Jaké benefity nejvíce motivují české zaměstnance?

Stravenky, mobilní telefon a občerstvení na pracovišti berou dnes zaměstnanci spíše jako samozřejmost. Nejvíce je zajímají jazykové kurzy, odborná školení, týden dovolené navíc nebo pružná pracovní doba. Ukazují to výsledky studie Salary & Benefits Guide 2008–2009 agentury Robert Half.


Stravenky jsou samozřejmostí, služební automobil láká více.

Nejrozšířenějšími benefity jsou dlouhodobě stravenky, občerstvení a pět týdnů dovolené, řada firem také poskytuje zaměstnancům služební telefon a notebook. Zaměstnanci si na tyto výhody zvykli natolik, že je přestávají považovat za významné benefity. Mezi nejžádanější patří pět týdnů dovolené, a to napříč všemi obory – oblíbenost tohoto benefitu je taková, že někteří zaměstnavatelé začínají nabízet dokonce šestý týden volna, zatím jej však nabízí jen 2,5 % firem v ČR.

Zaměstnanci touží rovněž po služebním automobilu, který by měli k dispozici i k soukromým účelům, v oblibě jsou jazykové kurzy, certifikace či odborné vzdělávání. Oceňují i pružnou pracovní dobu. S velkým nadšením se u nich naopak nesetkávají různé teambuildingové akce, od nichž si zaměstnavatelé často hodně slibují.

V závislosti na oboru se nabídka benefitů i poptávka po nich mírně liší. Nejvíce se obě strany shodnou na nabízených a poptávaných benefitech v oborech lidských zdrojů, zákaznického servisu, logistiky, manažerské podpory nebo práva. Zaměstnanci by jen chtěli víc odborných školení, pružnější pracovní dobu a šest týdnů dovolené. Oproti loňskému roku méně firem nabízí 13. plat, který však stále patří mezi oblíbené výhody.

Podobná shoda mezi zaměstnanci a zaměstnavateli panuje i v oboru financí a účetnictví, méně vycházejí firmy vstříc zaměstnancům ohledně využívání služebního automobilu k soukromým účelům a také v případě home office, o který je zájem, ale vzhledem k povaze pracovních pozic je většinou hůře uskutečnitelný. Mezi oblíbené nabídky patří příspěvky na různé druhy spoření a jazykové kurzy.

V marketingu a obchodu patří mezi nejžádanější výhody, které stále nejsou považovány za samozřejmost, služební automobil či jazykové kurzy. Pružná pracovní doba je zde častější než možnost práce z domova, zájem je ovšem o obojí. Žádané jsou i třinácté platy, v tomto oboru se však příliš nenabízejí, mnohem častější jsou zvláště u obchodníků bonusy za plnění stanovených cílů.

Zaměstnanci v IT nejčastěji ze všech sledovaných oborů využívají pružné pracovní doby, stejně jako práce z domova. Sami žádají možnost odborného vzdělávání a certifikátů, delší dovolenou a v případě IT managementu služební automobil. Stravenky, notebook a mobilní telefon pro ně naopak nejsou ničím navíc.

Průzkum Salary & Benefits Guide 2008–2009 probíhal od srpna do prosince 2008 mezi více než dvěma tisíci respondentů. Aktuální ročník byl už čtvrtým v řadě, přehled průměrných hrubých mezd a výhod odpovídá především situaci v Praze a blízkém okolí.

Exit mobile version