebo operační systém, stále nám zůstává to nejlepší z mobilního bankovnictví kombinované s moderními technologiemi.

Na přístrojích schopných plnohodnotného zobrazování webových stránek je již nyní možné provozovat stávající aplikace internetového bankovnictví s plnou škálou jejich funkcí. Kromě toho je však pro tato zařízení možné vyvíjet speciální programy, které oproti pouhému použití webového bankovnictví v PDA či komunikátoru přinesou uživateli větší jednoduchost.

Ovládání účtu televizním ovladačem

Pozemní digitální vysílání (DVB-T) nebo televizní vysílání po internetu (IPTV) s sebou již dnes přináší další možnost ovládat bankovní účet, a to pomocí natolik běžného zařízení, jako je dálkové ovládání televize. To nebude potřeba nikterak inovovat, veškeré technické zázemí a možnosti v sobě ponesou koncové body, inteligentní set-top boxy. Umožní interaktivní činnost a přitom dostatečnou míru zabezpečení k tomu, aby se staly alternativou (i když asi zpočátku méně vybavenou) pro internetové bankovnictví.

Názor osobnosti

Co se budoucích funkcí přímého bankovnictví týká, určitě budou zaměřeny směrem na prodej. Od roku 1998, kdy na český trh vstoupila první internetová banka, bylo on-line bankovnictví zaměřeno primárně na transakce. Většina finančních ústavů ale mění orientaci a chce on-line i prodávat. Například pořízení kontokorentu nebo cestovního pojištění přes internet budou produkty, o které bude největší zájem.
David Lorenc, ředitel internetového bankovnictví České spořitelny

Jejich velkou předností pak je, že otevírají funkce přímého bankovnictví i těm, kteří nemohou nebo prostě nechtějí používat ke správě svých peněz počítač. Zavedení této varianty přímého bankovnictví přitom pro banku nepředstavuje významný problém, protože k tomu lze využít modifikovanou verzi webového bankovnictví – tu je ovšem potřeba přizpůsobit možnostem televizního SetTop boxu, které jsou jednodušší, než u plnohodnotného počítače, a také zobrazovacím možnostem běžných televizí.

Uživatel nespravuje svůj účet a další finanční produkty „od počítače“, ale sedí u televize a požadované funkce volí dálkovým ovladačem, či malou bezdrátovou klávesnicí. Komunikace mezi ním a bankou probíhá zabezpečeně po internetu, avšak z jeho hlediska je bankovnictví vlastností „krabičky“ kterou si pořizuje kvůli sledování televizních programů.

Některé funkce budou v IPTV bankovnictví z pohledu uživatele vypadat jinak, než v případě webového bankovnictví; budou rozděleny do více obrazovek apod. Uživatelé televizního a zároveň internetového bankovnictví budou benefitovat z propojení obou těchto aplikací.

Televize v budoucnosti
Zajímavě vypadá také možnost hlasování pomocí televizního ovladače v různých soutěžích. Je nutné, aby měl zákazník pevnou telefonní linku, protože veškeré hlasování bude později započítáno do měsíčního vyúčtování.
Více zde

Novinka: platební tlačítko

Další výzvou, kterou se zatím podařilo realizovat jen z části, jsou online platby. Dnes již není ničím neobvyklým podnikat na internetu, avšak slabým místem jak online prodeje zboží, tak i poskytování služeb je otázka plateb. Pro její usnadnění je možné integrovat do aplikací webových obchodů přímé propojení s elektronickým bankovnictvím – tzv. „platební tlačítko“, kdy se k provedení platby využije bankovní aplikace. Kupující tak nemusí například opisovat číslo své platební karty a spoléhat se na serióznost prodejce, ale může k zaplacení použít známé a explicitně důvěryhodné prostředí elektronického bankovnictví. Služba je navíc z pohledu prodejce snadno implementovatelná do stávající aplikace.

Aktuálním trendem, pomineme-li nové úrovně zabezpečení, je centralizace ovládání klientových financí. Za tímto pojmem se schovává postupný, ale velmi přínosný proces přenosu několika různých internetových přístupů a zákaznických účtů v jeden jediný. Banky již dnes, jak jsme si mohli všimnout, nenabízí v rámci internetového bankovnictví jen kontrolu zůstatků, realizaci bezhotovostních převodů či tvorbu termínovaných příkazů.

Další možnosti se dozvíte příští pondělí.

Autor je specialista společnosti EMPIRE s.r.o. v oboru internetového bankovnictví.

Přečtěte si také:

eBanka: historie, současnost a budoucnost
Internetové televize jako byznys
Trend: platby kartou přes Internet zatím Čechy nelákají

Exit mobile version