Mějte svá data v bezpečí

Pryč jsou dny tradičních kancelářských pracovníků závislých na své kanceláři a počítači. Rychlý životní styl dnešních dnů vyžaduje více než práci z jednoho místa s pevnou pracovní dobou. Posouváme se od našich firemních počítačů i kanceláří do terénu. Budoucnost je v mobilních kancelářích, kdy budou zaměstnanci trávit pracovní dobu, kde a jak chtějí. I proto si potřebujeme informace předávat, přenášet a pracovat s nimi i mimo zázemí ve firmě.


Daniel Šafář, manažer prodeje Check Point

Tato nová dimenze práce také vyžaduje zcela jiné požadavky z hlediska bezpečnosti dat. Je nezbytně nutné mít svá data pod kontrolou a přesně vědět, kdo a jak s nimi nakládá.

Alarmující informace přinesl nový průzkum společnosti Check Point, který ukazuje, že téměř polovina lidí by byla schopna „odnést“ si důležitá data do svého nového zaměstnání, a to bez vědomí zaměstnavatele. Tento průzkum s názvem „Zaměstnanci a zabezpečení dat“ Check Point provedl mezi 200 zaměstnanci působících na seniorských IT pozicích v Evropě. Navíc celých 85 % zaměstnanců připustilo, že by si mohli snadno stáhnout choulostivé informace a použít je jinde, ačkoliv přes 74 % společností zaměstnancům nepovoluje stahovat jakékoliv interní informace firmy.

Problém jménem USB

Až 81 % lidí si bere soubory ze zaměstnání kvůli práci z domova. USB flash disk je pro většinu lidí nejoblíbenějším prostředkem pro ukládání dat, protože je levný a snadno se s ním manipuluje. Firmy už tak nadšené nejsou. Check Point provedl v roce 2006 studii mezi IT profesionály v Belgii, Lucemburku a Nizozemí a 76 % z dotázaných uvedlo, že nikdy nepoužili ochranu na data uložená na USB discích, přestože je všichni pravidelně využívají.

Použití přenosných úložišť dat se velice obtížně kontroluje. Navíc kvůli malým rozměrům často dochází ke ztrátám disků s mnohdy velkým množstvím citlivých dat. Ve většině případů se ovšem firma o ztrátě informací tímto způsobem nikdy nedozví. Majitel USB disku, který je zaměstnancem postižené firmy, se málokdy ke ztrátě přizná.

USB jsou oblíbenější než kdy jindy. Některé mají paměť až 16 GB, což představuje ohromné množství dat, která by se dříve musela vejít na papír. Je logické, že právě proto představuje USB velké bezpečnostní riziko. Firmy utrácejí miliony za různá bezpečnostní opatření, ale zapomínají na to, že denně dveře jejich budovy opouští obrovské množství dat na klíčenkách jejich zaměstnanců.

Bezpečnostní politika v osmi bodech

Check Point nabízí osm základních pravidel, jak docílit lepšího zabezpečení citlivých informací ve vaší firmě:

— Vzdělávejte své zaměstnance v oblasti legislativy v případě stahování citlivých dat

— Zařaďte management veškerých mobilních zařízení do své bezpečnostní politiky

— Ujistěte se, že všichni vaši zaměstnanci podepsali podmínky bezpečnostní datové politiky ve firmě a jsou si tak vědomi zákazu předávání dat třetím osobám a znají pravidla pro práci s citlivými informacemi ve firmě

— Ujistěte se, že máte k dispozici vhodný software k zajištění své bezpečnostní datové politiky

— Jestliže si nepřejete, aby některé informace bylo možné stahovat, blokujte koncové body na těch počítačích, kde jsou daná data k dispozici

— Dbejte na to, aby veškeré USB disky, které se připojí, byly šifrovány

— Používejte šifrovací software, který nijak nenarušuje používání počítače a který nebude možné ze strany zaměstnanců dekódovat. Program musí být pro uživatele transparentní, jednoduchý a rychlý.

— Mějte na paměti, že v otázce bezpečnosti je nezbytné mít zaměstnance na vaší straně a tím si zajistit funkční bezpečnostní politiku

Přečtěte si také

Phishing a další formy útoku

Exit mobile version